bebeklerde.gen.tr https://www.bebeklerde.gen.tr Bebek, Bebek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bebeklerde.gen.tr Tue, 30 May 2017 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 10 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/10-aylik-bebek.html Sun, 21 Oct 2018 19:35:00 +0000 10 aylık bebek, Bebekler 10. aya geldiği zaman ayaklanmaya başlar ve 10 ay boyunca gözlemlemiş oldukları bütün becerileri sunmaya çalışır. Çeşitli oyunlar oynayabilir. Evet ya da hayır dan anlayabilecek duruma gelirler. Bu ayda 10 aylık bebek, Bebekler 10. aya geldiği zaman ayaklanmaya başlar ve 10 ay boyunca gözlemlemiş oldukları bütün becerileri sunmaya çalışır. Çeşitli oyunlar oynayabilir. Evet ya da hayır dan anlayabilecek duruma gelirler. Bu ayda bebeklerin gece uykusu artık düzene girmeye başlar ve bütün gece uyanmadan uyuyabilirler. 10. ayda yapılan en büyük hatalardan biri bebeklerin yürümesine destek olunması için çeşitli yürüteçler kullanılmasıdır. Bu tarz yürüteçler bebeğin kas ve iskelet sistemine zarar verirken, kontrolsüz kullanımdan dolayı bebeğin evde birçok kazanın ortasında kalmasına neden olur.

10 aylık bebeğin gelişimi

10. ayda  bebeklerin gelişimi için ile sürekli konuşmak gerekir. İşaret dili ile sormuş oldukları ya da gösterdikleri her şeyi sıkılmadan ne işe yaradığının anlatılması ve bebekle konuşulması oldukça önemlidir. Bebek o anda karşısındakine cevap veremese bile duyduğu her şeyi algılar ve hafızasının bir köşesine kayıt eder. Bebek ileride konuşmaya başladı kızları zaman bu bilgiler ona oldukça fayda sağlayacaktır. 10 aylık bebek için yapılması gereken aktiviteler arasında bebek için uygun kağıt ve kalemler alınması oldukça önemlidir. Bebeğin kendine göre kalem tutuşu ve kağıda çizimler yapması, göz koordinasyonu ve motor gelişimi için oldukça önemlidir. Bebek kalem tutarken illa sağ eli ile tutsun diye zorlamamalı, bebek kalemi istediği gibi tutmalıdır.

10 aylık bebek nasıl beslenmelidir
Bebekler 10. aya geldiklerinde artık ebeveynleri gibi oturmaya başlar. Bu yüzden masada bebek için bir bebek sandalyesi muhakkak olması gerekir. Bebeğin aile ile birlikte yemek yemesi artık bir birey olduğunun farkına varmasını sağlar. Ayrıca bebeğin kendine güveni açısında da oldukça önemlidir. 10 aylık bebeğe evde pişirilen yumuşak yiyecek ve sebzelerin hepsi verilebilir. Çok tuzlu ve baharatlı olmamasına özen gösterilmelidir.  Bebeğin aşırı beslenmesi değil de dengeli beslenmesine dikkat etmek için bu konuda doktordan yardım alınabilir. 10 aylık bebeklere evde hazırlanmış sebze yemekleri verilmelidir. Mesela bebeğin eline haşlanmış ve ayıklanmış sebzeler verilip ve kendi başına yiyeceği gevelemesi ve keşfetmesi oldukça önemlidir.  Et, balık tavuk gibi yiyecekler minik parçalara ayrıldıktan sonra bebeğin yemesi için servis edilebilir. Bebeğe verilen ek gıdalar eğer evde hazırlanıyor saat fazla tuzlu ve de baharatlı olmaması oldukça önemlidir ve buna çok dikkat edilmesi gerekir. Evde yapılan sebze püreleri bebekler için oldukça faydalı ve besleyici özelliğe sahiptir. Bebek 10 aylık olduğu zaman çevreyi keşfetme aşamasında girer ve bunun sonucunda da önünde bulunan yiyecekleri elleri ile avuçlamaya çalışır. Bu şekilde davranışlarda annenin oldukça sakin olması ve yemeklerin etrafa dağılmasını en aza indirgemek için derin bir kap içerisinde bebeğe yemek vermesi gerekir Bebeği engellemek çok da tavsiye edilebilir bir durum değildir. Çünkü bu tür keşifler bebeğin ince motor gelişimine oldukça katkıda bulunur.

10 aylık bebek tuvalet alışkanlığı
Bebeklerin tuvalet alışkanlığı kazanması da 10. aydan itibaren başlar fakat bebek kendini hazır hissetmiyorsa bebeği bu konuda çok fazla yormamak gerekir. 

Tuvalet eğitimine başlamadan önce için bebeğin hazır olup olmadığını anlamak için  dikkat edilmesi gerekenler;
 • Bebek uyandığında altının kuru olması,
 • Bezini ıslattığında rahatsız oluyorsa ve altının değişmesini istemesi,
 • Genellikle bebeğin dışkılama zamanı hemen hemen aynı zamanlarda ise ve çömelme ve mimik hareketleriyle bunu annesine belli etmesi,
 • Üç dört saat gibi bir süre altını ıslatmadan durabilmesi gibi durumlar artık bebeğin tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösterir.
10 aylık bebek neler yapabilir
 • Destek alarak ayakta durabilir.
 • Rastgele bir şekilde anne baba diye seslenebilir.
 • Oyun oynarken el çırpabilir ve etrafındaki kişilere]]> Bebeklerde Mantar https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-mantar.html Mon, 22 Oct 2018 01:26:08 +0000 Bebeklerde mantar, yapı itibariyle bebekler savunmasız varlıklardır. Gerekli şekilde beslenilmesi ve uygun bakımının yapılması ile gün ve gün büyüme gerçekleşir. Doğumsal süreç sonrasında özellikle makat bölgesinde idrar Bebeklerde mantar, yapı itibariyle bebekler savunmasız varlıklardır. Gerekli şekilde beslenilmesi ve uygun bakımının yapılması ile gün ve gün büyüme gerçekleşir. Doğumsal süreç sonrasında özellikle makat bölgesinde idrar ve dışkı etkisiyle mantar problemi gözlenebilir. Bu bölümde kırmızı renkli kabarcıklar kendini belli eder. Mantar enfeksiyonu bakteriler sebebiyle büyük ölçüde kızarıklık oluşumuna neden olur. Ayrıca enfeksiyon oluşumunu artırır. Genellikle makatın etrafında kendini gösterir. Bez bölgesinde pişik olan bebeğin idrar yolları enfeksiyonu yaşaması, deride bulunan pH değerinin değişmesi bu bölgede bulunan tahribatın artmasına neden olur. Bebeklerde mantar makat etrafında su dolu kabarcıklar şeklinde iltihap görüntülü şekillerdir. Sürekli olarak gözlenmesi halinde vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Genellikle normal doğum sonrasında bebeğe bulaşan hastalık sebebiyle öncelikle ağız içi mantarı meydana gelir. Bebeklerin vücut direncini düşük olması sebebiyle ağız içi lokalize ortaya çıkar. Genellikle Prematüre bebeklerde de sık sık gözlenirken, vücut içerisinde kana karışması ile birlikte akciğer enfeksiyonu veya başka enfeksiyonların kana karışma riskine göre daha yüksektir.

  Bebeklerde mantar belirtileri

  Doğum sonrasında bebeklerde görülen şikayetlerden bir tanesidir. Özellikle ilk aylarda başlayarak bebek 1 yaşına geldiği süreye kadar karşılaşılan hastalıklar içerisinde bulunur. Bebeklerde mantar dil yüzeyinde, ağız içerisinde, yanak bölümünde, sert damak üzerinde ortaya çıkan beyaz leke lezyon oluşumlardır. Bu süreç içerisinde bebekte yüksek ateş, emme problemi, sürekli ağlama nöbetleri geçirilmesine neden olur. Ayrıca bebeğin huzursuzlanması, uykusuz geceler geçirilmesine neden olur. Ağız içerisinde bulunan mantarın deride hastalık oluşumuna neden olması gibi problemler ile kendini belli edebilir. Bu süreç içerisinde bebeğin poposunda pişik meydana gelebilir. Ayrıca bebeklerde mantar ayak bölümünde  ve el bölümünde parmak arasında  kendini belli edebilir. Bebeklerde mantarın bazı türleri bulunmaktadır. Oluşan mantarının bazıları ödeme neden olurken, özellikle parmak arasında bulunan mantarın pis koku yapması ve sürekli bebekte kaşıntı yapması ile kendini belli edebilir. Bebeklerde mantarın görünmesi özellikle bebeğin dışkısını yapması sonrasında bezinin hemen değiştirilmemesi, uzun süre cildin kakaya maruz kalması sebebiyle mantarın etkisini artırmasına neden olabilir. Bazı bebeklerde alerji sebeplerden dolayı ortaya çıkarken, kullanılan bebek yağları ve ıslak mendillerin cildi tahriş etmesi sebebiyle mantar oluşumuna neden olduğu belirtilmektedir.

  Bebeklerde mantar tedavi

  Saydığımız  şikayetleri bulunan bebeklerin vakit kaybedilmeden doktora götürülerek gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Özellikle ağız içerisinde ve popo bölümünde gözlenen mantarların uygun şekilde tedavi edilmesi bebekte bulunan sıkıntının giderilmesini sağlar. Bu süreç içerisinde bebeğe antibiyotik uygulanması verilebilir. Bebeğin sürekli huzursuz olması tedavi sürecinin uzamasına neden olur. Tedavide doktoruna uygun gördüğü kremlerin ve antiseptiklerin kullanılması ile birlikte bazı uygulamalar yapılması mantarın temizlenmesi için önemlidir. Özellikle karbonat uygulaması yapılması bu bölgede bulunan mantarının giderilmesine fayda sağlar. Bu süreç içerisinde mantarın bulaşıyor olması sebebiyle anneye bulaşma ihtimali de bulunur. Annede enfeksiyon bulunuyor ise bebeğin tedavisi olumsuz yönde etkilenir. Bu sebepten dolayı genellikle bebeklere verilen mantar ilaçları annenin göğsüne uygulanarak bu şekilde hem anneden enfeksiyon alınması engellenirken, hem de bebeğin tedavi olması sağlanır. Doğum sonrasında bebeğin uzun süre emmemesi mantar riskine yakalanma ihtimalini yükseltir. Bu sebepten dolayı sık sık emzirilmesi gerekir. Mantarın gerekli şekilde tedavi edilmesine rağmen geçmemiş olması üzerine bebeğin tekrar doktora götürülerek gerekli tetkiklerin yapılması]]> Bebeklerde Cilt Kuruluğu Ve Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-cilt-kurulugu-ve-kizariklik.html Mon, 22 Oct 2018 02:46:11 +0000 Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklık; Bebeklerin ne kadar çok yumuşak ve pürüzsüz bir cildi olsa da onlarda tıpkı yetişkinler gibi cilt kuruluğu ve kızarıklık problemi yaşayabiliyorlar. Bebeklerde cilt kuruluğu Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklık; Bebeklerin ne kadar çok yumuşak ve pürüzsüz bir cildi olsa da onlarda tıpkı yetişkinler gibi cilt kuruluğu ve kızarıklık problemi yaşayabiliyorlar. Bebeklerde cilt kuruluğu ve kızarıklığın sebepleri arasında kullanılan kozmetik ürünleri (şampuan, kremler ve losyonlar gibi) sebep olabiliyor. Bazı bebeklerin cildi doğuştan kuruysa diğer bebeklerin ise soğuk hava, kuru ve sıcak havalar, tuzlu su ve klorlu sularda bebeklerde cilt kuruluğuna sebep oluyor. Bebeğin cilt kuruluğu ve kızarıklığı için uzman bir doktora başvurabilir ve şu yolları izleyebilirsiniz.

  Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklık Nasıl Geçer;

  • Kaliteli hakiki 2 yemek kaşığı zeytinyağını 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp banyo sonrası bebeğinizin cildine bu karışım ile masaj yapabilirsiniz.
  • Bebeğinizin banyo süresini 10 dakikadan fazla uzatmayınız mümkün oldukça kısa tutunuz.
  • Bebeğinize haftada 3 veya 4 kere banyo yaptırınız. her gün yıkamanıza gerek yok.
  • Bebeğinizin banyo yapacağı suyun sıcaklık kontrolünü yapınız. Bebeğinizi çok sıcak suyla yıkamak ciltte kuruluğa sebep olabilir.
  • Bebeğinizin sabunlarını kimyasal yerine doğal olanlarından seçerek kullanmanız tavsiye edilir. Cilt kuruluğunun baş düşmanları arasında kimyasal ürünler yer alır.
  • Bebeklerin tek su kaynağı anne sütüdür. Bebeğinizin gelişim dönemine göre su miktarını ayarlayıp su içiriniz.
  • Bebeğinizin cildine banyo sonrası kimyasal olmayan nemlendiriciler sürebilirsiniz.
  • Bebeğinizin cildini klorlu havuz suyuna veya tuzlu deniz suyuna maruz bırakmayınız. Eğer maruz kaldıysa da daha sonrasında hemen bol su ile yıkayınız.
  • Bebeğinizi aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda koruyunuz
  • Bebeğinizde aşırı cilt kuruluğu ve kızarıklık varsa evinize buhar makinası alını ve bunu bebeğinizin odasında kullanınız
  ]]>
  6 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/6-aylik-bebek.html Mon, 22 Oct 2018 09:14:36 +0000 6 Aylık Bebek; bu bebekler artık bir takım şeyleri yapabilecek konuma gelmiş demektir. Bir takım sesler çıkarabilir, etrafındaki kişilere tepkiler verebilir ayrıca desteksiz oturmaya çalışabilirler. Desteklendiği zaman da uzun s 6 Aylık Bebek; bu bebekler artık bir takım şeyleri yapabilecek konuma gelmiş demektir. Bir takım sesler çıkarabilir, etrafındaki kişilere tepkiler verebilir ayrıca desteksiz oturmaya çalışabilirler. Desteklendiği zaman da uzun süreler oturabildiği görülür. 6. ayda bebeklerin yaptıkları ilkel reflekslerin yerini, daha bilinçli yaptıkları hareketler alır. Başlarını iyi şekilde kontrol etmeye başlarlar her yöne rahatlıkla çevirebilirler. Bu durum, bebeklerin motor gelişiminin iyi olduğunun göstergesi olarak kabul edilir. Bu aydaki bebekler, bir günün 12 saatini  uykuda geçirirler. Bu aylarda bebekler değişik şeylere ilgi duyarlar bazıları konuşmaya çalışır, bazıları emeklemeye uğraşır, kimi bebekler ise oyuncaklarla uzun süre haşır neşir olur, onları saatlerce inceler.

  6 Aylık Bebekte Diş Çıkarma

  Bebekler, bazı durumlarda daha erken olsa da genellikle altı aylıkken diş çıkarmaya başlarlar. Ancak diş çıkarma da genetik faktörler oldukça önemlidir bu nedenle bebek, anne veya babasının diş çıkarma zamanlarıyla paralellik gösterebilir. 
  6 aylık bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde huzursuzluklar, salyalar da artış, uykusuzluk gibi belirtiler görülebilir. Hatta bu belirtiler bazen bir iki ay öncesinden başlar, bu durum çok normaldir. Diş çıkarma dönemde bebeklerin damaklarına, temizlik koşullarını göz ardı edilmeden masaj yapılmalı yada yardımcı gıdalardan yararlanılmalıdır. Bu gıdalar seçilirken bebeğin rahat kopartamayacağı ve nefes borusuna kaçmayacak olan, pırasa veya havuç gibi sert gıdalar seçilmelidir. Bebekler her bulduklarını ağızlarına götürme eğiliminde olduklarından enfeksiyonlara oldukça açık olurlar. Anne ve babalar bu konuda çok dikkatli davranmalıdır. Bu dönemde, bebekler diş çıkarırken ateş olmasının sebebi, diş çıkarma olayı ile alakalı olmayıp, bu dönemlerde bebeğin temiz yada kirli her şeyi ağzına götürmesinden kaynaklanır.

  6 Aylık Bebekte Ek Gıdaya Başlama

  6 aylık bir bebeğin aylık 500 gr kadar kilo alımı beklenir. Daha fazla kilo alması için ek besinler verilirken ısrarcı olunmamalı, ilk başlarda sadece gıdalar doyumluk değil, tadımlık verilerek bebek ek gıdaya alıştırılmalıdır.
  Bebeklerde ek gıdalara 6 aylıkken başlanır. Altı aya kadar sadece anne sütüyle beslenen bebek, altıncı ayında artık yavaş yavaş ek gıdaya geçebilir.
  • Başlangıç olarak mevsim meyveleri veya sebzeleri ile başlanır. Bir meyvenin 1/4 kadar kısmının kabuğu soyulup, cam rende de rendelenip, posası ve suyu bir arada olacak şekilde verilmelidir. Özellikle metal rende yerine cam rendeler tercih edilmelidir. Metal rendeler kullanıldığında meyvede bulunan bir takım vitaminler yok olmaktadır. Bebeye  sabah annesini emdikten sonra meyve püresi verilir. Bebeğinize her meyve yedirdiğimiz de muhakkak 3 gün ara verilip daha sonra yeni meyve verilir meyveler bir hafta tatdırıldıktan sonra, ikinci gıdaya geçilebilir.  
  • İkinci gıda olarak bebeye evde mayaladığınız günlük yoğurt verilir. Başlangıçta 1-2 tatlı kaşığı ile başlanır daha sonrasında yarım çay bardağına kadar çıkarılabilir. Meyveyi bebeğimize anne sütünden sonra verirken, yoğurdu öğle sonrasında bebek açken yedirmekte fayda vardır.
  • Üçüncü çeşit olarak sebze püreleri başlanabilir önce yarım patates, yarım havuç birlikte suda pişirdikten sonra püre haline getirip üzerine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edilerek verilmelidir. Sebze püreleri de yarım çay bardağı kadar çatalla ezilerek hazırlanmalıdır. Yine 3 günlük aralar verilerek sebzeler bebeye tattırılır. Bu aralarda bebeğin besin alerjisi olup olmadığı belli olur. Hazırlanan pürenin içerisine zamanla diğer sebzeleri de azar azar katarak sebze püresini daha zenginleştirebiliriz. Kesinlikle bebeklerde bu tarz püreler hazırlanırken 1 yaşına kadar tuz kullanılmaz. Bebeğin doktor kontrolleri  yapılmalı ihtiyaç duyduğu vitaminler doktor tavsiyesine uyularak verilmelidir.
  6 Aylık Bebeğin Aşıları 

  6 aylık beb]]> Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-gaz-sancisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 22 Oct 2018 18:57:34 +0000 Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, bebekler dünyaya tam gelişmemiş mide ve bağırsak sistemleri ile dünyaya gelmektedir. Yetişkin bireylerde bulunan enzimlerin bir çoğu yen, doğan bebekte tam anlamıyla işlev görmedi
  Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, bebekler dünyaya tam gelişmemiş mide ve bağırsak sistemleri ile dünyaya gelmektedir. Yetişkin bireylerde bulunan enzimlerin bir çoğu yen, doğan bebekte tam anlamıyla işlev görmediğinden dolayı, bazen şiddetli bazense hafif gaz sancıları meydana gelmektedir. Bebeklerde görülen gaz sancısı bebeklere zararı bir zararı bulunmayan belirli süreli sınırlı fizyolojik olaydır. Bazı bebeklerde gaz sancısı neredeyse altı aya kadar sürmektedir. Gazı bulunan bir bebek rahatsız olduğunu gösteren bir takım hareketlerde bulunmaktadır. Bu durumlarda genellikle bebek bacaklarını kendine doğru çeker ya da uzatır, bebek bu hareketi gazını çıkarmak için yapmaktadır. Bunun yanında günün her saati ağlayarak huzursuzluk çıkarabilir. Genellikle akşamları görülen gaz sancıları bebeklerin uyumasını geciktirir ve gece uyanmalarına da sebebiyet verir. Bu sancıları azaltmak için birtakım önlemler alınabilmektedir. Gaz çıkarıcı pek çok yöntemi sizler için bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir başlığı altında topladık.

  Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir
  • Annenin Beslenmesi: Bebeklerde gaz sancısının oluşumunun engellenmesi için anne sütü ile beslenmelidir. Fakat anne sütü ile besleniyor olması gaz çıkarmayacağı anlamına gelememektedir. Eğer bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, annenin de beslenmesine dikkat etmesi ve gaz yapıcı besinlerden uzak durmalıdır. 
  • Bebeğinizin Sırtını Ovalamak: Bebeğin gaz sancını gidermek için en yaygın yöntem sırt bölgesini ovalamaktır. Bu işlemi uygulamak için tek kolda bebeğinizi ağızı zemine bakacak şekilde yüz üstü kolunuza yatırıp, diğer eliniz ile de bebeği incitmeden masaj yaparcasına sırtını ovalayınız. 
  • Besinlerin Tüketimine Dikkat Ediniz: Gün içerisinde yenilen pek çok yiyecekler ve içecekler gaz sancısına yol açabilmektedir. Sancıları ve şişkinlikleri ortadan kaldırmak için evinizde basit önlemler alabilirsiniz. Bazı bitki çayları ve besinler gaz sancısını rahatlamada etkilidir. Ayrıca bebeğinizi az miktarda emzirerek mide şişliklerini engelleyebilirsiniz. 
  • Zeytinyağı ile Gaz Sancısı Çıkarmak: Bebeklerin gaz sancısını gidermek adına uygulanan ve hiçbir zararı olmayan yöntem ile bebeğinize zeytinyağı içirerek gazın çıkmasına yardımcı olabilirisiniz. Ancak bu kullanılan yağ hakiki zeytin yağı olup, aşırıya kaçmamak üzere kullanılmalıdır. Günlük olarak bebeğinize bir çay kaşığı hakiki zeytinyağı içirerek, bebeğinizin midesinin rahatlamasını ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerde genellikle gaz sancıları gece vakti oluştuğundan, çoğunlukla gece vakti uygulanmaktadır.
  • Yoğurt: Vücuttaki yararlı bakterileri çoğaltmak adına tercih edilen en önemli besin kaynağı yoğurt diyebiliriz. Yoğurt aynı zamanda gaz oluşumunu engelleyerek, bebeklerde oluşan gazların giderilmesinde etkilidir. Özellikle de gece yatmadan önce tüketilen besinler gaz sancısına iyi gelmekle birlikte çocuğunuzun rahat uyuması içinde etkilidir. 
  • Bebek Kıyafetleri Sık Olmamalı: Bebeğinizi sıkan ve içerisinde rahat edemediği kıyafetleri tercih etmeyiniz. Karın bölgesini sıkan kıyafetleri ve kan dolaşımını engelleyen kıyafetler bebeğin gaz sancısı çekmesine sebebiyet verdiğinden rahat hareket edemiyorum.  Buda bebeğin huzursuz olmasına sebebiyet vermektir. 
  • Rezene Çayı: Vücutta farklı etkilere sahip olan rezene çayı, anne sütü alan bebekler için dereotu gibi bitkiler ile karıştırılıp annenin yemesi bebeklerde oluşan gaz sancısının giderilmesinde etkilidir. 
  • Elma Yağı ve Saç Kurutma Makinesiyle Masaj Yapmak: Gaz sancısını giderici etkisi bulunan ve sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Elma yağını çok fazla kullanamaya dikkat ederek, bebeğinizin göbek kısmına ve ayak altı tabanına incitmeden sürerek, hafif masajlar yapınız. Ardından saç kurutma makinesinin en düşük sıcaklık seviyesinde, bir elinizle masaj yaparak diğer elinizle de hafif masajlar uygulayınız. Bu yöntem bebeğinizin midesini oldukça rahatlatarak gaz sancısının çıkmasında yardımcı]]> Bebeklerde Hırıltı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-hirilti.html Tue, 23 Oct 2018 03:26:34 +0000 Bebeklerde Hırıltı; Yeni doğan bebeklerde hırıltı çok sık rastlanan bir durumdur. Bunun genelde nedeni bebeklerin nefes yolu daha yumuşak ve dar olur. Bu durumda olan bebekler nefes aldığı zaman burnuna alerjenler, toz ve sıvı Bebeklerde Hırıltı; Yeni doğan bebeklerde hırıltı çok sık rastlanan bir durumdur. Bunun genelde nedeni bebeklerin nefes yolu daha yumuşak ve dar olur. Bu durumda olan bebekler nefes aldığı zaman burnuna alerjenler, toz ve sıvı mukosyon ile dolar. Dar olan nefes yolu, daha da dolar ve küçülür bebeklerde hırıltılar başlar. 
   Bu fazla korkulmaması gereken bir durumdur. Çünkü ilerleyen zamanlar da bebeğin nefes yolu açılır ve sertleşir. Yaklaşık bebeğiniz altı aylık olduğu zaman bebeklerde hırıltılar kesilmeye başlar. Bunun dışında bebeklerin çeşitli nedenler ile de hırıltılar olur. Bebekler de olan bu hırıltılar neden olur. Hırıltıların birçok nedeni olabilir. Bebeklerde olan bu hırıltıların olma nedenlerinden birkaçından bahsedeyim.

   Bebeklerde Hırıltı Neden Olur

   Astım:  Solunum yollarının tıkanmasına ve şişmesi neden olur. Bu durumda mukus akıntısı da çok fazla olur. Bu da daha çok geceleri ortaya çıkan hırıltılara neden olur. Bir de astımlı olan kişilerde nefes alıp vermek zor olduğu için şiddetli öksürüğe yol açar.

   Bronşit: Bronşit üstüme sonucu olan bir hastalıktır. Bebeklerde bronşit olduğu zaman burunları tıkanır, nefes alıp vermede zorluk çeker ve burun akıntısı olduğu için geğiz tıkanması olur. Geğiz tıkanıklığı da hırıltılara yol açar. 

   Krup hastalığı: Ses tellerin de tahrişe açar ve sürekli öksürüğe yol yapar. Bu hastalık genelde ver yaşının altındaki çocuklarda görülür. Krup hastalığının en önemli belirtisi hırıltılardır.

   Yabancı cisim yutma:  Eğer bebeğinizin normalde bir hastalığı yok ise birden bire hırıltılar olmuşsa hemen bir doktora baş vurun. Çünkü  çocuklar ve bebekler meraklı oldukları için yabancı cisim ve oyuncakları yutar. Bu durum bebeğin nefes yolunu tıkar nefes alıp vermede zorluk çeker, hırıltılar olur.
   ]]> Bebeklerde Sarılık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-sarilik.html Tue, 23 Oct 2018 14:33:15 +0000 Bebeklerde sarılık, yeni doğan bebeklerde bu tür rahatsızlıkların görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bebeklerin ilk yirmi sekiz günü yeni doğan olarak adlandırılmaktadır. Zamanında dünyaya gelen bebeklerin %60' ında s Bebeklerde sarılık, yeni doğan bebeklerde bu tür rahatsızlıkların görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bebeklerin ilk yirmi sekiz günü yeni doğan olarak adlandırılmaktadır. Zamanında dünyaya gelen bebeklerin %60' ında sarılık görülme ihtimali bulunmaktadır. Erken doğan bebeklerin ise % 80' inde yeni doğan sarılığı görülmektedir. Bebeklerde meydana gelen bu tür sarılıklar çoğu zaman ciddi bir sorun oluşturmadan kendiliğinden geçmektedir. İki hafta içerisinde kendiliğinden geçen bu sarılığa fizyolojik sarılıkta denmektedir. Bebeklerde meydana gelen bu tür sarılıklar hastalık olduğunu göstermez. Bebeğin anne karnında plasente yolu ile gerçekleşen bilirubin maddesinin dışarı atılmasıyla bebeğin ciğerinin yetersiz kalması ile gerçekleşen bu sarılık ciltte ve göz kapaklarında sarı rengin oluşmasına neden olmaktadır. 

  Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir
  • Bebeklerde sarılık gibi durumlar bebeğin cildinden rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Bebeğin göz aklarında sarı bir renk oluşmaktadır. 
  • Bu tür hastalıklarda bebeğin burun çevresinde ve yüzünde de sarı bir renk meydana gelmektedir. 
  • Sarılığın ilerlemesi ile birlikte sarı renk bebeğin tüm vücuduna yayılmaktadır. 
  • Bunun yanı sıra bebeklerde sarılık gibi durumlar bebeğin sürekli olarak uyku hali içinde olmasına neden olabilir.
  • İştah kaybı da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. İştah kaybının yaşanmasından dolayı dışkı atılımı yavaşlayacağından bilirubin yükselir. Bilirubinin yükselmesi tehlikeli durumların yol açmasına neden olmaktadır. Bu tür durumlarda bilirubinin yükselmesi beynin bu durumdan etkilenmesine ve bebeğin tiz bir sesle ağlamasına neden olabilir. Ayrıca bu tür durumlarda bebek başını geriye atmaya çalışır ve havale gibi ciddi durumların oluşmasına dahi neden olabilir. 
  Bebeklerde sarılığın nedenleri nelerdir
  • Bebeklerde sarılık oluşmasının en belirgin nedenleri arasında kan grubu uygunsuzluğu bulunmaktadır. 
  • Bunun yanı sıra bebeğin yeteri kadar anne sütü alamaması veye biberon ile besleniyorsa yeterince mama alamaması sarılık oluşmasına neden olabilmektedir. 
  • Annenin diyabetli olmasından dolayı da bebeklerde sarılık hastalığı görülebilmektedir. 
  • Bebeğin doğum anında kafa derisinin altında kan toplanması veya bazı zor doğumlarda bu tür hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. 
  • Ayrıca idrar yollarından meydana gelebilecek rahatsızlıklar bebeklerde sarılık oluşmasına neden olan unsurlar arasında yer almaktadır.
  • Bunun yanı sıra bazı çocuklarda anne sütünden dolayı sarılıkta meydana gelmektedir. Ayrıca doğuştan gelen enzim hastalıkları da sarılık oluşmasına neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. 
  Bebeklerde sarılık durumunun meydana gelmesi ile birlikte bebeğin yüz kısmında hastalık başlar. Sarılığın ilerlemesi ile halinde hastalık göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerleme kaydeder. Ayrıca göz aklarında da sararmalar meydana gelmektedir. Bebeklerde meydana gelen sarılık hastalığı en iyi gün ışığında kendini belli etmektedir. Ayrıca bu bölgelere el ile bastırılıp çekildiği zaman sarı renk kendini daha fazla belli etmektedir. Hastalık kendini ilk yirmi dört saat içinde belli etmiş ise dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra sarılığın iki haftadan fazla sürmesi de ciddi sorunlar oluşturacak unsurlar arasında yer almaktadır. Bu tür durumlarda zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. Hastalığın tedavisi için yapılacak olan ilk işlem bebeğin kanında bulunan bilirubin düzeyinin tespit edilmesidir. Meydana gelmiş olan sarılığa neden olan unsurunda teşhis edilmesi ile birlikte sarılığa neden olan unsur ortadan kaldırılarak hastalığın tedavisine yardımcı olunur. 

  Bebeklerde sarılık tedavisi;

  Bebeklerde sarılık durumunun tedavisi için annenin bebeği sık sık emzirmesi ve bol bol sıvı tüketmesine yardımcı olması gerekmektedi]]> Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 24 Oct 2018 02:53:02 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oluşması durumu birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Bebeklerde bu tür hastalıkların meydana gelmesi idrar yolunun bakteriyel enfeksiyon kapması anlamına gelmektedir. Yetişkinlerde de Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oluşması durumu birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Bebeklerde bu tür hastalıkların meydana gelmesi idrar yolunun bakteriyel enfeksiyon kapması anlamına gelmektedir. Yetişkinlerde de meydana gelebilen bu durum kendini bir çok belirti ile gösterebilmektedir. İdrara yolu enfeksiyonun tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Tedavi amacı ile yapılan işlemleri uygulamadan önce kesinlikle bir çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. Doktorlar enfeksiyonun ne derece olduğunun teşhisini koyarak hastalık için değişik tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bu nedenden dolayı aile bireylerinin bilinçsiz bir şekilde tedavi uygulamaları gerekmektedir. Aksi halde meydana gelen rahatsızlık bebekte daha fazla ilerleme gösterebilmekte ve ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. 

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir
  • Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında genellikle meydana gelen belirti ateştir. Hastalık birçok bebekte kendini sadece ateş ile gösterebilmektedir. Bebeklerin ateşinin yükselmesi durumunda aile bireylerinin bebeklerin kesinlikle çocuk doktoruna götürmeleri gerekmektedir. Aksi halde enfeksiyon bebekte kalıcı bir hal alır. 
  • Bir diğer belirti ise bebeğin idrar yaparken canının yanmasıdır. Bu tür durumlarda bebek idrar yaparken ağlama eğilimi içerisine girer. Ayrıca bebeğin canının yanması ile beraber bebekte değişik hareketler gözlemlenebilir. 
  • Bunun yanı sıra bebeğin idrarında normalden daha farklı kokular meydana gelebilir. 
  • Bebekte meydana gelen idrar yolunun bir diğer belirtisi ise bebeğin idrarının bulanık veya kanlı olanak dışarı atılmasıdır. Bunun yanı sıra bebekte sürekli olarak huzursuzluk ve ishal gibi durumlarda meydana gelebilmektedir. 
  • Kusma ve iştah kaybı da hastalığın diğer belirtileri arasında yer almaktadır.
  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlara neden olan ilk unsur bakterilerdir. Bakterilerin idrara girmesi ile birlikte idrar yollarının bir kısmında enfeksiyon ve iltihaplanma gibi durumlar meydana gelebilir. Bakterilerin vücuda girmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. En fazlada bakteriler genital bölgeden, rektum ve kan yolu ile idrara bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin cinsiyetinin de enfeksiyona etkisi bulunmaktadır. Bu durum en fazla kız bebeklerinde meydana gelmektedir. Meydana enfeksiyonun tedavisi oldukça kolaydır. Ancak tedavi edilmemesi durumunda bebekte ciddi sorunlar oluşturmasına neden olabilmektedir. Bu sorunlar en önemlileri de kalıcı böbrek hasarı oluşturması ve enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte böbrek yetmezliği gibi durumların ortaya çıkmasıdır. Bu tür durumlar iki yaş altında olan bebekleri yetişkinlere nazaran daha fazla tehdit etmektedir. Bu nedenden dolayı bebekte bu hastalığın şüphesi aile bireylerinde oluştuğunda hastalığın teşhisi ve tedavisi için kesinlikle bir çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. 

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi 

  Hastalığın tekrarlaması için yapılması gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Bazı bebekler ise biyolojik durumdan bu tür enfeksiyonlara meyilli olabilirler. Hastalığa yakalanma riskini en aza indirmek ve önlem alabilmek için bol sıvı tüketimi gerekmektedir. Bol bir şekilde sıvı tüketen bebek daha fazla idrar yapma ihtiyacı duyacaktır ve var olan enfeksiyon bu sayede dışarı atılacaktır. Bunun yanı sıra bebeklerde oluşan kabızlık enfeksiyon riskini arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. Bol sıvı tüketimi kabızlığın önlenmesi içinde oldukça faydalıdır. Emzirme dönemlerinde olan bebeklerin bol bol anne sütü içmesi de enfeksiyonun önlenmesine faydalı olur. Anne sütü içerisinde bulunan güçlü maddeler bebeğin bağışıklık sistemin güçlendireceği gibi hastalıklarında vücuda etki etmesini önlemektedir. 
  ]]> 4 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/4-aylik-bebek.html Wed, 24 Oct 2018 14:56:34 +0000 4 aylık bebek anne karnında iken birçok faaliyette bulunurlar. Anne karnındaki bebek 4 aylık bebek olmuşsa bu saatten sonra annenin kendisini kesinlikle yormaması gerekiyor. Çünkü anne karnındaki bebek 4 aylık be 4 aylık bebek anne karnında iken birçok faaliyette bulunurlar. Anne karnındaki bebek 4 aylık bebek olmuşsa bu saatten sonra annenin kendisini kesinlikle yormaması gerekiyor. Çünkü anne karnındaki bebek 4 aylık bebek olduktan sonra daha çok hareketlenmeye başlar buda anneyi fazlasıyla yorar. Ve bu aylarda annelerde aşermeler meydana gelir. Aşermeler ile birlikte  mide bulantıları fazla oluşmaya başlar Hatta bu aylardan sonra bebeğin düşme tehlikesi ortaya çıkar. Bu nedenle annenin kendisini yormaması gün içinde kısa süreli dinlenmeler yapmalıdır. Ayrıca ağır eşya ve yük taşımaktan ve merdiven çıkmaktan kaçınmalıdır. Bu dönemdeki gebelerin yavaş kendini çok fazla yormadan yürüyüş yapması gerekir. Anne adaylarının yürüyüş yapması hem anne karnındaki bebeğin sağlığı hem de annenin kolay doğum yapmasını sağlar

  4 Aylık Bebek Ne Yapar

  4 aylık bebek yüksek sesle gülebilir.Anne kucağındayken başını 90 derece kaldırarak döndürebilir.Dik durumda iken başını tutabilir.Sese karşı çok hassastır annesinin sesini duyduğunda) aşırı tepkiler verir ve annesinin tarafına doğru hareket eder.Çığlıklar atar yüksek sesle gülücükler dağıtır bir şeyi sımsıkı tuttuuğu zaman kimse elimden alamaz değişik hareketler yaparak etrafındakilerin dikkatini çekmeye çalışır. 
  4 aylık bebek anne babasını çok iyi tanımaya başlamıştır. Bu yüzden bir başkası bebeği kucağına aldığı zaman şiddetli bir şekilde ağlamaya başlar

  4 Aylık Bebeğin Katı Gıdalara Geçişi

  Katı gıdalara erken geçmenin bebek üzerinde herhangi fiziksel 
  bir etki bırakmadığı hekimler tarafından belirtilmiştir. Ancak katı gıdalara başlanılacağı zamanı belirlemek önemli bir etkendir. Bir yandan anneniz diğer yandan ise en yakın arkadaşınız daha çok erken katı gıdalara geçme diyecek siz kimi dinleyeceksiniz tabikide bebeğinizi bebeğiniz ne zaman katı yiyeceklere karşı ilgi duyarsa o zaman katı gıdalara başlamanın tam zamanıdır. Fakat büyümüş emzik veya sıvı mamalara alıştırılmış bir bebek katı yiyeceklere başlamakta zorluk çekebilir. O yüzden muhakkak bebeğe katı Gıdalara geçmeden ufak ufak alıştırılmalı birden katı gıdaya geçmemelidir aksi takdirde  bebekte karın ağrıları gaz sancıları ve kabızlık oluşur. 

  4 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

  Her ebeveyn 4 aylık bebeği için bir uyku düzeni belirlemeli mesela bebeğinizi yıkadıktan sonra ona kısa bir mesaj uygulayarak onu uykuya hazırlayabilirsiniz veya bebeğimizi her gün yıkamıyorsanız yemekten sonra pijamalarını giydirip ona anlamasa bile ninni veya masal okuyarak uykuya alıştırabilirsiniz. Bu rutini her gün devam ettirirseniz bebeğiniz o saatte uykusunun geldiğini anlamış olacaktır. 

  4 Aylık Bebeğin Diş Çıkarması

  Bebeklerin diş çıkarma sıkıntısı dördüncü ayda başlayabilir Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Diş çıkarma sıkıntı bebekten bebeğe değişebilir bazı bebekler diş çıkarma dönemini çok huysuz ve huzursuz çok ağlayarak geçirirken bazı bebekler gayet huzurlu ve çok rahat geçirebilirler. Diş çıkarma dönemini huzursuz geçiren bebeklerde bir çok huysuz davranış ortaya çıkar bunlardan bazıları memeyi emmemek veya biberonu istememek Hatta bazı bebeklerde ateş veya ishal, haftalarca süren ağız sulanmaları, kaşınan diş etlerini rahatlatmak için etraftaki eşyaları ısırması, gece yarısında ağlama krizleri ve kulak yanmaları gibi belirtiler baş gösterir. 4 aylık bebek diş çıkarırken bu yukarıda saydığımız şikayetleri azaltmak için mutlaka doktordan yardım olınması gerekir.

  ]]>
  Bebeklerde Ateş https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-ates.html Thu, 25 Oct 2018 07:12:49 +0000 Bebeklerde Ateş; Bebeklerde​ enfeksiyon, bakteri gibi nedenlerden dolayı vücut metabolizması savunmaya geçer ve vücut ısısında artış meydana gelir. Bebek ilk defa ateşlendiğinde aile tedirgin, telaşlı ve panik Bebeklerde Ateş; Bebeklerde​ enfeksiyon, bakteri gibi nedenlerden dolayı vücut metabolizması savunmaya geçer ve vücut ısısında artış meydana gelir. Bebek ilk defa ateşlendiğinde aile tedirgin, telaşlı ve panik olabilir. Telaşa​ yer vermeden ve fazla vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir. 

  Bebeklerde ateş neden yükselir
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Alt solunum yolu enfeksiyonları,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Zatürre,
  • Dış çıkarma,
  • Midede enfeksiyon,
  • Menenjit,
  • Aşı yapılması gibi nedenlerden dolayı bebeklerde ateş yükselebilir. 
  Bebeklerde vücut ısısı 36,5 derece ile 37 derece arasında olabilir. Fakat 37 derece üzeri vücut ısısı yükseliyor demektir. Yüksek ateş bebeklerde havaleye neden olabilir. 

  Bebeklerde  ateşi nasıl düşüreceğiz 
  • İnce kıyafetler giydirin.
  • Bol sıvı tüketilmelidir.
  • Ilık duş yaptırın.
  • Ortam sıcaklığını sabit tutun.
  • Yattığı zaman üzerini örtmeyin. 
  • Sık aralıklarla ateş düşürücü kullanmayın.
  Bebeğiniz ateşlendiği zaman aynı zamanda ishal da varsa, bebeğiniz sayıklıyorsa, cildinde mor renkler oluyorsa, daha evvelce de havale geçirmiş ise,  ateş 24 saatten fazla sürüyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak şarttır. 
  ]]> Bebeklerde Oturma https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-oturma.html Thu, 25 Oct 2018 17:32:24 +0000 Bebeklerde oturma; Bebekler dünyaya geldikten sonra hızla gelişmektedirler. Hatta kıyafet alırken genelde çevredekilerden, ‘’yeni doğan kıyafeti alma, bak kullanamazsın. Mevsimleri de dikkate alarak ayına göre büyük bede Bebeklerde oturma; Bebekler dünyaya geldikten sonra hızla gelişmektedirler. Hatta kıyafet alırken genelde çevredekilerden, ‘’yeni doğan kıyafeti alma, bak kullanamazsın. Mevsimleri de dikkate alarak ayına göre büyük beden al, çünkü bebekler çok hızlı büyür.’’ Cümleleri kurmaktadırlar. Gerçekten çok hızlı büyüyen bebekler hayatları boyunca kullanacakları en önemli becerilerinin temellerini ilk bir yıl içinde atmaktadırlar. Bu bir yıl içinde akıllara en çok gelen sorulardan biri’’bebekler ne zaman oturur sorusudur. İlk aylarda yatar pozisyonda başka bağımsız bir pozisyonda duramayan bebek 3. Aydan itibaren kaslarının kuvvetlenmesi ve buna bağlı olarak kaba motor becerilerinin gelişmesiyle yüz üstü yatarken başını ve omuzlarını kaldırmaya başlamaktadır ve kendi ayakları üzerinde durmaya  kadar varan bir gelişim sürecine girmektedir.  Bebekler genelde ilk önce yüz üstü yatar pozisyonda iken başlarını ve omuzlarını kaldırmaktadır. Ardından oturur pozisyona getirildiğinde başını birkaç saniye de olsa dik tutabilmektedir.  Anne yada babanın desteği ile otura bilmektedir. Bir süre sonra anne ve baba olmadan desteksiz otura bilmektedir. Destek alabileceği bir nesneden tutunarak kalkabilmektedir.  Emeklemeyi ve yürümeyi öğrenirler. Her bebekte bir olmasa da 3. Aydan itibaren başını birkaç saniye de olsa tutmayı başarabilen bir bebek aslında oturmanın ilk adımlarını da atmış olmaktadır. İlk bir yıl içinde çok hızlı gelişen ve büyüyen bebeklerin kas gelişimleri ile oturmaları da kolaylaşmaktadır. 4. Ayına gelmiş bir bebek birinin kucağında sırtından desteklenerek kısa süreli oturtma pozisyonuna getirilebilmektedir. Ancak bu alıştırma bu ayda çok uzun tutulmamalıdır. Gün içinde ara ara tekrar edilmelidir. 4. Aydan itibaren oturtma alıştırmaları yapılabilmektedir. 5. Ayda sağına, soluna ve arkasına yastık konularak 10’ar dakikalık oturtma alıştırmaları yapılabilmektedir. Bu alıştırmalara yine gün içinde tekrarlı olacak şekilde yapılırken, bebek bu esnada kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü bebek 4.5. aylarda uzun süre oturur pozisyonda kalırsa, bir süre sonra yorularak devrilir. bebek 6. aya geldiğinde bebeklerin büyük bir çoğunluğu anne ve babadan desteksiz bir şekilde oturabilir hale gelmektedir. Eğer bebek 6.ayına gelmiş ve hala bağımsız şekilde tek başına desteksiz oturamıyorsa anne ve babalar endişelen memelidir. Bebeklerin desteksiz oturması 7. Ve 8. Aylarını bulabilmektedir. Bebek 9. aya geldiğinde  pek çok bebek oyun oynadığı yerde 10- 15 dakika kendi başına ve desteksiz otura bilmektedir. 12. Ayda ise herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebekler çok rahat bir şekilde kendi başlarına uzun süre desteksiz otura bilmektedir. 

  ]]>
  Bebeklerde Gaz https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-gaz.html Fri, 26 Oct 2018 15:31:40 +0000 Bebeklerde gaz; Bebekler dünyaya tam gelişmemiş mide ve bağırsak sistemiyle doğarlar. Hemen hemen tüm bebeklerde gaz sancısı görülür. Bebeklerin gaz sancısı 6 aya kadar devam eder. Bebekler için ağlamak en büyük iletişim ar Bebeklerde gaz; Bebekler dünyaya tam gelişmemiş mide ve bağırsak sistemiyle doğarlar. Hemen hemen tüm bebeklerde gaz sancısı görülür. Bebeklerin gaz sancısı 6 aya kadar devam eder. Bebekler için ağlamak en büyük iletişim aracıdır.

  Gaz sancısının nedenleri :
  • Mide ve bağırsaklarının gelişmemesi.
  • Hava yutması.
  • Doğum esnasında meydana gelen zorluklar.
  • Annenin yaşadığı olumsuz duygular.
  Gaz sancısı nasıl anlaşılır :
  • Bebek ayaklarını karına doğru çekiyorsa.
  • Emdikten sonra sakinleşmiyorsa.
  • Emmek istediği halde bir süre sonra memeyi bırakıyorsa.
  Gaz sancısının azaltmanın yolları :
  • Bebeği anne sütü ile beslemeyin çünkü anne sütü sindirimi kolaydır.
  • Bebeğinizi 2 saat ara ile emzirin.
  • Bebeğin kendine güvende hissetmesini sağlayın.
  • Oda sıcaklığını çok sıcak ve çok soğuk olmasın.
  • Bebeği dar ve kat kat giydirmeyin.
  • Gözetiminiz altında yan ve yüz üstü yatırınız.
  • Her beslenme sonucunda gazını çıkartın ayaklarına ılık bez koyun.
  • Bebeğin anne karnındaki duyduğu seslere benzeyen sesler saç kurutma makinesi, süpürge sesi dinletin.
  • Kucağınıza alın pışpışla.
  • Bebek arabasında gezdirin.
  • Ilık banyo yaptırma.
  • Emzik verin.
  Emziren annenin kaçınması gereken gıdalar :
  • Gaz yapıcı gıdalardan uzar durmalıdır. Bunlar lahana, mercimek, kuru baklagiller, baharatlı gıdalar, çikolata, kahve, süt ve süt ürünleri, portakal
  • Annenin sakin ve stresten uzak durmalıdır.
  Gaz masajı nasıl yapılır
  • Birinci manevra : ince bağırsağa yapılır. Ellerinizin  sıcak olması ve bebeğinin teninde rahat kayabilmesi için yağ kullanın.  Ellerinizi göğüs kafesinden kasıklara doğru sanki karnı boşaltıyormuş gibi  çekiyorsunuz. Her manevra sonrasında bebeğin dizlerini karnına doğru 10 kadar sayıp itelim.
  • İkinci manevra : İkinci hareket kalın bağırsak üzerinde yapılır. Bebeğin karnına elinizi saat yönünde dairesel hareketler yapın  6 defa tekrarlayın sonra 10 sn bebeğin dizlerini karnına itme egzersizini uygulayın.
  • Üçüncü manevra: Baş parmağınızı bebeğin karın deliğine koyun ve yanlara doğru çekin  6 defa tekrar edip 10 sn ayaklarını karnına doğru itme hareketini uygulayın.
  ]]>
  Bebeklerde Uykusuzluk https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-uykusuzluk.html Sat, 27 Oct 2018 04:34:07 +0000 Bebeklerde uykusuzluk, anne ve babaların en çok yakınlıkları durumlardan birisi de, bebeklerinin uykusuz kalma sorunudur. Normal olarak bir bebeğin günde 15 saatten fazlası uyuması gerekir. Ama birçok bebeğin uyumaması anne Bebeklerde uykusuzluk, anne ve babaların en çok yakınlıkları durumlardan birisi de, bebeklerinin uykusuz kalma sorunudur. Normal olarak bir bebeğin günde 15 saatten fazlası uyuması gerekir. Ama birçok bebeğin uyumaması anne ve babalarının yakınmasına neden olur. Bebeklerin uyku konusunda biyolojik faktörler önemli bir yer tutar. Bazı bebeklerde doğuştan uykucu özellik taşırken, bazıları ise değildir. Ancak uykucu olmayan bebeklerin dahi yeterli düzeyde sabır ve kararlılıkla doğru uyuma alışkanlığı sağlanabilir. Özellikle bebekler gece yarısı birçok kez uyanır ve ağlarlar. Bu normal olarak karşılanabilir. Bazen büyüklerde kalkabilir. Mutlak surette bebeklerin ne zaman ve ne şekilde uykuya dalacağı öğretmek ebeveynlerin görevidir.

  Bebeklerde uykusuzluğunu nedenleri

  • Acıkma: Bebeğin acıkması direkt uyku ile bağlantılı bir konudur Karnı acıkan bebek ne zaman hangi saatte olursa olsun uykudaysa kalkar ve ağlamaya başlar. Ama birçok ebeveynlerin bebeğin gece yarısı uykudan kalkarak uykusuz kalmasını açlıkla ilişkilendirilir. Bu problemi tespit edemedikleri için çözüm bulmakta zorlanırlar. Bebeğe doğru uyku alışkanlığı kazanmak gerekirse, uyanmanın hangi nedenden kaynaklandığını iyice öğrendikten sonra bebeklerin uyanmaları zamanla ortadan kalkacaktır.
  • Erken doğum: Erken doğan bebeğin gece beslenme ihtiyacı gibi şartları, uyku sorunlarına yol açabilir ve bundan dolayı bebeğin sahip olabileceği farklı enfeksiyonlar uyku sorunlarının habercisi olabilir. Bu tip rahatsızlıklarla beraber bebek yabancılık çekebilir. Anne ve babasının tanımayabilir. Bireylerdeki psikolojik rahatsızlıklar ve ruhsal konularda bebeklerin uyku problemi çekmelerine sebep olabilir.
  • Bebeğin altını ıslatması: Özellikle bebekler gece boyunca birçok kez altını ıslatırlar. Bu durumdan ötürü rahatsız oldukları için uykularına devam etmekte güçlük çekerler. Geceleri bebeklerin altını değiştirirken ışığı açmamaya ve onunla konuşmamaya özen gösterilmelidir. Altını değiştirme işlemi bittikten sonra, uykusuna kaldığı yerden devam etmesi için bebeği yeniden yatağına koymak gerekir. Ayrıca kullanılan bez de önem taşır. Kalitesiz bez bebeklerin ciltlerini tahriş eder ve sürekli uykusuz kalmasına neden olur.
  • Diş çıkartmak: Bebekler diş çıkarma döneminde birçok kez uykudan kalkar ve uykusuz kalırlar. Çünkü diş çıkarma süreci sıkıntılı bir süreçtir. Genellikle 3 güne kadar devam eder. Daha sonra bebeğin doğal olarak eski uyku düzenine dönebilir ya da bu konuda anne ve babaların desteğine ihtiyaç duyulabilir.

  Bebeklerde uykusuzluk çözümü

  Bebeklerin hangi sebeplerden dolayı uykusuz kaldıklarını iyice araştırılmalıdır. Bazen bir hastalığından ya da altını ıslatmaktan dolayı uykusuz kalırlar. Bebeklerin rahatsızlıkları için kullanılan ilaçlar ve beslenme gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Bebeklerin uyku sorununun çözmek için en etkili çözüm yolu bebeklere kendi kendilerine uyumayı öğretmektir. Yani bebeği çoğu zaman uyutmamak gerekir. Uykusuz kaldığı zaman yatağa bırakılmalıdır. Sessiz şekilde ses çıkaracak onu yalnız bırakmak gerekir. Bebeklerin uyku öncesinde hep aynı ortamda aynı şekilde ve uyku öncesinde aynı hareketleri rutin olarak tekrarlatmak gerekir. Eğer bebekler kendi kendine aracısız olarak uyutma konusunda anne ve babalar karar vermişlerse, çocuk doktorlarıyla bu konuyu enine ve boyuna konuşabilir. 

  ]]> Bebeklerde Kulak https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kulak.html Sat, 27 Oct 2018 05:06:42 +0000 Bebeklerde Kulak; Bebeklerde sıkça rastlanan hastalıklardan biridir kulak ağrısı. Kulaklarda enfeksiyon ve sıvı birikmesi nedeniyle bebeklerde kulak ağrısı meydana gelir. Bebeğin hal ve hareketlerinden kulak ağrısı Bebeklerde Kulak; Bebeklerde sıkça rastlanan hastalıklardan biridir kulak ağrısı. Kulaklarda enfeksiyon ve sıvı birikmesi nedeniyle bebeklerde kulak ağrısı meydana gelir. Bebeğin hal ve hareketlerinden kulak ağrısı çektiğini anlayabilir ve önlem alabiliriz. Peki bebeklerde kulak ağrısını nasıl anlarız.

  Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri;

  • Başı sağa sola sallama; Aldıkları enfeksiyon ve iltihaptan dolayı bebekler boğuk sesler duymaya başlar ve duyduğu seslerden rahatsız olup başını sağa sola sallamaya başlarlar.
  • Ağlamak; Eğer çocuklarda emme ve yutkunma gibi refleksler rahatsızlık veriyorsa huysuzlanıp ağlamaya başlarlar.
  • Hafif Ateş; Tüm sinirleri etkileyen kulak ağrısı ateşe yol açar ve uykusuz geceler sizi bekliyor olabilir.
  • Kulağı Çekiştirme; Eğer bebeğiniz ısrarla kulağını çekiştiriyorsa bu kulak ağrısı olduğunun anlamına gelir.
  • Kulak Akıntısı; Bebeğinizin kulağından sarı renkte iltihap akıyorsa şiddetli ağrının habercisi olabilir.
  • İştahsızlık; Bebeklerde tıpkı yetişkinler gibi ağrı sızı çektiklerinde yemek yemek istemez ve iştahsızlık problemi ortaya çıkabilir.

  Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer;

  • Sıcak Kompres; Sıcak su torbasına çok sıcak olmaması şartıyla sıcak su koyarak bebeğinizin kulağında 10-15 dakika kadar bekletiniz.
  • Ağrı Kesici İlaç Kullanınız; Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici şurubu verebilirsiniz.
  • Bebeğin Başını Yükseltin; Bebeğiniz yatak şeklini alınca ağrıları daha şiddetli olabilir. Bebeğinizin yastığını 2 tane yaparak yüksek hale getiriniz.
  • Anne Sütü Damlatınız; Bebeğinizin kulağını pamuklu bir bezle temizledikten sonra anne sütünü damlatabilirsiniz.
  ]]>
  Bebeklerde Egzama Kremi https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-egzama-kremi.html Sun, 28 Oct 2018 01:08:50 +0000 Bebeklerde egzama kremi ile deride meydana gelebilecek rahatsızlıkların kısa süre içerisinde geçmesi mümkündür. Bebekler açısında oldukça rahatsızlık veren bu durum bebeklerin geceleri sürekli olarak ağlayarak uyanmasın Bebeklerde egzama kremi ile deride meydana gelebilecek rahatsızlıkların kısa süre içerisinde geçmesi mümkündür. Bebekler açısında oldukça rahatsızlık veren bu durum bebeklerin geceleri sürekli olarak ağlayarak uyanmasına ve huzursuzluklara neden olmaktadır. Vücudun havasız kalmasında, aşırı terlemeden ile virüs ve bakterilerin yol açmış olduğu unsurlardan dolayı meydana gelmekte olan egzama hastalığının tedavisi için yapılabilecek bir çok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu tür yöntemler kullanılmadan önce bir doktor gözetimi altından geçmekte fayda vardır. En iyi tedavi yöntemini ve ilacını en iyi doktorlar tavsiye etmektedir. Egzama hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle de bu durum bebekler için ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. 

  Bebeklerde egzama kremi

  Aloe vera: Çeşitli unsurların neden olduğu egzama hastalıkları bebeklerde büyük sorunlar oluşturabilmektedir. Aile bireylerini de huzursuz eden bu durumun tedavisi için aloe vera kullanımı uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Aloe vera bitkisi içerisinde bulunan maddeler sayesinde virüs ve bakterileri neden olduğu egzama hastalığına karşı mükemmel bir koruma sağlamaktadır.

  Oilatum: Egzama hastalığının yol açtığı sorunların kısa süre içerisinde geçirmeye yardımcı olan bu krem bebeklerin cildinin sağlıklı bir şekle girmesine de fayda sağlamaktadır. İçerisinde bulunan maddeler bebek cildinin tahriş olmasına ve pürüzsüz bir yapı kazanması konusunda da oldukça başarılıdır. 

  Topıcrem: Vücut derisi üzerinde meydana gelebilecek rahatsızlar için kullanılmakta olan bu krem bebeklerde egzama kremi olarak da kullanılmaktadır. Sıcak havalarda vücudun terlemesi ile çoğalan bakterilerin hastalıklara yol açmasına engel olur. Bunun yanı sıra bebek cildini hava almasına ve cildin canlı bir görünüm kazanmasına fayda sağlar. 

  Mustela: İçerisinde bulunan güçlü maddeler sayesinde deride meydana gelen hastalıkların hızlı bir şekilde tedavisine yardımcı olar. Egzama hastalıkların ise derinin hava almasını ve tahriş olan bölgenin onarılmasına fayda sağlar.

  Linola: Bebeklerde egzama kremi olarak kullanılan bu krem egzamanın neden olduğu kızarıklık ve kabarıklıklara karşı engel olmaktadır. Bunun yanı sıra egzama hastalığının yol açtığı deri dökülmesinin de önüne geçmektedir. İçerisinde bulunan güçlü maddeler seyisine derinin yenilenmesine ve cildin sağlıklı bir yapı kazanmasına fayda sağlar.

  Bebeklerde egzama için bitkisel kremler

  Çuha çiçeği yağı: Bu çiçek içerisinde bulundurduğu özler sayesinde egzama hastalığının oluşmasına engel olmaktadır. Günde iki defa bebeğin cildine sürülerek yarım saat boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

  Isırgan otu ve lakke otu: Isırgan otu özellikle eklem bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Bebeklerde egzama kremi olarak kullanılması içinde lakke otu ile karıştırılması gerekmektedir. Lakke otu ile ısırgan otunun birleşmesi ile ortaya çıkan karışım egzama hastalığı ve egzama hastalığının yol açtığı soruların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

  Bebeklerde egzama kremi düzenli bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Bu tür kremler özellikle de bebekler üzerinde kullanılırken cildin yıkanıp durulandıktan sonra kremin cilt üzerine sürülmesine dikkat edilmelidir. 
  ]]> Bebeklerde Kabızlık İçin Fitil https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kabizlik-icin-fitil.html Sun, 28 Oct 2018 23:04:35 +0000 Bebeklerde Kabızlık İçin Fitil, Annelerin korkulu rüyalarından biriside bebeklerinin kabız olmasıdır. Ancak bu annenin elinde olan bir durumdur. Anne bebeğini emzirirken kendi beslenmesine de özen gösterilmelidir. Çünkü annenin Bebeklerde Kabızlık İçin Fitil, Annelerin korkulu rüyalarından biriside bebeklerinin kabız olmasıdır. Ancak bu annenin elinde olan bir durumdur. Anne bebeğini emzirirken kendi beslenmesine de özen gösterilmelidir. Çünkü annenin beslendiği yiyecekler süt yolu ile bebeğe geçerek kabızlık oluşmasına neden olur. Bundan dolayı anneler oldukça fazla lifli gıdalar ve sıvı içecekler tüketmelidir. Bu şekilde hem anne kabızlık yaşamaz hem de bebekte kabızlık meydana gelmez. Fakat bunun yanı sıra ek gıdalarla beslenen bebeklere kabızlığa neden olan gıdalar fazla verilmemelidir. Bebeklerde kabızlık problemi 3 gün içerisinde yaşanmaktadır. Yani üç gün bebek tuvaletini yapmaz ise kabız olduğu anlaşılmalıdır. Zaten kabızlık yaşayan bebekler huzursuz olmaktadır. Bebeklerde kabızlık yaşandığı zaman ilk uygulanan yöntem ise fitil olmaktadır. Ancak anneler her kabızlıkta kafasına göre fitil kullanmamalı ve uzman bir doktora götürerek tedavisi sağlanmalıdır. Bebeklerde kabızlık için fitil kullanımı makat yolu ile gerçekleştirilir. Ancak bu durumda bebek huzursuzluk yaşayabilir.

  Bebeklerde kabızlık için fitil nasıl kullanılmalıdır 

  Bebeklerde kabızlık için fitil kullanımı oldukça dikkatli ve özenli olmalıdır. Çünkü bebeklerin makat bölgeleri henüz gelişmemiş olup yumuşak oluşundan dolayı zedelenme yada yıpranmalara neden olabilir. Hatta anneler bebeğe fitil kullanmadan önce zeytinyağı veya krem ile makat bölgesini mutlaka yumuşatması gerekmektedir. Birde fitil kullanılmadan önce şekline bakılmalıdır. Yamukluk yada eğiklik var ise düzeltilerek daha sonra kullanılmalıdır. Fitil kullanımı yapılan bebekte on dakika sonra rahatlama gözlemlenir. Buda bebeğin tuvaletini yapmasından dolayı kaynaklanır. Birde doktorun vermiş olduğu fitil bebeğe günde bir defa uygulanmalıdır. Bu şekilde bebeğin bağırsak düzeni sağlanmış olur. Düzene girene kadarda devam edilmelidir. Kullanılmakta olan fitilin bebeğe herhangi bir zararı olmamaktadır. Ancak doktorun vermiş olduğu kullanım süresi dikkate alınmalı ve fazlası zarar verici olabilir. Fitilin kabızlıktaki faydası ise kakayı yumuşatmaya yardımcı olur.

  Bebeklerde kabızlık için fitil kullanımı bünyeden bünyeye değişerek yan etkiler yaratabilir. Özelliklede prematüre doğan bebeklerde kullanımı bazen sakıncalı durumlar yaratabilir. Fitil kullanımı en az 6 saatte bir yapılabilir. Doktor kontrolü altında kullanılan fitil bebekte alışkanlık yaratmamaktadır. Aksi halde annenin kafasına göre uyguladığı fitil bebekte alışkanlık yapabilir.
  ]]>
  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-burun-tikanikligi.html Mon, 29 Oct 2018 15:44:39 +0000 Bebeklerde Burun Tıkanıklığı, savunmasız olan bebeklerin yaşamış olduğu bütün sorunlar her anneyi oldukça derinden etkilemektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de bebeklerde burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde meydana gelen burun Bebeklerde Burun Tıkanıklığı, savunmasız olan bebeklerin yaşamış olduğu bütün sorunlar her anneyi oldukça derinden etkilemektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de bebeklerde burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde meydana gelen burun tıkanıklığı bütün annelerin sık olarak karşılaştığı ve çoğunlukla çözüm üretmekte zorlanmış oldukları konulardan birsidir. Bebeklerde ortaya çıkan burun tıkanıklığı yetişkinler gibi sümkürerek geçiremezler. Genellikle basit bir problem olarak düşünülse de bebeklerde burun tıkanıklığı bazen başka sorunlara yol açabilmektedir. Burun tıkanıklığı özellikle bebeklerin uykusunun düzenini bozulmasına ve beslenmede büyük sıkıntı yaşamasına neden olur. Burun tıkanıklığı problemi yaşayan savunmasız bebekler yeterli derecede ememediği için beslenemezler. Ayrıca bebek burun tıkanıklığı yüzünden emerken sıkıntı çeker ve bundan dolayı da hava yutarlar. Bu yuttukları hava özellikle bebeklerde gaz sancısına sebep olurlar. Oldukça basit olarak görünen burun tıkanıklığı bebekleri fazlası ile huzursuz eden ve gaz sorunu yaşamasına yol açabilen bir olaydır. Eğer bebeklerde uzun süreli olarak burun tıkanıklığı problemi yaşanıyorsa, orta kulak iltihabına yakalanmasına yol açar. Akciğerler ulaşan havayı burun ısıtır ve filtre ederek nemlendirir. Burun tıkanıklığı problemi yaşayan bebekler mecbur kaldıkları için ağızdan nefes alırlar. Bebeklerin ağızdan nefes alması hem kirli hem de soğuk havanın filtrelenmeden direkt olarak alınmasına sebep olur. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığından kaynaklı olarak solunum yolu enfeksiyonları sık olarak rastlanmaktadır. Bebeğin tıkalı olan burnunu açmak için birbirinde farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler basit olduğu kadar bebeğin burnunun açılmasına yardımcı olurken bebeğin rahatlaması konusunda oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca bebeğin bulunduğu ortamı sık olarak havalandırmak da çok önemlidir. Ayrıca bebeğin tıkalı burnunu açmak için anne sütünden damlatabilirsiniz. Bebeğin gelişmesinde bu kadar faydalı olan anne sütü tıkalı burnun açılması konusun da da çok etkilidir. Aynı zamanda bebeğe bolca su içirilmeli ve C vitamini desteği takviye edilmelidir.Bebeğin tıkalı burnunun açılması için serum fizyolojik damlatıldıktan sonra bebeğin burnu burun aspiratörü ile temizlenebilir. 

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır
  • Deniz Suyu, bebeklerde meydana gelen burun tıkanıklığının önlenebilmesi için deniz suyu olarak bildiğimiz burun açan damlalar ya da tuzlu suyun gün içinde bebeğin burnuna 3 ya da 5 defa damlatılması burunun nemlenmesine yardımcı olur. Bebek daha sonra rahat şekilde nefes alabilir. Burun tıkanıklığını açmak için bebeğin burnuna emmeden ya da uyumadan önce damlatmak gerekmektedir. Bu damlaların bebeğin burnuna damlatılması özellikle burun tıkanıklığı problemi yaşayan bebeklerin rahat bir şekilde beslenmesine ve rahat uyumalarını sağlamaktadır. 
  • Serum Fizyolojik, bebeklerde burun tıkanıklığının açılması için eczanelerde satılan 100 ml paketlerde satılan serum fizyolojik almalısınız. Daha sonra bir enjektör ile serum fizyolojik çekin ve 2 mililitre civarında serum fizyolojik bebeğin burnuna hafif bir şekilde püskürtün. Bu sayede bebek hapşıracaktır ve burnunda bulunan birikintinin bir kısmını dışarıya çıkaracaktır. Çıkan burun birikintisini hafif şekilde burnu sıkmadan silin.
  • Banyo Yaptırın, bebeğe banyo yaptırmak tıkanmış olan solunum yollarının ve mukusun akışının daha kolay çıkmasına yardımcı olur. 
  • Ortamın Nemli Olmasını sağlayın, özellikle bebeğin bulunduğu ortamda nem olmazsa, burun maddeleri bu süzme işlevini gerçekleştiremez. Burunda mevcut olan tüyler görevlerini tam olarak yerine getiremez. Bebeğin ulunduğu ortamın daha nemli olması için soğuk ya da sıcak hava buhar makineleri ile devamlı olarak nemlendirmek hiç doğru bir hareket değildir. Nem düzeyi tam olarak ayarlanmamış ortamlarda çoğunlukla akar, bakteri, küf gibi vücuda zararlı olan mikroorganizmaların kolay bir şekilde üremesine]]> Bebeklerde Kaç Derece Ateş Tehlikeli https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kac-derece-ates-tehlikeli.html Tue, 30 Oct 2018 05:12:33 +0000 Bebeklerde kaç derece ateş tehlikelidir; Ateş bebekler ve çocuklar için bir hastalık olduğunun habercisi bir durumdur. Ateş bebeklerde aşırı yüksek ise tehlikelidir. Ateşin normal değeri 34,5-37,9 arasıdır. Eğer ateş 38-39.9 Bebeklerde kaç derece ateş tehlikelidir; Ateş bebekler ve çocuklar için bir hastalık olduğunun habercisi bir durumdur. Ateş bebeklerde aşırı yüksek ise tehlikelidir. Ateşin normal değeri 34,5-37,9 arasıdır. Eğer ateş 38-39.9 arasında ise bebek orta ateşlidir. Eğer ölçüm sonucu 40 derece ve üzerinde ise yüksek ateş söz konusudur. Acilen tıbbi yardım gerekli demektir. Eğer ateş geçiren çocuk aylık yeni doğan bir bebekse 38 derecenin üzeri bebeklerin metabolizmalarının savunma sistemi henüz gelişmediğinden acil tıbbi yardım gerekiyor demektir. 

   Bebeklerde ateş ölçümü 4 noktadan yapılmaktadır;
   • koltuk altı
   • dilaltı
   • kulak
   • popo
   Ancak koltuk altı ölçümü 2 yaşındaki büyük çocuklara yapılır ve direk vücut ısısını verebilmektedir. Daha küçük çocuklarda; dil altında dereceyi koymak, teknik olarak zaten zor durum genellikle tercih edilmez. Kulaktan yapılan ölçümler için en güvenilir ölçüm sonuçlarını vermektedir. Derecenin ucu kulak kanalına çok iyi oturtulup, o şekilde ölçümü yapılmalıdır.

   Çocuğunuzun görüntüsü hasta gibi ise fakat ateş ölçümü sonucu yüksek ateşli çıkmadıysa, birkaç saat sonra ölçüm yapmanız iyi olur. Eğer ki bebeğimiz yeni doğan bir bebek ise 38 derecenin üzeri çok risklidir acilen doktora gidilmelidir. Çünkü o yaşta bebeğin hastalıklarla savaşması için metabolizması yeterince gelişmemiştir. Çocuğu hemen en yakın tam teşekküllü bir hastanenin acil bölümüne götürmeniz mutlak zorunluluktur. 3 aydan daha büyük çocuklar için ise her ateş çıktığında acile gitmenize gerek yoktur. Ancak ateş 40 derece ve üzerinde ise ya da orta derece ateş, iki gün ve uzun sürüyorsa, ateş düşürücü ilaçlarla dahi düşmüyorsa, çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa mutlak surette çok acil bir şekilde hastaneye gitmemiz gerekir.
   Ateşteki en büyük risk ateşli havale geçirme riskidir. Ateş normalden çok daha yüksek inmişse çocuğun elleri ayakları salınmaya başlar gözleri kayar genellikle 1 ile 5 dakika arasında sürer. Havalenin süresinin fazla olması ailede de varsa epilepsiye dahi sebebiyet verebilir. Ama her havalenin de beyinde kalıcı hasar vereceğini düşünmek yanlıştır. Havaleye sebep olan hastalığı bulmak çok daha önemlidir.

   Ateşi düşürme yolları:
   • Öncelikle üstünü açıp ince bir çarşafla örtelim. Kesinlikle ıslak havlu ile ya da bezle örtülmemelidir.
   • Ilık bir duş yaptırmak ateşini düşürmeye faydalı olacaktır.
   • Bezle ellerine, yüzüne, kollarına su ile kompres yapmak iyi gelecektir ama asla kolonya ve alkol gibi şeyler kullanmayın.Buz ve soğuk su da keza aynı şekilde kullanılmamalıdır.
   • Ateş düşürücü Calpol gibi şuruplar 4-6 saatte bir verilebilir. Daha sık verilmemelidir. Bu ilaçlar ateşi bir nebze düşürür ama hala geçmiyorsa mutlaka doktora gitmek gereklidir
   ]]>
   Bebeklerde Bıngıldak https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-bingildak.html Tue, 30 Oct 2018 07:33:37 +0000 Bebeklerde bıngıldak konusu genelde anne babalar tarafından endişe edilen bir durumdur. Uzmanların bildirdiğine göre çok sert bir darbe almadıkça bebekteki bıngıldağı kolay kolay bir şey olmaz. Aslında bıngıldak görü Bebeklerde bıngıldak konusu genelde anne babalar tarafından endişe edilen bir durumdur. Uzmanların bildirdiğine göre çok sert bir darbe almadıkça bebekteki bıngıldağı kolay kolay bir şey olmaz. Aslında bıngıldak göründüğü kadar hassas ve korunaksız bir yerde değildir. Beyin dokusu kendisini saran zar ve kemik dokusu ile korunur. Kafatası bir çok kemikten meydana gelmektedir. Bebek anne karnındaki dönemde iken bu kemiklerin arasında birleştirici hatlar yani suturlar bulunur. Ve baklava dilimi şeklinde bıngıldak bölgeleri bulunur. Kısacası kafatası kemiklerinin birleşme noktasındaki  bağ dokusundan oluşmuş bir bölgedir. Doğum öncesinde 6 tane bıngıldağı bulunan bebeğin genelde doğumda beş tane bıngıldağı kapanmış olarak dünyaya gelir. Halk dilinde bebekteki bıngıldağa tıpta fontanel adı verilmiştir. 

   Bebeklerde bıngıldağın görevi nelerdir

   Bebekte bıngıldak olmazsa kafatası ve beyin büyüyemez beynin ve kafatasının  büyüyememesi demek bebekte zeka geriliği olması demektir. Bıngıldağın iki çeşit görevi vardır. Bunlardan biri bebeklerdeki kafatasının yumuşak ve esnek oluşu doğum sırasında bebeğin dar olan doğum kanalına girebilmesi ve doğumun kolay olabilmesi içindir. 
   Bebekteki bıngıldağın  ikinci görevi ise beynin herhangi  bir basınç  veya hacım değişimlerinde kafatası kemikleri esnek olmadığı için bıngıldak bu yan etkiyi ortadan kaldırır. Beynin büyümesi ve gelişmesi ancak kafatasının gelişmesi ile sağlanır.  

   Bebekte bıngıldak ne zaman kapanır

   Yukarıdada belirttiğimiz gibi bebeğin altı tane bıngıldağı olduğunu söylemiştik. Ön bıngıldak bütün hepsinin arasında en büyük bıngıldaktır. Alından arkaya doğru baklava şeklinde hissedilir. Bebekteki bıngıldak genelde 9 ile 18 ay arasında kapanır. Bazı bebeklerde bıngıldağın tamamen kapanması 24 ayı bulabilir. Ancak nadirde olsa bazı bebeklerde doğumda bıngıldakları kapalı olarak doğarlar veya 9 aydan önce çok erken kapanabilir. Bu durumda sütürlerin açıklığı kafatası gelişimini kötü yönden etkiler.Ve  bir durumda bebeğin baş gelişimini yakından izlemesi gerekir. Öteki bıngıldak kafanın arka tarafında bulunur. Bebeğin arka taraftaki bıngıldağı ön taraftaki bıngıldağa göre daha küçüktür. Arka bıngıldak daha erken 3 ay kadar bir zamanda kapanır. Bıngıldağı geç kapanan bebeklerin yada olması gerekenden büyük olan bıngıldakların sebebi genelde anne karnındaki bebeğin gelişmemesinden kaynaklıdır. 

   Geç kapanan bıngıldak hangi hastalıkların belirtisidir

   Bazen kafatasını oluşturan kemiklerin birbirine erken kaynaması sonucunda erken kapanan bıngıldağın beyin gelişimini etkilediği ve görme, işitme gibi sorunlara yol açtığı ve bebeğin gelişiminde bozukluklar olduğu bildirilmektedir. O yüzden bebekte bıngıldağın muayenesi sırasında bebeğin oturmuş pozisyonda olması gerekir. Çünkü vücuttaki sıvı kaybı olan bebeğin bıngıldağının çökmesine neden olur. Bu durum doktorunuza bebek hakkında bilgi verir. Bebekteki sıvı eksildiği bıngıldağın çökmesine neden olur ve durumda bebekte ishal ve kusma görülür. Bu durum bebekteki sıvı eksikliğinin ileri olduğunu gösterir. Böyle bir durumda acilen bebeğe sıvı verilmelidir. Bazen bebekte bıngıldağın şiştiği durumlar oluşur. Bu durum bebekte menenjit veya tümör veya hidrosefali gibi önemli hastalıkların belirtisi olarak görülür. Bu tür sıkıntıları yaşamamak için mutlaka bebeğinizin kafatası ve bıngıldak gelişimini düzenli bir şekilde takibini yaptırmanız gerekir. 
   ]]>
   Bebeklerde Konak Temizliği https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-konak-temizligi.html Tue, 30 Oct 2018 17:50:36 +0000 Bebeklerde Konak Temizliği, yenidoğan her bebeğin kafa derisinde meydana gelen kabuklu, sarımsı ve zaman zaman da kızarıklıklara sebep olan bir tabaka şeklinde görülmektedir. Konak bebekler doğduktan sonra 3. ayına gelene kadar g Bebeklerde Konak Temizliği, yenidoğan her bebeğin kafa derisinde meydana gelen kabuklu, sarımsı ve zaman zaman da kızarıklıklara sebep olan bir tabaka şeklinde görülmektedir. Konak bebekler doğduktan sonra 3. ayına gelene kadar görülebilir, kesinlikle bir kaşıntıya sebep olmaz ve bebeğe hiç bir şekilde rahatsızlık vermez. Bebeklerin yaklaşık olarak yarısında orta şiddetli derecede konak görülebilir. Bebeklerde konak oldukça yaygın bir durum olduğu için bütün ebeveynler tarafından bilindiği için ciddiye alınmaz. Evde bebeklerin başındaki konak kolay bir şekilde temizlenir. Özellikle bebeğin başında görülen konağa erken müdahale edilirse bebek açısından daha çok faydalı olmaktadır. Bebeklerin başında ortaya çıkan konağın neden kaynaklı olarak çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Kesinlikle herhangi bir alerji, hijyen ya da hastalıktan kaynaklı olarak görülmemektedir. 

   Bebeklerde Konak Temizliği Nasıl Yapılır, 

   Konak aslında bir müdahaleye gerek kalmadan bazen bir kaç hafta içinde bazen de 3 aylık oluncaya kadar kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı bebeklerde konak yaklaşık olarak 1 seneye kadar görülebilmektedir. Konak bebeğin başında hiç bir zararı yoktur, fakat kafa derisinin çirkin görünmesine neden olabilmektedir. Konak temizliği oldukça basit bir işlemdir, bunun için yapmanız gereken bebeğin kafa derisine bebek yağı ile masaj yapmaktır. Bebeğe banyo yaptırmadan önce kafa derisindeki konağın üzerine bebek yağını sürün ve 1 saat havlu temiz bir bez sararak bekletin, konak yumuşasın. Daha sonra bebeğinize banyosunu yaptırın. İkinci alternatif olarak zeytin yağını bebeğin başına sürün ve bir süre bekletin, ardından yumuşak bir fırça kullanarak bebeğin başında pullanmış olan konağı hafif bir şekilde temizleyin ve bebeği yıkayın. Başka bir konak temizleme yöntemi de bebeğin kafa derisine vazelin sürerek bir gece bekletin. Vazelin özellikle saç derisinde olan pullanmış konağı yumuşatarak dökülmesine yardımcı olmaktadır.
   ]]>
   Bebek Gelişimi https://www.bebeklerde.gen.tr/bebek-gelisimi.html Wed, 31 Oct 2018 08:54:24 +0000 Bebek gelişimi; bebekler doğumları ile itibaren bir yaşına kadar düzenli olarak boy kilo bakımından ve hem ince motor hemde kaba motor olarak gelişim gösterirler. Bebek gelişiminin en önemli yardımcısı anne sütüdür. Anne sü Bebek gelişimi; bebekler doğumları ile itibaren bir yaşına kadar düzenli olarak boy kilo bakımından ve hem ince motor hemde kaba motor olarak gelişim gösterirler. Bebek gelişiminin en önemli yardımcısı anne sütüdür. Anne sütü alan bebek sağlıklı bir şekilde büyüme gösterir. Bu gelişim sırasında bebekler için ölçüm değerleri kullanılır. Her bebek doğumdan sonra ayda en az 500 gr almak zorundadır. Eğer 500 gr altında bir kilo artışı varsa bu bebekte beslenme bozukluğu olduğunu ya da altta yatan diğer hastalıkların olabileceği şüphesini uyandırır. Ayrıca bebekler her ay 1-2 cm de boy uzaması olması gerekmektedir. Bu ölçümleri her ay gideceğiniz özel doktorunuz ya da aile hekiminiz yapacaktır. Alınan bu değerler persentil denilen bir tabloya işaretlenir. Bebeğinizin persentil eğrisine bakılır. Bu persentil değeri en az %3 ile %90 arasında çıkması gerekmektedir. Bebeğinizin ölçümleri persentil tablosundaki yeri çok önemlidir. Bu ölçümler %90 persentilini geçebilir. Fakat %3 altında kalan bebeğinizi mutlaka bir uzman doktorun görmesi gerekmektedir. Ayrıca bebek gelişimi sadece boy-kilo takibinden ibaret değildir. Bebeğiniz her ay el kol koordinasyonu, kas gelişimi, dil gelişimi, baş çevresi orantılı gelişimi ya da diş gelişimi konularda da ilerleme kaydetmelidir. Örneğin; bebeğinizin baş çevresi çok önemlidir. Bebeklerin doğum kanalından rahatça geçmesini sağlamak amacıyla baş kemikleri arasında yumuşak dokular vardır. Bunlar halk arasında bıngıldak olarak bilinen fontanellerdir. Bebekler yaklaşık olarak 35 cmlik bir baş çevresi ile doğarlar.

   Fontaller ; her bebek başında iki fontanel ile doğar. Bunlar ön ve arka fontanellerdir. Fontaneller bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Kafatası her ay düzgün bir şekilde büyürse beyinde o kadar sağlıklı büyür. Fontanellerin bir kapanma zamanı vardır.Geç ya da erken kapanması bebekte nörolojik sorunları beraberinde getirmektedir. Arka fontanel doğumdan sonraki ilk iki ay içinde kapanıir.

   Ay ay bebek gelişimi nasıl olmalıdır

   Yenidoğan bebek gelişimi; bebeğiniz yaklaşık olarak 2500-4000 kilo arasında doğdu ve 50 cm civarında bir boy ölçümü var. Beş adet refleks ile doğdu .Bunların en önemlisi arama ve emme refkleksidir. Anne kokusunu rahalıkla tanıyabilir. Yenidoğan bebeğin beslenmesi çok önemlidir. Bu dönemde bebeğiniz sarılık olma riskine karşı karşıyadır. Bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Yaklaşık olarak bu düzen 2 saatte bir olmalıdır. Ayrıca bebeğiniz her istediğinde de verebilirsiniz. Anne sütü ne kadar çok emzirilirse o kadar artmaktadır.

   1.aylık bebek gelişimi; bebeğinizi anne sütü ile beslediniz. 1.ayı dolduran bebek henüz ses ve hareketlere tepki veremiyor. Sadece annesini kokusundan seçebilir. Anne sütü almaya devam edilmektir.Günde 15-16 saat uyuyabilir. eline verdiğiniz bir nesneyi kavrayabilir.

   2.aylık bebek gelişimi; henüz bebeğinize sadece anne sütü vermeniz gerekmektedir. Artık kasları istemli olarak hareket edebilmektedir. Baş ve boyun koordinasyonun sağlamaya başlar. Anne başta olmak üzere insanlar ile göz teması kurar ve sese tepki verir. Hareket eden nesneleri takip edebilir. İlk gülümsemeler gelmeye başlar. Gündüz uyku süreleri ve emzirme sıklığı biraz azaldı. Bu ayda verem ,karma ve pnömokok aşısı yapılmalıdır.

   3.aylık bebek gelişimi; artık bebek dış dünyaya iyice alışmaya başlar. Kendini ve insanları rahatlıkla takip eder ve tanır. Herşeyi ağzına götürür. Anne sütü almaya devam eder. Kas gelişimi ciddi oranda artmaya başlar. Nesneleri kavrayabilir ve sallayabilirler.

   4.aylık bebek gelişimi; kasları iyice gelişen bebek yüz üstünden sırt üstüne yada tam tersi hareket edebilir. Dönmeler başlayabilir. Anne sütü almaya devam etmelisiniz. bebeğinizin gece uykuları ve gündüz uykuları iyice azaldı. Ellerini ve kollarını rahatça hareket ettirebilir. İnsanlar ile rahatlıkla il]]> 1 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/1-aylik-bebek.html Thu, 01 Nov 2018 00:04:07 +0000 1 aylık bebek; bebeğiniz doğumundan itibaren geçen ilk bir aylık dönemdir. Bebeğiniz için dünyaya adapte olmaya çalıştığı ve sizin  için bebeğinizi tanımaya çalıştığınız bir dönemdir. İlk bebekse bu dönem oldukça 1 aylık bebek; bebeğiniz doğumundan itibaren geçen ilk bir aylık dönemdir. Bebeğiniz için dünyaya adapte olmaya çalıştığı ve sizin  için bebeğinizi tanımaya çalıştığınız bir dönemdir. İlk bebekse bu dönem oldukça zorlanabilirsiniz. Çünkü annenin bebeğin dilinden pek anlayamadığı bir süreçtir. Ancak paniklemeyin. Öncelikle bebeğinizi tadını çıkarmaya çalışın. Çünkü bebeğiniz sadece sizi tanıyor ve sizin kokunuz ile sakinleşebilir. 
   1aylık bebek bu dönemde emzirilmesi çok önemlidir. Yenidoğan bebekte görülen en sık hastalıklardan biri sarılık ancak anne sütü ile tadavi edilebilir. Emzirme sıklığınız iki saate bir ya da bebek her istediğinde olacak şekilde olmalıdır. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için uzun süreli olarak emziremezsiniz. Az az ve sık sık emmeyi başarabilecektir. Sabırlı olmalısınız. Bu sürecin çok fazla fedakarlık istediğini unutmayın. Birinci ayın sonunda bebeğinizde gaz problemleri ortaya çıkabilir. Bu sizin emzirme yönteminizle alakalıdır. Yanlış emzirme pozisyonundan kaynaklıdır. Bebeğiniz bu dönemde 500 gr ile 2000 gr kadar alabilir.

   1 aylık bebek de doğru emzirme nasıl olmalıdır
   • Ellerinizi yıkayın.
   • Bebeğinizi başını destekleyerek kollarınıza alın.
   • Gerilmeyin siz ne kadar sakin olursanız o  kadar güzel emzirebilirsiniz.
   • Meme uç kısmındaki siyah kısmına bebeğin ağzına verin.  sadece meme ucu verilirse meme ucu çatlakları oluşmaktadır.
   • Bebeğinizin isteği kadar emzirin. Süreyi uzatmaya çalışmayın.
   Göbek bakımı; ilk on beş gün içinde bebeğinizin göbek kordonu düşecektir. Bu süreçte bebeğinize doktorunuzun size verdiği solisyonlar kullanılabilir. Bezini göbeğinin üstüne gelmemesine dikkat etmelisiniz.

   1 aylık bebek ve sosyal gelişim;  1 aylık bebek henüz seslere ve hareketlere tepki vermemektedir. Tabi ki duyabilirler. İlk 35- 40 cm lik bir alanı görebilmektedir. Sadece anne kokusunu hisseder ve annesiyle sakinleşebilir. Elleriyle bir cismi istemsiz olarak kavrayabilir. Başını tutamaz. Bu yüzden başını ve bel kısmını desteklemek çok önemlidir.

   1 aylık bebek ve gaz problemleri; bebeğiniz bu döneminde gaz problemleri yaşayacaktır. Bu hemen hemen her bebeğin yaşadığı doğal bir süreçtir. Bebeğiniz günde en az 6 kez kakasını yapmasına rağmen bağırsak problemleri yaşanır. Gazı olan bebek bacaklarını kendine doğru çeker. Huzursuzdur. Karnına masaj yaptığınızda rahatlama hissederler. Bu durumda her gün bebeğinizi banyo yaptırın. Bebek masajı uygulayın. Gaz ilaçları kullanabilirsiniz. Yemeklerinize kimyon ekleyin. Rezene gibi rahatlatıcı bir çay içebilirsiniz.
   ]]>
   Bebeklerde Göz Kapağında Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-goz-kapaginda-kizariklik.html Thu, 01 Nov 2018 22:08:01 +0000 Bebeklerde göz kapağında kızarıklık; bebekler cilt yapısı olarak yetişkinlere oranla daha hassas bir cilt de sahiptirler. Bir çok hastalığı da ciltteki döküntüler, kızarıklıklar yada yaralar şeklinde kendini gösterir. Bebe Bebeklerde göz kapağında kızarıklık; bebekler cilt yapısı olarak yetişkinlere oranla daha hassas bir cilt de sahiptirler. Bir çok hastalığı da ciltteki döküntüler, kızarıklıklar yada yaralar şeklinde kendini gösterir. Bebeklerde göz kapağındaki kızarıklıklar da bunlardan biridir. Gözler diğer organlara göre daha hassas bir organ olduğundan hastalıklardan çok çabuk etkilenmektedir.  Göz kapağının şişmesi  bir çok hastalığın habercisi olabilir.

   Bebeklerde göz kapağında kızarıklık nedenleri nelerdir

   Göz kanallarında  tıkanıklık;  yenidoğan bebekler de sıklıkla görülür.  Göz kanallarının tıkalı olmasından dolayı bebeğin göz kapaklarında şişme meydana gelir. Ayrıca çapaklanma dediğimiz  gözden sarı bir akıntı gelir. Genellikle geçici bir durumdur. Bebeğin 6. ayına kadar kendiliğinden kaybolmaktadır. Eczaneden alacağınız göz yaşı damlalarını kullanabilir ve göz diplerine hafifçe masaj yapabilirsiniz.Geçmeyen göz tıkanıklıkları cerrahi müdahale ile açılmaktadır. Fakat çoğu zaman buna gerek kalmaz. Hemen hem her bebeğin yaşadığı bir durumdur.

   Göz enfeksiyonu;  bakteriyel etkenli enfeksiyon durumudur. Bebeklerde göz kapağında kızarıklık ile birlikte gözde akıntı,şiddetli kaşıntı ve gözde yaşarma meydana getirir. Bu durumda sizin evde yapacağınız pek bir müdahale yok. Öncelikli olarak doktorunuza başvurun.  Bebeğe dokunmadan önce ellerinizi yıkayın. Doktorunuzun verdiği antibiyotikli ilaçları düzenli olarak kullanın.Genellikle kaşıntılı bir durum olduğundan bebeğiniz gözüne elini sık sık götürecektir. bunu engelleyemeyeceğiniz için bebeğiniz ellerini yıkayın yada günlük duş aldırın.

   Göz alerjisi; genellikle bahar dönemlerinde bebeklerde gelişen alerjik reaksiyon sonucu bebeklerde göz kızarıklığı meydana gelir. Kaşıntılı değildir. Göz kapağında şişme vardır. Gözde yaşarma eşlik eder. Doktora başvurmalısınız. bebeğiniz içi vereceği alerjik ilaçlar. göz kapağındaki kızarıklığın gerilemesini sağlayacaktır.

   Bebeğinizi göz problemlerinden korumak için neler yapmalıyız
   • Ellerinizi sık sık yıkayın.
   • Bebeğiniz giysilerini sık sık ve antialerjik deterjanlar ile yıkayın.
   • Bebeğinizin yanında sigara içilmesine izin vermeyin
   • Ortam havalandırılmasını sağlayın. iyi havalandırılmayan ortamlarda bakterilerin çok daha kolay üreyeceğini unutmayın.
   • Göz kızarıklıklarını ciddiye alın ve doktora başvurun.
   ]]>
   Bebeklerde Diş Çıkarma https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-dis-cikarma.html Fri, 02 Nov 2018 05:05:08 +0000 Bebeklerde diş çıkarma serüveni anne karnında 3.ve 6. aylarda başlar. Bebeklerde diş çıkarma doğum sonrası bu süreç bebeklere göre farklılık gösterebilir. Doğum sonrası birçok bebekte 7.aydan itibaren alt ön d Bebeklerde diş çıkarma serüveni anne karnında 3.ve 6. aylarda başlar. Bebeklerde diş çıkarma doğum sonrası bu süreç bebeklere göre farklılık gösterebilir. Doğum sonrası birçok bebekte 7.aydan itibaren alt ön dişlerin belirlemesiyle ağızda yerlerini almaya başlarlar. Bebekler iki buçuk yaş civarında hemen hemen tüm süt dişlerine kavuşmuş olurlar. Bebeklerde diş çıkarma 6 yaşına geldiklerinde de süt dişlerini bırakıp yerine yeni ve kalıcı dişlere geçiş sürecine girerler. 

   Diş çıkarma belirtileri 
   •  Uyku düzensizliği
   •  İştahsızlık, beslenmeyi istememe ve bunun beraberinde kilo kaybı
   •  Çocuğu rahatsız eden huzursuzluk
   •  Ellerini ısırması
   •  Ağız çevresinde hafif döküntü
   •  Artan tükürük
   •  Ateş
   •  Her şeyi ağzına götürme isteği
   •  Bebeklerde diş çıkarırken ishal görülebilir
   •  Kulaklarını çekiştirme
   •  Diş etlerinde şişme ve kabarma 
   Yardımcı Bazı Öneriler 
   • Bebeğinizi kucaklayın: Bu sıkıntılı döneminde bebeğinizi rahatlatmak için onu daha sık kucağınıza alıp daha fazla okşayın. Sıkıntısını anladığınız ve yanında olduğunuzu hissetmesini sağlayın.
   • Masaj yapın: Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapabilirsiniz. 
   • Diş kaşıyıcısı kullanın: Uygun bir diş kaşıyıcı yada havuç gibi çiğ sebzeler bebeğinizi rahatlatabilir. 
   • İlaç Kullanımı: Çocuğunuzun ateşi ve ağrısı yoğunsa doktorunuza danışın. Bebeğinizin diş çıkarma döneminde size en  uygun ilaçları önerir. 
   • Oyun oynayın: Bebeğinizin dikkatini dağıtacak aktivitelerle onu rahatlatabilirsiniz. 
   Diş çıkarma döneminde beslenme 
   • Bu dönemde sıvı beslenmeye ağırlık verilmelidir. Yoğurtlu soğuk çorbalar ya da meyve suyu hem besleyici olur hem de bebeği yormaz.Bol bol su tüketmeli.
   • Soğuk meyve püresi, muhallebi ya da meyveli yoğurt deneyebilirsiniz. Bu yiyecekler çiğnemesini gerektirmediği için diş etlerine baskı yapmaz ve bebeğinizi rahatlıkla yiyebilir. 
   • Bazı sert sebzeleri de deneyebilirsiniz. Havuç,salatalık, kereviz sapı ya da yeşil soğanın beyaz kısmını verebilirsiniz. Uzmanlar,  bebeğinizin diş çıkarma zamanında oluşan etlerindeki kaşınmayı ve ağrıyı azalttığından yeşil soğan ve kereviz sapını özellikle tavsiye ediyorlar.
   • Bebeğinizin diş çıkarırken en önemli besin kaynağı anne sütü olmalıdır her zaman. 
   Bebeklerde diş çıkarma zamanında ağız bakımı nasıl yapılmalıdır 

   Bebeğinizin ilk dişleri ağızda görülmeye başladığında temizleme işlemi başlamalıdır. Bebeğinizin diş çıkarma sürecinde sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri  temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek  temizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaktır. 

   Bebeğinizin diş çıkarma sürecinde hangi durumlarda doktora başvurmalısınız

   Bebeğinizin ateşi sürekli değişiklik gösteriyorsa ve 38 üstündeyse veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor da olsa doktorunuza danışın. Bebekler diş çıkarırken hastalıklara daha yatkın olurlar ve bu yüzden iyileşmeleri daha da sorunlu olabilir.

   Bebeklerde ilk olarak hangi dişler çıkmaya başlar 
   • 7.ayda alt çene de iki orta kesici diş çıkar
   • 8-9.ayda üst çene de iki orta kesici diş çıkar
   • 10-11. ayda üst çene de iki yan kesici diş çıkar
   • 12-13. ayda alt çene de yan kesici dişler çıkar 
   • 14-17. ayda üst çene de sağda ve solda birer azı dişi çıkar bebeğinizin
   • 18-19.ayda üst ve alt çene de ikişer adet köpek dişi çıkar
   • 21-22.ayda üst çene de ikinci azı dişleri çıkar
   • 23-24.ayda alt çene de ikinci azı dişleri çıkar.
   ]]> Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/bebek.html Fri, 02 Nov 2018 14:10:45 +0000 Bebek, yeni doğmuş insan demektir. Bebek oluşu bir takım evrelerden geçmektedir. İnsanlık neslinin devam edebilmesi için evlilikler yaşanır. Evliliklerden sonra yakınlaşmalar sonucunda bebek yapma temelleri atılır. Bunu yapıl Bebek, yeni doğmuş insan demektir. Bebek oluşu bir takım evrelerden geçmektedir. İnsanlık neslinin devam edebilmesi için evlilikler yaşanır. Evliliklerden sonra yakınlaşmalar sonucunda bebek yapma temelleri atılır. Bunu yapılması için kişinin ergenlik çağına girmesi gerekir. Hem erkek hem de kadınlar için geçerli bir durumdur. Bebek doğumu, bakımı, gelişim anneler için çok zor bir süreçtir. Bu süreçte babalar da yardım ederse bebek bakımı çok kolaylaşır. Bebek iki şekilde oluşmaktadır. Biri normal olarak doğal birleşme sonucunda, diğeri ise son gelişen teknoloji ile birlikte tüp bebek uygulaması çıkmıştır. Tüp bebek anne ya da baba olamayan bireyler için umut ışığı olmuştur. Genel olarak bebeğin doğumu, gelişim evresini, bakımını, eğitimini anlatmaya çalışacağız.

   Bebek oluşum evreleri

   Cinsel ilişki olayında neler olur

   Cinsel ilişki bir orgazm değil aynı zamanda birçok biyolojik fonksiyonun ifade etmektedir. Bu süreç içerisinde spermler yumurtalığa doğru istikamet alır. Özellikle cinsel ilişkiye giren çiftlerin seks anında ne tür pozisyonda yapmak istedikleri kendileri de merak etmektedir. Ama pozisyon ne tür olursa olsun hiç fark etmiyor sadece bu konuda uzman olan kişilerin çiftlerin yüzleri birbirine bakacak şekilde ideal olduğunu söylerler. Çünkü bu tür pozisyonlarda en derin giriş sağlanmaktadır. 

   Sperm nasıl oluşur

   Bayanların vücutlarında belirli bir dönemde bir olgunlaşma yaşanır. Ama erkeklerde neredeyse her gün milyonlarca sperm hücresi üretilir. Sperm üretimi testiste yani erkeği yumurtalıklarında başlar. Testisler sıcağa karşı çok duyarlıdır. Sağlıklı sperm 34 derece de oluşmaktadır. Yani Y kromozomlu sperm erkek çocuğu, X kromozomunu sperm ise kız çocuğu olmasını sağlar.

   Bebek nasıl oluşur

   Hamilelik dönemi, öncelikli olarak yumurtalıklarda başlar ve rahimde bulunan 2 küçük yumurta rahim kenarlarına doğru yerleşmektedir. Bu yumurtalar, doğum zamanından itibaren vücutta bulunan yumurtalarla kaplanmaktadır. Bu yumurtalar çok büyüdüğü zaman ölür. Yani doğurganlık evresinde tahmini olarak 400 tane yumurta kaybedilir. Bu evre ergenlik döneminden başlayıp menopoz yani adet dönemine kadar devam etmektedir. Özellikle adet döneminin ortalarında 1 ya da 3 tane yumurta, yumurtalıklarda olgunlaşmaktadır. En olgun yumurta, yumurtalıklardan rahme doğru ulaşmak üzerine bırakılmaktadır. Bu da adet döneminin 12. ve 15. günleri arasında gerçekleşmektedir. Yumurtalar 12-24 saate kadar canlı kalır bebek yapmak isteyen çiftlerde ise bu dönemde yumurtaların sperm ile buluşması gerekir. Sağlıklı sperm ile buluşan yumurta, beraberinde hamileliği de getirir. Aksi durumda ise hamilelik gerçekleşmez.

   Bebek nasıl emzirilir

   Doğumdan sonra anneye büyük görevler düşmektedir. Bu görevlerden en önemlisi bebeğini emzirmesidir. Özellikle bebek yeni doğunca annelerin emzirme konusunda heyecanları ve bu konuda tecrübesizlikleri göze çarpar. Bunun için bebeklerinin yeteri kadar besleyip ve gelişmesine yardımcı olabilmek için doğru zamanda doğru şekilde emzirmek çok önemlidir.

   Bebek emzirirken dikkat edilecek hususlar

   • Rahat bir pozisyonda durulmalı, yatarak emzirmede sakınca yoktur. Hafif şekilde oturur vaziyette de emzirilebilir. 
   • Bebeği emzirmeden önce meme başının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Şayet temiz değilse temiz bir bezle su ile ıslatılarak memeyi silerek emzirme işlemine başlanabilir. Bununla beraber ellerin hijyen olması çok önem taşır. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için dış etkenlere karşı gelecek tehditlere de açıktır.  
   • Bebeği emzirirken bebeğin yüzü memenin başına doğru çevrili olması gerekir. Aynı zamanda bebeği emzirirken sadece başından değil, sırtını veya kalçasını ellerle desteklenerek tutulması gerekir. Çünkü bebeğin kas ve iskelet sistemi daha gelişme göstermemiştir. Bebeği yormayacak şekilde rahat pozisyonda durması sağlanmalıdır.
   • Meme ucunu zorla bebeğin ağzına sokulmamalıdır. Kendisi ya]]> Bebeklerde Diş Ağrısı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-dis-agrisi.html Sat, 03 Nov 2018 09:01:28 +0000 Bebeklerde Diş Ağrısı; Bebeklerin zor geçirdiği süreçlerden biridir diş ağrısı. Bazı bebeklerin acısız ve ağrısız geçerken diş çıkarma dönemleri bazı bebeklerde de ise tam aksine çok ağrılı bir döne Bebeklerde Diş Ağrısı; Bebeklerin zor geçirdiği süreçlerden biridir diş ağrısı. Bazı bebeklerin acısız ve ağrısız geçerken diş çıkarma dönemleri bazı bebeklerde de ise tam aksine çok ağrılı bir dönemden geçerler. Genel olarak bebeklerde diş çıkarma 6. aydan sonra başlasa da bu 3-12 ay dönemleri arasında değişiklik gösterebilir. Yoğun salya akışı, boğaz ve diş etlerinde kanama, ateş, öksürük, halsizlik, ishal, uykusuzluk, tedirginlik gibi bir çok belirtilerle bebeklerde diş ağrısı kendini gösterebilir. Size önereceğimiz maddeleri doktorunuzdan onay aldıktan sonra uygulayabilirsiniz.

    Bebeklerde Diş Ağrısı Nasıl Geçer;

    • Badem Özü; Acıyı azaltmada ve rahatlamada etkili olan badem özünü bir kaç damla suyla karıştırarak bir pamuk yardımıyla bebeğinizin diş etlerine sürebilirsiniz.
    • Zencefil; Soyulmuş zencefilin kökünü alarak bebeğinizin dişine 2-3 dakika sürünüz.
    • Kuru Et; Diş etlerindeki tahriş ve ağrıyı azaltmak için kuru eti dişlerine sürünüz. Hatta bebeğinize küçük parça vererek boğulmamasına dikkat ederek 2-3 dakika çiğnemesine müsaade ediniz.
    • Bagel Diş Kaşıyıcı; Buzdolabında bekletilmiş bageli bebeğinize veriniz ve bunu ısırmasına yardımcı olunuz. Dişlerindeki zonklamayı hafifletmesine yardımcı olur.
    • Buz; Bebeğinizin bağışıklık sistemi zayıf değilse bir bezin içine buz koyup ağzını düğümleyerek bebeğinizin ağzına almasını izin veriniz veya biberonun içindeki suya buz katarak biberonun emzik yerinin soğutup bebeğinizin ısırmasına izin veriniz.
    • Bisküvi; Katı ve şekersiz bisküviyi çocuğunuza veriniz ve bunu çiğnemesini sağlayınız. bisküviye odaklanmak bebeğinizi rahatlatacaktır.
    • Vanilya Özü; Alkolsüz vanilya özü ile bebeğinizin dişlerini ovabilirsiniz.
    • Karanfil; Yetişkinlerinde kullandığı bu yöntemde karanfili blenderden geçirip toz haline getirerek bununla bebeğinizin dişlerini ovabilirsiniz.
    • Soğuk Kaşık; Yemek kaşığını biraz buzdolabında beklettikten sonra bebeğinizin diş etlerine sürerek ağrıyı azaltabilirsiniz.
    • Meyveler; Elma, kavun, şeftali, salata, havuç gibi buzdolabında bekletilmiş meyveleri bebeğinizin kemirmesi için eline verin bu onu rahatlatacaktır.
    • Arpa Suyu; Bebeğiniz aşırı diş ağrısı çekiyorsa suya arpa katarak 35-40 dakika kaynatıp soğuduktan sonra bebeğinize azar azar içiriniz.
    • Zeytinyağı; Bebeklerde salyayı ve diş ağrısını gidermek için birkaç damla zeytinyağıyla bebeğinizin diş etlerini 2-3 dakika ovunuz.
    • Silikon Diş Kaşıyıcı; Eczanelerden veya bebek mağazalarından aldığınız silikon diş kaşıyıcıyı buzdolabında beklettikten sonra bebeğinizin eline veriniz.
    • Papatya çayı; 1 bardak sıcak suda 1 tatlı kaşığı ile demlediğiniz çayı buz kalıplarında dondurduktan sonra bir bezin içine sarıp düğümledikten sonra bebeğinizin diş etlerine masaj uygulayınız.
    ]]>
    Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-yanaklarda-kizariklik.html Sat, 03 Nov 2018 15:17:50 +0000 Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık, Bebeklerin cilt dokusu hassas bir yapıya sahip olduğu için birtakım nedenlerden ötürü yanaklar tahriş olabilir. Enfeksiyondan dolayı yüz gösteren söz konusu bu rahatsızlık ile birlikte deri y Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık, Bebeklerin cilt dokusu hassas bir yapıya sahip olduğu için birtakım nedenlerden ötürü yanaklar tahriş olabilir. Enfeksiyondan dolayı yüz gösteren söz konusu bu rahatsızlık ile birlikte deri yüzeyinde pullanma, kaşıntı, iltihaplanma ve ağrı hissi meydana gelir. Bebeklerde yanaklarda kızarıklık problemi alerjik reaksiyondan dolayı da ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bebeğin yanaklarına sıklıkla temasta bulunulması, kimyasal içerikli sabun kullanımının yapılması, kozmetik ürünlerinin kullanımı ve aşırı sıcaklık gibi unsurlar bahse konu olan kızarıklığın ortaya çıkmasına kaynaklık eder. Genetik faktöre geçme ihtimali olan bu kızarıklık bazı bebeklerde kalıcı niteliktedir. Diğer yandan kızamık, su çiçeği, isilik, bakteri ve mantarların varlığı da bebeklerin yanaklarında kızarıklık oluşumunu meydana getirir. Vücut direnci düşük olan bebeklerin bahsedilen bu rahatsızlığa yakalanma riski daha yüksektir. Bebek giysilerinin naylon nitelikli olması, cilt temizlik ürünlerinin katkı maddesi içermesi, çamaşırların yıkanma aşamasında kullanılan deterjan ve günlük iç çamaşırı değişiminin yapılmaması tüm vücutla birlikte yanaklarda kızarıklık yapılanması oluşumlarının meydana gelmesine neden olur. Bunların yanı sıra beslenmeye yönelik gıdaların alerjik reaksiyona sebebiyet vermesi de bu sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle ek gıda tercihine yönelik organik besin maddelerinin bebekler için tüketime hazır hale getirilmesinde fayda var.

    Bebek cildinin tahriş olmasıyla birlikte meydana gelen yanaklarda kızarıklık sorunu deri yüzeyinde su kaybının oluşmasına neden olur. Hal böyle olunca söz konusu bu kızarıklık türü yayılma imkanı bularak tüm cilt dokusunu kapsama alanına alır. Bebeklerin yanak kısımlarında kızarıklık oluşmasıyla birlikte ihmale mahal vermeden doktora başvuru yapılması gerekir. Aksi taktirde kalıcı cilt hasarının oluşması kaçınılmazdır. Bu hususta ebeveynlerin bebeklerinin cilt dokusunu önemseyip derhal önlem almaları son derece önemlidir.

    Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık Tedavisi

    Hassas yanakları olan bebekler dış çevreden gelen olumsuz faktörlere karşı direnç sergileyemez. Böyle bir durum karşısında deri yüzeyinde kızarıklık belirtisi ile yüz gösteren bu sağlık probleminin süreklilik arz etmemesi adına doktor muayenesi eşliğinde tedaviye başvuru yapılması gerekir. Ciddi nitelikte olmayan bahse konu olan bu rahatsızlığın kısa sürede ortadan kaldırılması için hekimin tavsiye ettiği tıbbi kremlerin düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Bununla birlikte kızarıklığın yayılma imkanı bulduğu alanın devamlı dezenfekte edilmesi de önemlidir. Ayrıca kozmetik ürünlerinin ve kimyasal içerikli maddelerin bebeklerin yanaklarına uygulanmaması gerekir. Diğer yandan günlük olarak bebeğe banyo yaptırılması, anne sütü ile beslenmesi ve vitamini bol meyvelerin lapa haline getirilerek bebeğe verilmesi yanakta meydana gelen kızarıklık probleminin iyileşmesine hız kazandırır. Ayrıca bebeklerin yanaklarına herhangi bir temasta bulunulmaması ve öpmek eyleminden kaçınılması da tedavinin olumlu sonuç vermesine yardımcı olur.
    ]]>
    Yenidoğan Bebek Bakımı https://www.bebeklerde.gen.tr/yenidogan-bebek-bakimi.html Sun, 04 Nov 2018 13:02:05 +0000 Yenidoğan Bebek Bakımı, bebekler bu dünyadaki en güzel varlıklardır. Onlar Allah'ın biz insanlara hediyesidir. Ve bebekler oldukça hassas canlılardır. Bakımları da oldukça özen ister ve dikkat gerektirir. Bebek bakımı zahmetli Yenidoğan Bebek Bakımı, bebekler bu dünyadaki en güzel varlıklardır. Onlar Allah'ın biz insanlara hediyesidir. Ve bebekler oldukça hassas canlılardır. Bakımları da oldukça özen ister ve dikkat gerektirir. Bebek bakımı zahmetli ve zor iştir. Helede yenidoğan bebek bakımı, annenin de doğum yapmış olduğu göz önüne alındığında daha zor hale gelmektedir. Yenidoğan bebek bakımı, beslenmesi, alt değiştirmesi, banyosu, gaz çıkartması, masaji, el ve ayak tırnak bakımı ve hatta hastalık zamanı gibi farklı bölümlere ayıra biliriz. Yeni doğan bebek bakımı zordur özellikle de ilk bebekler de dahada zor hale gelir. Annenin bebek bakımı ile ilgili pek bilgisi olmadığından bebeğin çok ufak olmasından dolayı bakımı da ilk bebeklerde sıkıntılı bir süreç anlamına gelmektedir. Eğer annenin ikinci ya da daha çok doğum yapmışsa yenidoğan bakımı bu annelerde yeni annelerde göre daha kolay bir hale gelir.  

    Yenidoğan Bebek Bakımı

    Beslenme: Yeni doğmuş bebeklerin beslenmesi genellikle emzirme yöntemi ile yapılmaktadır. Sütü olan annelerin doktor tavsiyesi ile bebek doğduktan sonra yaklaşık bir saatte bir emzirmesi gerekmektedir. Kimi doktorlar bu sürenin annenin psikolojisi açısından iki saate de çıkarılması gerektiğini söyleseler de yine saat başı emzirmek en makbulü olanıdır. Yenidoğan bebeklerde meydana gelebilecek sarılığı göz önünde tutmak da önemlidir. Bebeğin sarılık olmaması için sık sık anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Sütü olmayan anneler ise yenidoğan bebek maması kullanmaları uygun olacaktır. Nasıl kullanacakları üzerinde yazdığından talimata uymaları yeterli olacaktır.

    Alt Değiştirme: Yenidoğan bebeklerde alt değiştirmekte oldukça önemlidir. Bebeğin altını ıslatma ya da kaka yapma durumuna göre sık sık  değiştirilebilinir. Aksi durumlarda üç ile dört saat arasında değiştirilmelidir. Her değiştirildiğinde bebeğin altı temiz ıslak bir pamuk ya da bez ile silinmeli ve kurutulup bezi öyle bağlanmalıdır. Yaz aylarında pişiği önlemek için pişik kremleri de kullanılabilinir.

    Banyo: Bebeklerin rahatlaması için banyo yaptırmak çok önemlidir. Özellikle de yaz bebekleri hemen hemen her gün banyo yaptırılıp vücutlarının rahatlamaları sağlanmalıdır. Kış bebeklerinde günlük olmasa da iki ya da üç günde bir yıkamak bebeğin gelişimini de büyük ölçüde hızlandıracaktır. Vücuduna ılık su değmesi bebeklerin rahatlamalarını sağlar ve daha sağlıklı uyumalarına yardımcı olmaktadır. 

    Gaz Çıkarmak: Yeni doğan bebeklerin hazımsızlık sorunu daha fazladır. Anne sütünü ya da hazır mamayı hazmedemediğinden bebeğin gaz çıkarmasına annelerin ve babaların yardımcı olması gerekmektedir. Her emzirmeden sonra bebeği kucağınıza alın başı omuzunuza gelecek şekilde tutun ve sırtını dairesel olarak elinizle ovalayın ya da canını yakmadan hafif hafif pıt pıt vurun. Bu işlemi bir kaç dakika yapın bebek rahatlayıp gazını çıkaracak ve rahatlayacaktır. 

    Bebeğe Masaj: Yeni doğmuş bebeklerinde masaja ihtiyaçları olur. Bir hafta sonra bebeğinize masaj yapmaya başlaya bilirsiniz. Uzattığınız bir kanepede ellerini ve kollarını yavaş bir şekilde zarar vermeden hareket ettire bilirsiniz. Yine aynı şekilde ayaklarını yavaş yavaş hareket ettire bilirsiniz. Ya da bebek yağlarını yardımı ile bebeğinizi üşümeyeceği bir ortamda bebek yağı sürerek vücuduna masaj yapıp bebeği rahatlatabilirsiniz. Bebekler bundan hoşlanacaktır. Ağlamaya başladıklarında masaji bırakmayı unutmayın.

    El Ve Ayak Tırnak Bakımı: Bebeklerin tırnakları oldukça erken uzar ve çok keskin olur. Bundan dolayı kendisine zarar vermemek için uzadığı takdirde bebek tırnak makasları ile kesilmelidir. Eğer bebek izin vermiyorsa uyumasını bekleye bilirsiniz. Uyuduktan sonra dikkatli bir şekilde kesebilirsiniz tepki veremeyeceklerinden daha rahat keseceksiniz.
    ]]>
    Bebeklerde Egzama https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-egzama.html Mon, 05 Nov 2018 00:01:34 +0000 Bebeklerde egzama, sık yaşanan şikayetler içerisinde yer alır. Yetişkinlerde sıklıkla ortaya çıkarken bebeklerin ise 6 aydan başlayarak 2 yaşına kadar olan dönemlerde yakalanma ihtimali oldukça fazla olan bir hastalıktır. Beb Bebeklerde egzama, sık yaşanan şikayetler içerisinde yer alır. Yetişkinlerde sıklıkla ortaya çıkarken bebeklerin ise 6 aydan başlayarak 2 yaşına kadar olan dönemlerde yakalanma ihtimali oldukça fazla olan bir hastalıktır. Bebekler doğdukları andan itibaren bağışıklık sistemi zayıf olan varlıklardır. Özellikle bu süreç içerisinde anne sütüyle beslenilmesi bazı hastalıkların vücuda alınmasına engelliler. Egzamada bu hastalıklar içerisinde yer alır. Sürekli olarak anne sütüyle beslenen bebeklerde egzama hastalığına yakalanma ihtimali oldukça düşüktür. 

    Bebeklerde egzama hastalığı aile içerisinde astım, saman nezlesi veya herhangi bir alerjik durumu bulunan bireyler varsa bebeklerin de egzama hastalığına yakalanma riskini artırır. Ayrıca kimyasal maddelere karşı bebeklerin alerjik reaksiyon göstermesi, annenin tükettiği bazı yiyecekler sebebiyle süte geçmesi, kıyafetleri yıkarken kullanılan deterjanların etkisi ve kullanılan giysilerin bebeklerde alerjik sebeplerden dolayı egzamaya sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Bebeklerin bazı gıdalara karşı alerjisi olması hastalığı tetikler. İnek sütüne karşı vücudun alerjik reaksiyon göstermesi ile birlikte bebeklerde egzama görünmesine neden olur. Bu sebepten dolayı inek sütünün verilmesi sakınca teşkil eder. Ayrıca anne sütü yanında ek gıdaya başladığı andan itibaren bebeklerde görülen şikayetler artabilir. Gerekli şekilde tedavi edilmesine rağmen 5 yaşına kadar tedavisi uzayabilir. Bazı bebeklerde ise tedaviye rağmen tekrar ettiği görülür.

    Bebeklerde egzama belirtileri
    • Gözlenen belirtiler bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Bazı bebeklerde hiçbir neden olmaksızın vücudun belirli bölümlerinde ortaya çıkan kızarıklıklar ile kendini belli edebilir. Bunun yanında kızarıklıkların kabuklanması ve döküntü oluşturması ortaya çıkar. 
    • Özellikle yanaklar başta olmak üzere alın bölümü, bacak arkası ve apış arası, kulak arkası, deri kıvrımlarının bulunduğu bölümler, ve kilolu bebeklerde et boğum aralarında bebeklerde egzama gözlenebilir. 
    • Bu süreç içerisinde egzamanın yayılmaya başlaması sivilcelerin oluşmasına neden olur. Egzamanın ortaya çıktığı bölgelerde şiddetli kaşınma ve yanma meydana geldiği için bu süreç içerisinde bebekte huzursuzluk, sürekli ağlama nöbetleri geçirmesine neden olmaktadır. 
    • Ayrıca kaşınma gerçekleştirildiği için o bölgenin tahribatının artması, enfeksiyona yakalanma sebebiyle başka problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. 
    • Bebeklerde egzamanın belirtilerinin gösterilmesi üzerine vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi önemlidir. 
    Bebeklerde egzama tedavi

    Saydığımız belirtileri bulunan bebeklerin muhakkak doktora getirilmesi ile birlikte vakit kaybedilmeden tetkiklerinin yapılması gerekir. Oluşan belirtilerin dikkate alınmaması halinde egzama etkisini artırarak deride kalınlaşma meydana getirir. Ayrıca çatlama durumları ortaya çıkartırken, bu süreç içerisinde tedavinin uzamasına neden olmaktadır. Özellikle bebeklerde egzamanın kabuklanma yapması egzamanın ilerlemesinin belirtisidir. Bebeklerde görülen egzamanın bazıları kendiliğinden geçmektedir. Genellikle tıbbi tedavi uygulanmadan geçen egzama aile tarafından fark edilmemektedir. Yapılan araştırmalar üzerinde 3 bebekten birinde alerjik sebeplerden dolayı egzamanın görüldüğü belirtilmektedir. Bebeklerde egzamanın doktor tarafından teşhis edilmesi için uygun teknikler yapılması ile muayene sonrasında egzama teşhis edildikten sonra bebeğin alerjik sebeplerden dolayı egzamayı yaşıyorsa buna uygun tedavi gerçekleştirilmesi gerekir. 

    Bebeklerde egzama tedavisi içerisinde antihistamin içerikli krem kullanılması ile tedavisi gerçekleştirilir. Yapılan tetkiklerde bebekte herhangi bir enfeksiyon bulunuyor ise antibiyotik uygulaması verilir. Beslenme süreci içerisinde bebekte alerjik problemlere neden olan besinlere karşı uygun diyet programı uygulanması gerekir. Ailenin bebeğin tüketti]]> Bebeklerde Sivilce Gibi Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-sivilce-gibi-kizariklik.html Mon, 05 Nov 2018 01:57:47 +0000 Bebeklerde sivilce gibi kızarıklık; Yüzde, kafada ve vücutta görülen sivilce gibi kızarıklık bebeklerde oldukça sık rastlanabilmektedir. Ciltte oluşan bebeklerde sivilce gibi kızarıklık durumları genellikle ciddi bir so Bebeklerde sivilce gibi kızarıklık; Yüzde, kafada ve vücutta görülen sivilce gibi kızarıklık bebeklerde oldukça sık rastlanabilmektedir. Ciltte oluşan bebeklerde sivilce gibi kızarıklık durumları genellikle ciddi bir sorun demek değildir tedavisi kolaylıkla yapılır. 

    Bebeklerde sivilce gibi kızarıklık sebepleri ve tedavi yöntemleri
     
    İsilik: Bebeklerde genellikle yaz aylarında meydana gelir terleme ve sıvı kaybı ile birlikte bebeklerde sivilce gibi kızarıklıklara meydana gelir. Vücutta, ensede, yüz bölgesinde ve tüm ciltte küçük kızarıklık ve noktacıklar şeklinde görülen bir cilt rahatsızlığıdır.
     Bebek kıyafetlerinde terletmeyen, dar olmayan ve pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Bunun haricinde açık havalarda bebek aşırı güneşe maruz bırakılmamalıdır bu durumlar bebeklerde sivilce gibi kızarıklıklar oluşmasına sebep vermektedir.
     Bebeklerde isilik tedavisi için ilgili hekiminize başvurup karbonat tedavisi yapabilirsiniz. Bunun için 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı karbonat katıp karıştırın ardından gün içerisinde 5 defa kızarıklıkların üzerine sürün. Losyon olarak ise doktorunuza danışıp eczanelerden temin edebileceğiniz 'Kalamin' ilacını kullanabilirsiniz.

    Kurdeşen: Bebeğin yüz bölgesi dahil her yerinde görülebilen sivilce gibi kızarıklıklar ve ciltteki kabarıklıklar şeklinde görülen sık rastlanan alerjik bir reaksiyondur. Bu rahatsızlık beraberinde kaşıntıya yol açmaktadır. Kurdeşene bağlı olarak bebekte dudak ve göz çevresi şişmesi meydana gelebilir. Kurdeşen tedavisinde alerjik reaksiyon, iltihap ve sivilce gibi kızarıklıkları tedavi etmek amacıyla Antihistaminik ve Kortikosteroid kullanımı uzman doktorunuz tarafından önerilebilir.

    Su Çiçeği: Herpes virüsünden dolayı kaynaklanan bu rahatsızlık bebeklerde sivilce gibi kızarıklık, kırmızı noktalar ve döküntü şeklinde belirtiler gösterir. Vücudun her bölgesinde görülür. Bebeklerde su çiçeği kaşıntı yapabildiğinden zarar verilmeden doktor tarafından tedavisi gerçekleştirilmelidir.

    Egzama: Bebeklerde oldukça sık rastlanabilen bir deri hastalığıdır. Bebeklerde kızarıklık, döküntü ve kabuklanma gibi belirtiler ile beraber görülür. Egzama sebebi genetik yatkınlıktan dolayı olabildiği gibi ev tozu akarı, besin alerjileri ve polen alerjisi nedeniyle de gerçekleşebilmektedir.

    Kızamık: Bu rahatsızlığa da ismi 'rubivirüs' olarak anılan bir virüs yol açmaktadır. Kızamığın iyileşme süresi 2-3 hatta arası değişebilir. Bebekte kızamık vücudun her yerinde görülen  sivilce benzeri noktaların oluşmasına yol açar. Beraberinde bebekte halsizlik ve yüksek ateş görülür. İyileşmenin kolay gerçekleştirilmesi için doktorunuza başvurmanız önerilir.

    Bebek sivilcesi: Bebek doğduktan 2-3 hafta sonrasında vücutta sivilce benzeri kızarıklık görülmesine açabilir tehlikeli değildir, kendiliğinden geçer.
    ]]>
    Bebeklerde Yüzde Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-yuzde-kizariklik.html Mon, 05 Nov 2018 15:57:50 +0000 Bebeklerde yüzde kızarıklık, gibi durumlar bebeklerde sıklıkla meydana gelebilmektedir. Bebeklerde bu tür durumların oluşması genellikle herhangi bir sorun oluşturmaz. Meydana gelmiş olan bu tür kızarıklıkların tedavisi için Bebeklerde yüzde kızarıklık, gibi durumlar bebeklerde sıklıkla meydana gelebilmektedir. Bebeklerde bu tür durumların oluşması genellikle herhangi bir sorun oluşturmaz. Meydana gelmiş olan bu tür kızarıklıkların tedavisi için genellikle herhangi bir ilaç kullanılmaz. Ancak bazı durumlarda kızarıklık kremi ile bu tür durumlarda hızlı bir şekilde geçebilmektedir. Bebeklerde yüzde kızarıklık oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında ciddi sorunlar oluşturmayan ve kendiliğinden geçen bir çok hastalık bulunmaktadır. Ancak bazı hastalıklar bebek vücudunda ve bebeğin sağlığında ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilirler. Bunun yanı sıra bebekte meydana gelen bu tür rahatsızlıklar meydana gelebilecek olan bir takım hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

    Bebeklerde yüzde kızarıklık nedenleri

    İsilik: Bebeklerde yüzde kızarıklık oluşmasına neden olan hastalıklar arasına yer alan isilik, yaz aylarında terleme ve vücudunu aşırı bir şekilde sıvı kaybetmesinden dolayı meyana gelmektedir. Vücudun aşırı bir şekilde sıvı kaybetmesi ile birlikte yüzde, yanakta, ensede ve vücudun bazı bölgelerinde ufak kızarıklıklarla  küçük kırmızı noktalar kendini gösterebilmektedir. Bu tür durumlar genellikle bebeklere giydirilen kıyafetleri aşırı sıkı olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra güneş önünde fazla durmakta bu tür durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Bebekte isiliğin oluşmaması ve isiliğe engel olabilmek için bebeğin giymiş olduğu kıyafetlerin pamuklu ve bol olması doğru olacaktır. Ayrıca uzun süre boyuncu güneş ışınına maruz kalmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra isiliğin tedavisi için doktora danışılarak karbonat kullanımı da yapılabilmektedir. 

    Kurdeşen: Bu hastalık bebeğin yüz kısmında meydana gelebileceği gibi tüm vücudu da sarabilme özelliğine sahiptir. Ciltte kızarmalar ve kırmızı kabarcıklar oluşturan kurdeşen bebeklerde görülmekte olan en yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın yüz bölgesinde meydana gelmesi ile birlikte kaşıntılar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra bu hastalık bebekte nefes darlığı, baş dönmesi ve ağız çevresinde şişme gibi durumlara neden olabilmektedir. Kurdeşen hastalığının geçmesi için doktorlar antihistaminikler ve kortikosteroidler kullanmaktadırlar. 

    Su çiçeği: Bebeklerde yüzde kızarıklık oluşumuna neden olabilen bu hastalık herpes virüslerinden dolayı oluşmaktadır. Bebeğin vücudunda ve yüzünde kırmızı noktalar halinde kendini göstermekte olan su çiçeği cilt üzerinde deri dökülmesi yaparak da kendini belli etmektedir. Bu hastalık kaşıntı oluşturabilen cilt hastalığı olarak bilinir ve doktorlar tarafında verilen ilaçlarla tedavisi yapılabilmektedir. 

    Egzama: Bu hastalık bebeklerde en sık meydana gelmekte olan deri hastalıkları arasında yer almaktadır. Bebeğin yüzünde ve vücudunda kızarıklıkla kabuklanma gibi durumlar oluşturmaktadır. Hastalığa neden olan unsur ise bebeğin bulunduğu ortamın temiz olmaması ve temas ettiği nesnelerin temiz olmamasındandır. Bunun yanı sıra bazı temizlik malzemeleri ile kimyasal maddeler de bu tür hastalıklara neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. 

    Kızamık: Hastalığın oluşmasına neden olan virüs rubivirüsdür. Bu hastalık bebeğin yüzünde ve vücudunda kızarıklık oluşturmaktadır. Ayrıca kızamık hastalığı bebeğin halsiz olmasına, ateşlenmesine burun akıntısı yaşanmasına, öksürük ve gözlerde yaşlanma gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tür hastalıkların tedavisi için cildiye doktoruna başvurmak gerekmektedir. Tavsiye edilen yöntemleri ile tedavisi başlatıldığında kısa süre içerisinde geçen bir hastalıktır.

    Bebeklerde yüzde kızarıklık oluşmasının ateşli hastalık geçirme ve mantar enfeksiyonu hastalıkları gibi nedenleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mongol lekesi, kawasaki hastalığı, meningokoksemi, alerji, beşinci hastalık ve t]]> Bebeklerde Öksürük https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-oksuruk.html Mon, 05 Nov 2018 20:25:41 +0000 Bebeklerde öksürük, bebeklerin öksürmesi ve hastalanması en çok görülen hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Çoğu zaman anne ve babalar bebeklerinin bu şiddetli öksürük sesinden endişe duyarlar ve hemen hastanenin y Bebeklerde öksürük, bebeklerin öksürmesi ve hastalanması en çok görülen hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Çoğu zaman anne ve babalar bebeklerinin bu şiddetli öksürük sesinden endişe duyarlar ve hemen hastanenin yolunu tutarlar. Ancak bebeklerde öksürük genel olarak ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Gerçek anlamda öksürük vücudun boğaz ve göğüs alanlarındaki, hava yollarını koruyup temizlemek için gösterilen sağlıklı ve ciddi bir anatomik reaksiyondur. Öksürük, anne ve babaların bebekleri için doktor yardımı istediğini belirtmektedir. Ancak öksürük çoğu zaman evde geliştirilen doğal yöntemlerle de tedavi edilebilir. Bu yöntemler, tıpkı büyükleri de olduğu gibi bebeklerde de uygulanabilir.

    Bebeklerde öksürük belirtileri nelerdir

    • Çoğu zaman bebeklerde burun tıkanıklığı ve onun akabinde gelen akıntı
    • Bebekte bir hiddet ve asabiyette görülmesi
    • Bebeğin yemek yeme isteğinin olmaması
    • Bebeğin vücudunu ateş basması
    • Bebeğin boğazının ağrıması ve hırıltılar gelmesi
    • Boyun ve baş arka kısmında kalan yerlerde şişliklerin olması
    • Gözlerde meydana gelen kızarıklık

    Bebeklerde öksürük nedenleri

    Genel olarak öksürük vücutta oluşan balgam ve diğer salgılardan temizlemek ve korumak için ortaya çıkan bir tepkidir. Boğazda soluk borusundan akciğer sinir uçlarına kadar hava yollarındaki tahribatları algılamaktadır. Bu tahribatta ki aldığı hava solunum yollarını zorlayarak geçmektedir. Daha iyi ve net şekilde bebeklerde oluşan öksürüğün nedenlerini açıklamaya çalışacağız.

    • Grip: Buna soğuk algınlığı da denilebilir. Bebeklerde oluşan bu grip belirtileri öksürüğün yanında, boğazda bir gıcıklanma ve burun akıntısı ile beraber öksürük kuru ve kesik şekilde oluyor. Bebeklerdeki öksürük, daha çok akşamları artma göstermektedir. Bu durumda yapılacak şey, bebeğe mümkün mertebe de sıvı vermek, genel olarak burundan tuzlu su damlatmak ve hafif şekilde nemlendirerek uygulamak doğru olacaktır. Ateş düşürücü ilaçlar vermek ve bunun yanında doktora götürmek sağlıklı bir karar olacaktır. Bebeklere kesinlikle öksürük şurubu ya da grip ilaçları vermemek gerekir. Çünkü bebeklerin bünyesi bu tür ilaçları kaldırmayabilir.
    • Balgam yutmak: Bebekler hiçbir şeyin farkında olmadan bir miktarda balgam yutarlar. Ancak soğuk dönemlerde olduğu gibi çok fazla balgam salgılanırsa bu defa da sıvı boğazın gerisinde birikir ve buda öksürüğü meydana getirir. Bu yüzden bebeklerde balgamdan dolayı oluşan öksürüğü önlemek için bebeklerin sürekli sıcak tutmak önemlidir.
    • Zatürree: Bakteriyel akciğer enfeksiyonu anlamına gelmektedir. Bebeklerin ciğerleri hassas olduğu için ıslak ve balgamlı bir öksürük yapmaktadır. Bu durumda da bebeklerde halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkmakla beraber, balgamlı bir öksürükle hasta olmaktadırlar. Zatürreden dolayı balgam sarı ya da yeşil renkte de olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir doktora gidip bu durumu izah etmek doğru olacaktır. Doktorda bakteriyel enfeksiyona karşı bir antibiyotik ya da antibiyotik kullanmadan da bir tedavi yöntemi uygular.
    • Bronşit: bazen astım şeklinde de karşımıza çıkabilir. Bu durumda nefes borusunun alt kısımlarında bir kasılma söz konusu olduğu için hırıltılar meydana çıkar. Bronşit daha çok 2 yaş ve altındaki bebeklerde görülen bir hastalık değildir. Ama bebeklerin boğazları dar olduğu için bu durumların görülme olasılığı çok fazladır. Soluk bürosu ya da bronşlar gibi büyük hava yollarının rahatsızlıkları, bilhassa sabahları daha çok fazla rahatsız edici öksürüklere sebebiyet vermektedir. Bebeklerin bünyesi çok zayıf olduğu için daha fazla üşütürler ve bu üşütme sonucunda diğer semptomlara geçtikten sonra bile kuru ve sulu öksürüğe neden olur.
    • Yabancı cisim: Bebeklerde ani şekilde görülen öksürme, çoğu zaman bazılarına kaçan bir gıda parçası ya da küçük bir oyuncak parçası olabilir.]]> Bebeklerde Gaz Çıkarma https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-gaz-cikarma.html Tue, 06 Nov 2018 01:24:34 +0000 Bebeklerde gaz çıkarma, Bebeklerde gaz sorunu, bebek sahibi bir çok ailenin en çok şikayet ettiği konuların başında gelir. Yeni doğan bebeklerde gaz, anne ve babanın korkulu rüyasıdır. Anne ve baba hatta evde bulunan diğer Bebeklerde gaz çıkarma, Bebeklerde gaz sorunu, bebek sahibi bir çok ailenin en çok şikayet ettiği konuların başında gelir. Yeni doğan bebeklerde gaz, anne ve babanın korkulu rüyasıdır. Anne ve baba hatta evde bulunan diğer fertlerinde bebeklerde gece  tutan gaz sancısı bebeği uyutmadığı gibi ailedeki kişilerde uyuyamaz sefil olurlar. Bir anne be babanın ya çocuğum gazlı olursa korkusu onları tedirgin etmeye yeter. Bu nedenle bebeklerin gıda tüketiminde gaz yapıcı gıdalar yedirmemeye özen gösterilmeli. Bebeklerin çoğu sindirim sistemini tamamlanmadan dünyaya gelebilir, bu durum yedikleri besinleri iyi hazmedemedikleri için çoğu gazlı da olabilir ve yetişkinlerin şaşıracağı kadar gaz çıkarabilirler.  

     Bebeklerde gaz, çok sıkıştırdığında çığlık çığlığa bağırma, karında şişlik, ayaklarını karnına çekerek ağlama, kramplar, sakin dururken birden şiddetli ağlama olarak kendini gösterir. Önemli bir hastalık gibi görünmese de bazı çocuklarda gaz sancısı aylarca sürebilir. Bebeklerde oluşan gaz, annenin yediği içtiği besinlerle de ilgisi vardır. Meyve ve meyve suları, fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatlar, lahana, karnabahar, brokoli gibi yeşil sebzelerin hazmetmek oldukça zordur ve gaz miktarını artırır. Anne bu gıdaları tükettikten sonra bebeğini emzirirse; bebek gazını rahat çıkaramaz sıkıntılar başlamış olur. Anne bebeğini emzirirken bebeğin başı geriye doğru yatık olarak değil kafasını dik tutarak emzirme işlemini yapmaları gerekir. Bebekler ağlarken daha fazla hava yuttukları için gaz daha fazlalaşacaktır. Bebekler biberonla beslenirken bebeğin hava almamasına dikkat edilmeli, bebeğin başı dik tutularak biberon kullanılmalı, biberonla alınan her yudumda hava yutmayı yaşamaktadır. 

     Bebeklerde gaz çıkarma nasıl yapılır

     • Bebeği kucağımıza alıp omuzda dik tutarak sırtına hafif vurmak suretiyle vücutta oluşan gaz çıkarıla bilir.
     • Bebeklerde gaz çıkarma, zorlanan bebek oturtulup sırtı ovularak gaz çıkarmasına yardımcı olunur.
     • Bebek yüzüstü yatırılıp arkası sıvazlanarak bulunan gaz çıkarılarak bebeğin rahatlaması sağlanır.
     • Anne bebeğinin kafasını kolunun üzerine getirerek yatırılıp, sırtına çok hafif vurarak gaz çıkarılır. 
     • Bebeğin karnını doyurduktan sonra vücutta oluşan gaz çıkarması ve geğirmesi için yemekten sonra yüzüstü bir süre yatırılır ve elle arkasına vurulur.
     • Gaz çıkarmada zorlanan bebeklerde bebeği kucağa oturtup, bacaklarını pedal çevirir gibi hareket ettirerek gaz çıkarması sağlanmalıdır.  
     • Gaz çıkarmada zorlanan çok sancısı olan bebeklere rahatlatmak içim gaz ilacı verilebilir.
     • Anasın, rezene gibi bitki çayları bağırsaklarda yumuşaklık vereceği için bebeklerin tüketmesinde faydalı olmaktadır.
     • Bebekleri gereğinden fazla yüklenerek beslemek hem sindirim zorluğu hemde gaz çıkarma sorunu yaşamasına neden olur. 
     • Bebeklerde gaz sancısı daha çok doğduktan sonra ilk sekiz ayda hada sıklıkla rastlanmaktadır.
     • Bebeklerde gaz sancısı kesilmeden devam ederse, bebek çığlıklarını kesmezse mutlaka doktora götürülmeli.
     ]]>
     Bebeklerde Reflü https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-reflu.html Tue, 06 Nov 2018 16:36:21 +0000 Bebeklerde reflü, yenilen veya içilen besin maddesinin ağız veya yemek borusundan geri kaçmasıyla reflü oluşur. Bu reflü olayı mamayla beslenen bebeklerde olabileceği gibi, emzirilen bebeklerde de görülebilir. Mide içerisind Bebeklerde reflü, yenilen veya içilen besin maddesinin ağız veya yemek borusundan geri kaçmasıyla reflü oluşur. Bu reflü olayı mamayla beslenen bebeklerde olabileceği gibi, emzirilen bebeklerde de görülebilir. Mide içerisinde mide asidi bulunur, mide asidi, yenilen yemeklerin sindirilip parçalanmasını sağlamaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı yenilen besinler mideden geriye kaçınca içeriğinde bulunan mide asidi karşılaştığı yapıları tahriş etmektedir. Buda reflü denilen olayın ortaya çıkmasında etkili olur. Reflü bir yanma hissine neden olacağı için bebeklerin yüz ifadesinden, hareketlerinden ve ağlamasından huzursuz olduğu anlaşılır. Bunlar gözlemlenerek reflü akla gelebilir. Reflü hastalığı genel anlamda dikkat edilince kendi kendine iyileşebilen geçici bir hastalıktır. Ama dikkat edilmediği takdirde ilerleyip başka hastalıklara yol açabilir. Reflü olan bebekler huzursuz olsalar da genelde bu hastalık belirtisi değildir. Bebeklerin yarısında özellikle ilk üç ay boyunca reflü görülebilir. Bu durum son derece normaldir. İlerleyen zamanlarda kendiliğinden geçer. Ancak küçük bir kısmında şiddetli ve inatçı bir reflü vardır. 

    Bebeklerde reflü nedenleri:

    Genel anlamda reflü, yemek borusunun mideyle birleştiği yerdeki halka şeklinde olan ve kapak görevi gören kasın çeşitli nedenlerle bozulması sonucu işlevini geçici olarak yitirerek yemeklerin mideden geriye kaçmasına izin vermesi sonucu oluşur. Bebeklerde ise bu kapak görevi gören kasın tam oluşmaması sebebiyle reflü ortaya çıkar. Ayrıca sıkça kusmalara da neden olmaktadır. Meydana gelen bu kusma ve çıkarmalar, reflü hastalığının en büyük tetikçileridir. Bu kusma ve çıkarmaların nedenleri aşağıda listelenmiştir.
    • Bebeğin yemek borusunun kısa ve dar olması.
    • Bebekte sindirim sisteminin yavaş çalışması sonucu mideye gelen sütün ince bağırsağa geçmesinin zaman alması.
    • Bebeğe yüksek kalorili ve çok miktarda besin verilmesi.
    • Mide kapasitesinin küçük olması.
    Bebeklerde reflü oluşmasının önlenmesi:

    Eğer çok ilerlememiş bir reflü ise aşağıda sıraladığımız basit adımların uygulanması reflü gelişimini önlemede etkilidir. 
    • Bebek dik pozisyonda beslenmelidir.
    • Bebeği besledikten sonra 20-30 dakika dik tutulmasının sağlanmalıdır, aksi takdirde yatay pozisyonda beklemesi sonucu besinlerin geriye kaçması kolaylaşır. 
    • Bebek küçük miktarlarda sık beslenmelidir.
    • Eğer bebek biberonla besleniyorsa yemek sırasında her 2-3 dakikada bir bebeğin gazını almak gerekir. 
    Bebeklerde reflü tedavisi:

    Süte koyulaştırıcı ekleyerek reflü oluşumu önlenebilir. Ayrıca koyulaştırılmış sütler hazır olarak eczanelerde de mevcuttur. Ancak koyulaştırıcı sağlık danışmanı ya da doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Reflü vakalarının %40'a yakını inek sütünden meydana gelmektedir. Nedeni ise inek sütüne karşı alerji ve intoleranstır. Bu nedenle inek sütünün kesilmesi gerekebilir. İnek sütü içeren yiyecekler de kontrollü kullanılmalıdır. Belirtilen tedaviler işlev görmezse doktor nezaretinde antiasit kullanımı önerilir. Eğer emziren anne ise göğsünden salınan süte ya da ısıtılıp soğutulmuş suya veya hazırlanan mama içerisine antiasit eklenmelidir.
    Bebekte aşağıdaki durumlar söz konusu ise mutlaka doktora görünmelidir.
    • Bebekte reflü sıkça tekrarlanıyorsa.
    • Bebek emdikten sonra veya yemek yedikten sonra ağlıyor, kızarıyor veya huzursuz olup sırtını büküyorsa.
    • Düzenli olarak yemeklerden sonra fazla miktarda kusuyorsa.
    • Emmeyi veya mama yemeyi istemiyorsa fakat emzik kullanmayı seviyorsa bebeği mutlaka doktora göstermelisiniz.
    Ayrıca bebeğin beslendiği zaman, kustuğu zaman ve ne kadar kustuğu not alınırsa doktorun tanı koymasında daha yararlı olacaktır.
    ]]>
    Down Sendromlu Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/down-sendromlu-bebek.html Wed, 07 Nov 2018 00:26:05 +0000 Down Sendromu Bebek, en kısa yoldan tabir edersek vücutta 46 kromozom yerine bir fazladan yani 47 kromozom olması durumudur. Yani 21. kromozomun bir tane fazla bulunması durumudur. Bu yüzden bu duruma Trizomi 21 denilmektedir. Ama Down Sendromu Bebek, en kısa yoldan tabir edersek vücutta 46 kromozom yerine bir fazladan yani 47 kromozom olması durumudur. Yani 21. kromozomun bir tane fazla bulunması durumudur. Bu yüzden bu duruma Trizomi 21 denilmektedir. Ama hastalık olarak değil de genetik bir farkındalık olarak kabul etmek gerekir. Genel özellik olarak birbirlerine benzerler. Fakat, kalıtımsal yapısını anne babadan alırlar. 

    Down Sendromlu Bebek, anne karnındayken bazı yöntemlerle genetik farklılık olup olmadığı belirlenebilir. Bunlar; 
    • İkili Test, Gebeliğin 11-14. haftasında yapılan testtir. Amacı, Down sendromlu bebek olup olmadığı tespitidir. 
    • Üçlü Test, Gebelik esnasında bebekte genetik bir değişiklik olup olmadığının tespiti için yapılan testtir.
    • Dörtlü Test, Down Sendromlu Bebek tespitinde başarı oranı %80 olan bir testtir.
    • Ense Kalınlığı, gebeliğin 11-13. haftasında ultrason cihazı ile bebeğin baş-popo mesafesi ölçülerek sonuca bakılır. 45-84 mm. arası ise normal deniliyor. Bu değer aralığından fazla ise tehlike demektir.  
    Down Sendromlu Bebek, gebelik esnasında veya doğum esnasında doğan bebeğin Down Sendromlu olup olmadığı bilinebilir. Çünkü böyle bebekler farklı bir yüz yapısına sahiptirler. 

    Down Sendromlu Bebek Özellikleri
    • Kulak yapısı oldukça küçüktür.
    • Burunları küçüktür.
    • Yüz yapısı diktir.
    • Yüzde basık bir durum söz konusudur.
    • Avuç içini ortadan kesen derin tek çizgi.
    • El serçe parmağında orta kemik yoktur.
    • Dil ağza göre daha büyüktür.
    Down Sendromlu Bebeklerin sıhhat durumu, normal bebeklerden daha sıkıntılı büyürler. İşitme kalp ve sindirim hastalıkları görülebilmektedir. Beyin gelişimi olarak ise normal bebeklerden biraz geriden takip edebilmektedir. 
    ]]>
    Bebeklerde Kusma https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kusma.html Wed, 07 Nov 2018 17:32:25 +0000 Bebeklerde kusma, bebeklerde sıkça rastlanan bir durumdur. Bebeklerde kusma karın kaslarının ani bir şekilde kasılması sonucunda midenin içinde bulunan yiyeceklerin ağız yoluyla atılmasıdır. Bu durum ister istemez anne ve babalar Bebeklerde kusma, bebeklerde sıkça rastlanan bir durumdur. Bebeklerde kusma karın kaslarının ani bir şekilde kasılması sonucunda midenin içinde bulunan yiyeceklerin ağız yoluyla atılmasıdır. Bu durum ister istemez anne ve babalarda endişe uyandırmaktadır. Bilhassa yeni doğan bebeklerde kusma yaşandığı zaman anne heyecanlanıp paniğe kapılır. Bazı annelerde bebeğin yeteri kadar doymadığını ve beslenmediğini düşünmektedirler. Ama ebeveynlerin zannettiği gibi değildir. İlerleyen dönemlerde bebeklerde kusma azalıp ve sağlıklı bir şekilde kilo almaları gerçekleşecektir. Yani doğumun ilk aylarında bebeğin kusması normal bir süreçtir. Bebeklerde kusma bazen ilk 6 aya kadar devam edebilir. 

    Bebeklerde kusma nedenleri

    • Bebeklerde kusma reflüden kaynaklanabilir. Fakat reflü ilerleyen zamanlarda azalmaktadır. Reflüden dolayı bebeğin kilo alımında bir yavaşlama söz konusu olduğu zaman hiç zaman kaybetmeden hastaneye gidilmeli ve hastalığın teşhisi konulmasının ardından müdahale yapılır.
    • Bebeklerde kusma birçok hastalığın da belirtisi olabilir. Bu durumda o hastalığının tedavisi yoğunlaşmak gerekir. 
    • Bağırsak tıkanıkları veya darlığından dolayı bağırsağın belirli bir bölümlerini olmayışı, karın organlarının göğüs içinde sıkışması yani midenin daralması bebeklerde kusma ile sonuçlanır. 
    • Yanlış beslenmeden tekniklerinden dolayı da bebeklerde kusma olabilir. Örneğin; aşırı şekilde ve hızlı emen bebekler, beslenmesinin ardından gazı çıkaramayınca kusmaya başlar.
    • Doğumun sonraki safhasında görülen kusma olayları, doğumdan dolayı metabolizma hastalıkları, enfeksiyonlar, süt alerjisi gibi nedenlerden de kusma görülür. 

    Bebeklerde kusma için çözüm önerileri

    • Bebeğin beslenmesi az olmalı verilen süt miktarı azaltılmalıdır.
    • Beslenme saatleri içerisinde bebeğin daha sakin ve huzurlu olması sağlanmalıdır. Yani bebek büyükler gibi sinirlenebilir. O yüzden bebeğin hiddetlenmesinden önce beslenmesi yapılmalıdır
    • Bebeklerde kusma nedeni daha çok bebeğin ateşinin olmasından da kaynaklanabilir. Bundan dolayı bebeğin ateşi olup olmadığına bakılmalı ve ateşi varsa düşürülmeye çalışılmalıdır.
    • Bebeğin emzirmesi ardından kesinlikle bebeği hoplatarak sallandırılmamalıdır. Çünkü bebeğin midesi hassastır. O yüzden hemen bulanır ve emdiği sütü dışarıya kusar.
    • Yeni doğan bebeklerde kusma daha çok midenin gösterdiği reaksiyon bağlı olarak görülmektedir. Bebeğin ilk aylarında daha çok süt verilmelidir. Süt haricinde verilecek sıvılar ya da başka gıdalar mide bulantısına yol açar ve mide bu tür yiyecekleri tekrar dışarıya gönderir.
    • Bebeklerin beslenmesinden sonra mümkün olduğunca oturtmaya çalışılmalıdır. Eğer bebek oturabiliyorsa 10-15 dakika oturması sağlanmalıdır. Bunu başaramıyorsa fazla hareket ettirilmemelidir.
    Bebeklerde kusma anında neler yapılmalıdır
    • Bebeklerde kusma bitmesinin ardından ağzının içinde kalan yabancı maddeler temizlenmelidir. Bu temizlik parmak yardımıyla da yapılabilir. 
    • Bebeklerde kusma bitene kadar kesinlikle katı besinler verilmemelidir.
    • Bebekler gösterilen dikkate rağmen hala kusuyorsa onları yan çevirip ya da yüzüstü yatacak pozisyona yatırılmalıdır.
    • Kesinlikle bebekler kusarken onlara önleyici ilaçlar verilmemelidir. Çünkü doktorun yazmadığı ilacı, bebeğin kusmasını gidermek için kullanılırsa daha çok tehlikelere sebep olur. Bu tip durumlarda hiçbir şekilde zaman kaybetmeden doktora götürülmelidir.
    ]]>
    9 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/9-aylik-bebek.html Thu, 08 Nov 2018 03:26:48 +0000 9 aylık bebek, önceki aylara göre bebeğinizle daha rahat iletişim kuracağınız bir süreçtedir. Ancak bunu biraz yorucu olduğunu da belirtelim. Bebeğinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Artık hareketlendiği, emeklediği, hatta baz 9 aylık bebek, önceki aylara göre bebeğinizle daha rahat iletişim kuracağınız bir süreçtedir. Ancak bunu biraz yorucu olduğunu da belirtelim. Bebeğinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Artık hareketlendiği, emeklediği, hatta bazılarının ilk adımını atmaya başladığı bir aydır. Bu ayda bebeklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Boş zamanlarınızda size iyi bir arkadaş olabilir. Onun her şeyi inceleme, keşfetme isteğiyle sizin de hoşunuza gidecektir. Artık 9 aylık bebek olarak emeklemeye başlar, tutunarak ayakta durabilir, bazıları da sıralamaya başlar. Yerde yüz üstü yatarken kendi başına oturabilir, uzağındaki bir nesneye uzanabilir. Elleriyle oyun oynar ve el çırpmaya başlar. Yerde yuvarlanan nesneleri dikkatlice takip eder. 9 aylık bebek sesleri taklit edebilir, bazen fark etmeden anne, baba bile diyebilir. Kendi başına bardaktan su içebilir. Sizin söylediğiniz kısa kelimeleri bile algılamaya başlar. Ailenin dışındaki kişileri ayırt edebilir, beklenmeyen tepkiler verebilir. Ancak her bebeğin gelişimi farklı olduğu için, bebeklerinizi diğerleriyle kıyaslamamalısınız. 1 ay önce, 1 ay sonra sizin de bebeğiniz bunları yapabilir.

    9 aylık bebek gelişiminde neler yapılmalı

    Bebeğinizin bu ayda zihinsel gelişimi için ona destek olabilirsiniz. Ona farklı boyutlarda oyuncaklar alarak, üst üste dizmeyi, onlarla oynamayı, oyuncakları birbirine vurarak ses çıkarmayı öğretebilirsiniz. Şekilli, sökülüp takılan oyuncaklarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Ancak küçük boyuttaki oyuncakları ağzına götürebileceğini düşünerek, oyuncakları belli büyüklükte almalısınız. Mesela küplerle renklere olan ilgisini ölçebilirsiniz. Kendi başına oyuncaklarla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu ayda bebeğinizin anne, baba, teyze gibi kavramlara alışmasını sağlayabilirsiniz. Bunu oyunla yapabilirsiniz. Bebeğinizi zorlamadan el çırpmayı, alkışlamayı öğretebilirsiniz. Bunları yaparken bebeğinizi zorlamamalısınız. Kendisi zamanla bunlara alışacaktır. Bebeğinize eşyaların ismini, uzuvlarının adını söyleyerek dil gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

    9 aylık bebek beslenmesi

    Bu aydaki bebekler artık ailesine sofrada eşlik etmelidir. Yemeğini yemiş bile olsalar, bir mama sandalyesiyle size masada eşlik etmelerini sağlamalısınız. Ona vakit geçirebileceği yiyeceklere verebilirsiniz. Bu sayede sofrada nasıl hareket edeceğini, kuralları öğrenmiş olur. Bebeğinizi yemek yerken oyun alanına bırakmamaya çalışın. Bebeğiniz yemeğini kendi yemekte ısrarcı oluyorsa, ona yardımcı olmalısınız. Kaşıklara saldırıyor, kendi yemeyi istiyorsa bebeğinizin büyüdüğünü sizde kabullenmelisiniz. Yemeğini yemesi için ona yardımcı olmalısınız. 9 aylık bebek ek besinleri daha önceden yemeye başlamıştır. Bebeğinizin damak zevkini de öğrendiğinizi düşünüyoruz. Neyi seviyor, neyi istiyorsa sağlığını düşünerek bebeğinize vermelisiniz. Bebeğinizin tabağını tepeleme doldurmayın. Bebeğiniz karnını doyurmak için yemek yesin, sizin istediklerinizi yemek zorunda kalmasın. Yemek istemediği zaman tabağını önünden almalısınız. Bu sayede sonraki öğününü daha iştahlı yiyecektir.

    Bu ayda önleminizi alırsanız bebeğinizin daha sonraki yeme alışkanlıkları da düzenli olacaktır. Öncelikle bebeğinizin öğünlerini en sağlıklı besinlerle düzenlemelisiniz. Böylece onu sağlıklı beslenmeye alıştırmış olursunuz.  Bu ayda bebeğinize tatlıları sadece ödül gibi az miktarda vermelisiniz. Tatlı yemesini mümkün olduğu kadar geciktirmelisiniz. Ayrıca beyaz unla yapılmış ekmek içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Tercihiniz her zaman tam tahıllı ekmeklerden yana olsun. 9 aylık bebek beslenmesinde şeker ve tuzda olmamalıdır. Besinlerden aldığı şeker ve tuz ona yetecektir. Ayrıca bebeğinize süt verirken sade olarak vermelisiniz. Ona içirmek için şeker, kakao gibi ilaveler yapmayın. Beslenmesinde ezilmiş yiyecekler yerine taneli olanları tercih etmelisiniz.

    9 aylık bebek uyku düzeni

    Bebeğiniz bu ayda geceleri daha az uyanmaya ba]]> Bebeklerde Konak https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-konak.html Thu, 08 Nov 2018 13:17:19 +0000 Bebeklerde konak, anneler için tedirginlik yaratan bir sorundur. Ancak bu bebeklerde bir zarar vermez. Bebeğin saç derisinden oluşan kalın ve yağlı bir tabaka olan konak birkaç ayda kendiliğinden geçer. Daha çok yeni doğan bebekler Bebeklerde konak, anneler için tedirginlik yaratan bir sorundur. Ancak bu bebeklerde bir zarar vermez. Bebeğin saç derisinden oluşan kalın ve yağlı bir tabaka olan konak birkaç ayda kendiliğinden geçer. Daha çok yeni doğan bebeklerde görülen konak, bazen kabuklanır ve kızarık bir hal alır. Bebekleri konak en fazla doğumdan üçüncü aya kadar etkileyebilir. Konak saç derisinde kaşıntıya yol açmaz, bu yüzden bebeği de fazla rahatsız etmez. Ancak konakta yayılma ve kalınlaşma etkisi olursa, bebeğin kulaklarında, kaş ve göz çevresinde isilik, kızarıklık gibi etkilerde ortaya çıkabilir. Bu şekilde geniş bir alanı etkilediği zaman seboroik dermatit halini alır. Bebeklerin çoğunda orta şiddette konak görülmektedir. Aileler bebeklerde konak oluştuğunu bildiği içinde bunu fazla önemsemez. Fakat bebeğin bir doktora götürülmesi ve başlangıç aşamasında konağa müdahale edilmesi daha uygun görülmektedir.

    Bebeklerde konak nedenleri

    Bebeklerde konak oluşumun nedenleri hakkında kesin bulgular yoktur. Uzmanlar bunun bir hastalık yüzünden, temizlik hatalarından, alerjik etkenlerden oluştuğunu düşünmektedir. Bazı görüşlere göre de; anneden bebeğe geçen hormonların vücutta dolaşımından dolayı ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgılardan konak oluştuğu belirtilir. Yağlı olan bu maddeler saç derisinde kuruyunca bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde konak oluşumu hakkında ortaya atılan görüşlerden birisi de; tam olarak gelişmemiş olan sindirim sisteminde B vitamini ve biyotin emiliminin yetersiz olmasından kaynaklandığı düşünülür. Ayrıca Malassezia denilen maya enfeksiyonunda bebeklerde konak yayılımında etkili olabileceği düşünülmektedir.

    Bebeklerde konak belirtileri

    Bebeklerde konak oluşumunun dışarıdan görüntüsü farklı olabilir. Ancak konak belirtilerinde ortak özellikler bulunmaktadır. Bunlar;
    • Saç derisinin pul pul ve kalın yağlı görünümü
    • Saç derisinde sarımsı, beyaz pullanmalar
    • İleri aşamalarda saç derisinde kızarıklık olması
    • İlerleyen aşamalarda konak yayılım gösterdiğinde ve kalınlaştığında saç derisinde kaşıntı sorunu
    • Saçlarda dökülme
    • Tedavi edilmediği zaman, saç derisinde yara oluşması bebeklerde konak belirtileri içinde yer alır.
    Bebeklerde konak tedavisi

    Bebeklerde konak genellikle tıbbi tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşme gösterir. Bu süre genellikle birkaç hafta, en fazla 3 ayı bulur. Nadir olarak bazı bebeklerde konak iyileşmesi bir yıla uzayabilir. Konak tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar genellikle bebeğin saç derisine uygulanır.

    Bebek yağı: Bebeğin saç derisine konağın olduğu yere bebek yağı ile hafif masaj yapabilirsiniz. Bu bölgeye banyodan önce bebek yağı sürülürse konağın yumuşaması sağlanır. Bu esnada bölgenin sıcak tutulması ve bir süre bekletilmesi faydalı olur. Bebek yağı saç derisine şampuan sürüldükten sonra kullanılmamalıdır. Bu bebeklerde konak oluşumunun daha ciddi boyutlara gelmesine neden olabilir.

    Vazelin: Pek çok alanda kullandığımız ve cildi yumuşatmada ki etkisiyle vazelin, bebeklerde konak içinde kullanılabilir. Hem konağın olduğu yerde yumuşamaya neden olur, hem de pullanmayı azaltır. Hafifçe saç derisine vazelin sürmek ve bir süre bekleterek şampuanla yıkamak konak tedavisinde faydalıdır.

    Yumuşak fırça kullanımı: Bebeğinizin konak olan bölgesini yumuşak fırça ile fırçalamak, pullanmış derilerin dökülmesine ve bölgedeki dolaşımın hızlanmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için bebeğinizi yıkamadan önce yani şampuanlamadan önceyi tercih etmelisiniz. Böylece ölü cilt hücreleri tekrar cilde yapışmaz.

    Bebeğinizin saçlarını her gün yıkayın: Her gün bebeğinizin saç derisini yıkarsanız konak daha hızlı iyileşecektir. Bunun için hafif sabunlar ve şampuanlar kullanmalısınız. Pullanma azaldıkça, konak iyileşmeye başladıkça yıkama işini hafta]]> Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Ve Öksürük https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-burun-tikanikligi-ve-oksuruk.html Fri, 09 Nov 2018 04:48:24 +0000 Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Üst solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan problem bebeğin huzursuz olmasına, geceleri uykusundan uyanmasına, öksürü Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük, sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Üst solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan problem bebeğin huzursuz olmasına, geceleri uykusundan uyanmasına, öksürük nöbetleri geçirmesine neden olmaktadır. Bebekler doğdukları andan itibaren başkasının sevgisine ve bakımına muhtaç olan varlıklardır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması sebebiyle beslenme süreci içerisinde anne sütü ile beslenmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlayarak, zararlı oluşumlarının vücuda girmesini engeller. Özellikle enfeksiyon, bakteri, viral gibi virüslerin vücuda girmesinin engellenmesi açısından ilk altı ay kesinlikle anne sütü verilmesi önemlidir. 

    Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük problemleri aile içerisinde sıkıntılı zamanlar yaşanmasına neden olur. Bu süreç içerisinde bebekte yüksek ateş, hırıltı şeklinde nefes alıp verme, emme problemi gibi şikayetler birlikte gözlendiği için iyileşme sürecine kadar sıkıntılı zaman geçirilmesine neden olmaktadır. Burun tıkanıklığı özellikle yaşanılan ortamların kuru olması sebebiyle şiddetini artırırken, öksürüğün eşlik etmesi ile birlikte ataklar halinde bebeğin nefes alıp vermede zorluk çekmesine neden olmaktadır. Bebeğin burnunda sümük olması nefes alıp vermesini engeller. Bu sebepten dolayı tıkanıklığın giderilmesi için burun temizleyici aparatlar kullanılarak temizlenmesi gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük probleminde vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tedavinin yapılması gerekir. Öksürüğün ilerlemesi halinde astım veya Faranjit gibi problemlere sebebiyet vereceği için erken tanı ile tedavi edilmesi önemlidir. Hem bebeğin sağlığı açısından hem de gelişiminin olumsuz yönde etkilenmemesi için doktor kontrolü önemlidir.

    Bebeklerde burun tıkanıklığı öksürük tedavi

    Bebeğin doktora götürülmesiyle birlikte doktorun uygulayacağı muayene sayesinde bebekte bulunan problemin belirlenmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde doktorun uygun görmesi halinde idrar tahlili ve kan tahlili yapılması ile birlikte hastalığının kesin nedeninin saptanması sağlanır. Bebeğin boğaz kontrolü, kulak kontrolü ve ateşinin ölçülmesiyle birlikte kan tahlili sonucuna göre doktorun uygulayacağı soğuk algınlığı şurubu, ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar ile birlikte bebekte bulunan problemin giderilmesi sağlanır. Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük tedavi süreci içerisinde ilaç kullanılırken annenin dikkat etmesi gereken bazı uygulamalar vardır. Bebeğin bulunduğu odanın gün içerisinde havalandırılması, odanın içerisinde hava sirkülasyonunun sağlanması açısından önemlidir. Ayrıca kaloriferli evlerde oturan kişilerin kaloriferin üzerine su dolu kap koymasıyla odanın nemlendirilmesinin sağlanması gerekir. Ya da buhar makineleri kullanılarak odanın uygun oranda nemlendirilmesi, bebeğin daha kolay nefes alıp vermesini sağlar. Doktorun uygundur gördüğü dozda bebeğe şuruplarının verilmesi ile birlikte bebek 6 aydan küçükse sık sık emzirilmesi gerekir. Emzirme miktarının artırılması iyileşme sürecinin kısa sürmesini destekler. 6 aydan büyük bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük tedavi içerisinde ek gıdaya geçilmiş ise kemik suyuna çorba yapılarak bebeğe yedirilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesi destekler. Ayrıca hijyenik koşullarda bebeğim bakımının yapılması gerekir. Düzenli olarak kıyafetlerinin değiştirilmesinin yanı sıra annenin bebeği emzirirken ellerini yıkayarak, bebeği mikroplardan koruması gerekir. Ayrıca bebeğin terlemesi üzerine hemen kıyafetinin değiştirilmesi öksürüğünün ilerlemesini engeller. Yapılan uygun bakımıyla tedavi gerçekleşir.
    ]]>
    Bebeklerde Yüksek Ateş https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-yuksek-ates.html Fri, 09 Nov 2018 08:42:52 +0000 Bebeklerde yüksek ateş, ateş, vücut ısısının normal seviyesinin üzerine çıkması 38 derece ve üzeri olması durumudur. Bebeklerde yüksek ateş ebeveynlerin en çok tedirgin olduğu durumlardan birisidir. Fakat ateş Bebeklerde yüksek ateş, ateş, vücut ısısının normal seviyesinin üzerine çıkması 38 derece ve üzeri olması durumudur. Bebeklerde yüksek ateş ebeveynlerin en çok tedirgin olduğu durumlardan birisidir. Fakat ateş çocuklarda ve bebeklerde çok sık görülür. Çocuğunuzda her ateş yükseldiğinde panik yapmak doğru değildir. Bebeğin ateşinin nasıl düşürülmesi gerektiğini bilmek gerekir veya bir doktora danışmakta fayda vardır. Fakat bebeklerde yüksek ateş 40 derece ve üzeri ise vakit kaybedilmeden hastaneye gidilmesi çok önemlidir. 3 ayın altındaki bebeklerde yüksek ateş daha risklidir. Bebeğin havale geçirmesi kaçınılmaz olur. Böyle bir durumla karşılaşan anne ve baba zaman kaybetmemeli ve bir doktora başvurmalıdırlar. Bebekler kendiliğinden ateşlenmez, yani ateşin mutlaka bir sebebi vardır. 

    Bebeklerde yüksek ateş nedenleri nelerdir
    • Vücutta virüs, bakteri ve enfeksiyon gibi durumlarda ateş yükselebilir. (Bağırsak enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, menenjit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi)
    • Diş çıkarma dönemlerinde ateş yükselebilir. 
    • Aşı olduktan sonra bebeklerin ateşi yükselebilir.
    Bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür ve neler yapmak gerekir
    • Ateşli, üşüyen ve titreyen çocuğun üzerini kesinlikle örtmemeliyiz. Hatta üzerindeki fazla giysileri çıkartmalı ve daha bol kıyafetler tercih etmeliyiz.
    • Bol bol sıvı almasını sağlamalıyız. Su içmek konusunda inatçı olan çocuğa meyve suyu da içirebiliriz. 3 ayın altındaki bebekleri ise sık sık emzirmek yeterli olacaktır.
    • Ilık bir duş aldırmak en doğru seçim. Fakat soğuk suyla duş aldırılmaması gerektiğini unutmamalıyız. Ilık duş bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır. Duş aldıramadığınız bir durumda ise başına, koltuk altına ve karnına ıslak bezle pansuman yapmalıyız.
    • Bebeğinizin bulunduğu ortamın sıcaklığını kontrol edin. Oda sıcaklığının 22 dereceyi geçmemesine özen gösterin.
    • Ateşini sık sık ölçüp kontrol etmeliyiz. 39 derece ve üzeri ateşlerde doktorunuza danışarak ateş düşürücü şuruplar verebilirsiniz. Fakat sık sık vermemeniz gerektiğini unutmayınız.
    ]]>
    Bebeklerde Boyunda Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-boyunda-kizariklik.html Fri, 09 Nov 2018 12:33:54 +0000 Bebeklerde boyunda kızarıklık, gibi durumların oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Genellikle ani kilo alımından dolayı kaynaklanan boyunda ki kızarıklık kısa bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Bu durumun g Bebeklerde boyunda kızarıklık, gibi durumların oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Genellikle ani kilo alımından dolayı kaynaklanan boyunda ki kızarıklık kısa bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Bu durumun geçmesi için genellikle ilaç kullanımı gerekmez. Ancak bazı durumlar ilaç kullanımı ile geçmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. Bu tür hastalıkların oluşması durumunda doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktor tarafından verilmeyen ilaçların kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Aksi takdirde bebek cildin istemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bebeklerde boyunda kızarıklık oluşması egzama isimli cilt hastalığının habercisi de olabilmektedir. Aile bireylerinin bu tür durumlarda bebeğin temizliğine ve hijyenine önem vermesi gerekmektedir. 

    Bebeklerde boyunda kızarıklık nedenleri
    • Bebeklerin boynunda meydana gelen bu tür durumlar genellikle pişikten dolayı meydana gelmektedir. Boyun bölgesinin hava almaması ile birlikte bu tür kızarmalar meydana gelebilmektedir. Çoğu zaman ağrı yapmayan kızarıklık bazı durumlarda hafif ağrılar yapmaktadır. Bebek cildinin hassas oluşundan dolayı bu tür durumlar bebekte sıklıkla meydana gelebilmektedir. 
    • Bebeklerde boyunda kızarıklık oluşmasının bir diğer nedeni ise virüs ve bakterilerin neden olduğu mantar hastalıklarıdır. Mantar hastalıklar bebeğin vücudunda kızarmalara ve deri dökülmelerine neden olmaktadır. Bu tür hastalıklar genellikle kötü koku ile birlikte kaşıntı da yapmaktadır. Oldukça ciddi bir deri hastalığı olan mantarın tedavisine geç kalınması halinde hastalık tüm vücuda yayılabilmektedir. Bu nedenden dolayı bu tür durumlarda zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. Bebek cildi için uygun olan tedavi yöntemi en iyi doktorlar tarafından verilmektedir. Bunun yanı sıra hastalığın tedavisi için verilen ilaçların ve kremlerin zamanında kullanımı gerekmektedir. Zamanında kullanılan ilaçlar hastalığın kısa bir süre içerisinde vücuttan atılmasına fayda sağlar. 
    • Bebeklerde boyunda kızarıklık oluşmasının bir diğer nedeni ise bebeğin yemiş olduğu yiyeceklerin içerisinde bulunan maddelere karşı vücudun tepki vermesinden dolayı meydana gelmektedir. Alerjik durumlar olarak bilinen bu tür kızarıklıklar bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Uzun süren kızarıklıklar için mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir.
    • Bunun yanı sıra bebeğin boynunun silinmesi için kullanılan ıslak mendiller içerisinde bulunan maddeler boyunda kızarıklık oluşturabilmektedir. 
    • Bebeğin bulunduğu ortamda ve bebekte hijyen eksikliği de bu tür durumların oluşmasına neden olabilmektedir. 
    • Ayrıca bebekte çinko eksikliği bu tür kızarıklıkların oluşmasına neden olabilmektedir. 
    • Kalıtımsal hastalıklar, bebeğin diş çıkarma dönemleri ve boyun bölgesinin temizliği için kullanılan kimyasal ilaçlar bebeklerde boyunda kızarıklık gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. 
    ]]>
    Bebeklerde Balgam Söktürücü Şurup https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-balgam-sokturucu-surup.html Fri, 09 Nov 2018 19:14:37 +0000 Bebeklerde Balgam Söktürücü Şurup, Bebeklerde balgam genellikle bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genellikle boğazda ve solunum yollarında tahrişe neden olabilir. Çoğunlukla vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atı Bebeklerde Balgam Söktürücü Şurup, Bebeklerde balgam genellikle bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genellikle boğazda ve solunum yollarında tahrişe neden olabilir. Çoğunlukla vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Çoğu bebekte yaşanan durum olmakla beraber öksürükle vücuttan atılmaktadır. Çoğunlukla bebekler büyükler gibi biriken balgamı kolaylıkla atamamaktadır. Bu nedenle de sürekli boğazlarında hırıltı duyulmaktadır. Ancak çoğu anneler bu hırıltıyı gidermek ve balgamı söktürmek için şurup ve bitkisel tedaviler uygulanmaktadır. Ancak annelerin yapması gereken böyle durumlarda doktora giderek ilk muayene ettirmektir. Daha sonra da doktorun gerek gördüğü şurupları kullanmak daha sağlıklı olur. Çünkü kişilerin kendi kafalarından kullandıkları ilaçlar bebeklere yan etkiler yaratabilir yada daha farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Bebeklerde balgam bazen yutkunma özelliklerini zorlaştırarak tükürüklerinin dışarı akmasını sağlayabilir.

    Bebeklerde balgam söktürücü şurup hangisidir

    Bebeklerde balgam söktürücü şurup oldukça fazladır. Bu şuruplardan birisi de ekspektoran olmaktadır. Ancak çoğu bebek balgam söktürücü şurupların tadını sevmemektedir. Böylece çoğu kez reddetmektedir. Zorla verilen şuruplar ise kısa sürede kusmalarıyla tekrardan dışarı atılır. Ancak şurup verildikten sonra bebeklerde bazı yan etkiler gözlemlenebilir. Hatta midesinde farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Fakat çoğu uzman balgam şuruplarını bir yaşının altındaki bebeklere verilmesini doğru bulmamaktadır. Çünkü faydasından çok zararları gözlemlenir.
    ]]>
    Bebekte Bronşit https://www.bebeklerde.gen.tr/bebekte-bronsit.html Sat, 10 Nov 2018 04:52:36 +0000 Bebekte bronşit, Bronşit çoğu kişide ve çoğu bebekte rastlanılan hastalıklardan birisidir. Bu hastalık akciğere giden hava yolunun iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Soluk borusunda görülmekte olan enfeksiyon nede Bebekte bronşit, Bronşit çoğu kişide ve çoğu bebekte rastlanılan hastalıklardan birisidir. Bu hastalık akciğere giden hava yolunun iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Soluk borusunda görülmekte olan enfeksiyon nedeni ile meydana gelmektedir. Büyüklerde görülmesinin yanı sıra küçük bebeklerde daha fazla görülmesinin nedeni ise tamamen gelişmemiş olan bağışıklık sisteminden dolayıdır. Bebeklerde bronşit çoğunlukla kış aylarının oldukça soğuk geçmesi durumunda görülmektedir. Bronşitin nedenleri ise bakterilerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bakteriler bebeklerde bronşite yakalamanın en yaygın örneklerinden birisidir. Birde bebeklerde bu hastalığa en çok neden olan durumlar ise kirli hava, sigara dumanları, toz ve alerjiye etki eden maddeler olmaktadır. Büyüklere nazaran küçük bebeklerde bağışıklık sisteminin henüz gelişmemiş ve gelişme durumunda bronş tüpleri kolaylıkla enfeksiyon kapmaktadır. Bundan dolayı bebekler oldukça özenli korunmalıdır. Özellikle de kirli havalarda uzak tutulmalıdır. 

    Bebeklerde bronşit belirtileri ise ilk olarak şiddetli bir şekilde öksürükle kendini göstermektedir. Çoğunlukla da uyudukları zaman dahada artar ve rahatsız eder. Yaklaşık bu durum iki hafta kadar sürmektedir. Bunun yanı sıra bebekte mukus görülür ve bozulmalara kadar tehlike sarf edebilir. Boğazdan gelen bir ses yada hırıltı bronşit belirtisi olabilmektedir. Aynı zamanda vücudunda ateş görülür ve bebekte halsizliğe yol açabilir. Bu hastalık uyku problemine kadar yol açabilmektedir. Ancak bebeği bronşitten korumak ise anne ve babanın görevi olmaktadır.

    Bebekte bronşit tedavisi nasıldır ve nasıl korunmalıdır
    • Bebekte bronşit tedavisi için bebeğe bol bol sıvı vermek gerekir. Aldığı sıvı soğuk veya sıcak olmamalı ılık olmalıdır.
    • Bulunduğu oda sık sık havalandırılmalıdır ve sigara tüketilmemelidir.
    • Bebeğe kat kat giysiler giydirilmemeli ve terlemesi engellenmelidir. Ayrıca terlemişse kıyafet değişikliği mutlaka yapılmalıdır.
    • Bronşitin neden olduğu balgam ise doktorun vermiş olduğu şuruplarla giderilmelidir.
    • Tedavide en önemli durumlardan biride hijyene özen gösterilmesidir. Bebeğin bulunduğu ortamın hijyenine oldukça dikkat edilmeli ve sık sık temizlenmelidir. Ayrıca ortamın yanı sıra kendi hijyeninize de dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.
    • Bebekte bronşit tedavisi için en önemli durum ise bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Sık sık emzirmek bebeğinizde neden olan enfeksiyonları engellemeye neden olur.
    • Temizlik ürünlerinden uzak tutun. Bronşit olan bebeğinizin kıyafetlerini katkısız deterjanlarla yıkamaya özen gösterin.
    • Doktorun vermiş olduğu şurupları düzenli ve dikkatli kullanmaya özen gösterin.
    Tüm bu uygulamaların yanı sıra bebeğinizde bronşit ilerler ve geçmezse doktora götürmek için gecikmeyin.
    ]]>
    Bebeklerde Görme https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-gorme.html Sun, 11 Nov 2018 04:23:33 +0000 Bebeklerde görme, Anne karnında bebekler ışıkları görme kabiliyetine sahiptir. Bebeklerin doğumdan sonra ışıkları fark edebilir ancak gece ile gündüzü fark etme kabiliyetleri ilerleyen zamanlarda başlamaktadır. Bebeklerin Bebeklerde görme, Anne karnında bebekler ışıkları görme kabiliyetine sahiptir. Bebeklerin doğumdan sonra ışıkları fark edebilir ancak gece ile gündüzü fark etme kabiliyetleri ilerleyen zamanlarda başlamaktadır. Bebeklerin ilk 2 ay boyunca gece ile gündüzü fark edememeleri uyku düzensizlikleri yaşamalarına sebep olabilmektedir. Bu durum bebeklerin hareketlerinin artması ile birlikte kaybolmaktadır. Hareketlerin artması ile gelişen görme eylemi bebeklerin altıncı ayında sonra daha fazla gelişmektedir. Bu aydan itibaren bebekler çevresinde olan biten her şeyi iyi bir şekilde gözlemlemekte ve yakın mesafede olan cisimleri net bir şekilde ayırt edebilmektedirler. Bu görme gelişimi altı veya yedi yaşına kadar ilerlemektedir. 

    Bebeklerde görme nasıl gelişir

    Bebeklerde görme uyarı ile birlikte gelişme göstermektedir. Beyinde bulunan görme merkezi hücrelerinin iyi bir şekilde gelişebilmesi için ışıklı, renkle ve hareketli cisimlere ihtiyaç duymaktadır. Diğer duyular ile görme duyusu farklı bir şekilde gelişim göstermektedir. Bebekler 0-2 ayda yirmi beş ile elli beş cam mesafesinde bulunan ışığı net bir şekilde seçebilirler. Bunun yanı sıra bu mesafede bulunan renkli cisimleri de net bir şekilde ayırt edebilmektedirler. 2-3 ayda ise bebeğe yakın olan kişileri tam olarak görebilmektedir. Bunun yanı sıra hareket halinde olan cisimler veya ışıklar net bir şekilde görülebilmektedir. Bebekler 3-6 ay arasında ise görme duyuları parlak ve büyük cisimlerin yerini fark edebilme özelliğine sahip olur. Bebeklerde görme duyusu 6-10 aylık arasında küçük cisimleri fark edebilme ile başlar. Bu dönemde bebek anne ve babasını uzaktan fark edebilmektedir. 10-18 ay aralarında ise uzak mesafede bulunan cisimler net olarak görülebilmektedir. Ayrıca bu ayda bebekler uzaktan tanığı kişileri tam olarak seçebilme kabiliyetine sahip olurlar. 

    Bebeklerde görme sorunlarının nedenleri nelerdir
    • Bebeklerde görme sorunun oluşmasına neden olan en önemli faktör doğuştan gelen göz yaşı tıkanıklığıdır. Bebeklerin ilk aylarında göz bölgesinde meydana gelen çapaklanma ve sürekli olarak sulanma gibi sorunların yaşanmasında göz doktoruna başvurmak gerekmektedir.
    • Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerin göz bebeği beyaz ise zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir. Katarakt belirtisi olan bu unsura erken müdahale edilmesi hastalığın tedavisin kolaylaştırmaktadır. 
    • Bebeklerde görme sorunu oluşmasının bir diğer nedeni ise şaşılıktır. Bu hastalık gözün paralelliğinin bozulup kayması ile meydana gelmektedir. Bu durum bebeğin bir gözünün doğru bakarken diğer gözünü yukarı, aşağı, sağa veya sola bakması ile anlaşılmaktadır. Bu tür durumlarda da mutlaka göz doktoruna başvurmak gerekmektedir. 
    ]]> Bebeklerde Grip https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-grip.html Mon, 12 Nov 2018 03:09:30 +0000 Bebeklerde grip; Grip daha çok kış mevsiminde yoğunluk kazanır. Fakat diğer mevsimlerde görülme olasılığı da az değildir. Bebek denilince akla 0-2 yaş grubu gelir. Bu evre bebeğin büyüme ve sağlıklı şekilde gelişimin Bebeklerde grip; Grip daha çok kış mevsiminde yoğunluk kazanır. Fakat diğer mevsimlerde görülme olasılığı da az değildir. Bebek denilince akla 0-2 yaş grubu gelir. Bu evre bebeğin büyüme ve sağlıklı şekilde gelişimini tamamlaması için çok önemlidir. Özellikle ilk 1 yaşına kadar bebeklerin bünyesi yani bağışıklık sistemi zayıftır. Eğer bebekler anne sütü almıyorsa ve ek gıda lama konusunda da isteksizse sık sık hastalanması kaçınılmaz bir hal alır. Vücut savunmasının zayıf olduğu dönemlerde daha kolay vücuda yerleşen grip mikrobu hemen etkisini göstermez. Yani hastalık anında meydana gelmez. Birkaç gün sonra kendisini hissettirir ve yaklaşık 1 hafta boyunca etkisini gösterir. Bu süre boyunca bebeklerin ve bebek bakımıyla ilgilenen kişilerin hayat düzeni bu durumdan olumsuz yönde etkilenir. Özellikle hastalığın en şiddetli olduğu birkaç gün boyunca bebeğin düzeni alt üst olur. Başta beslenme olmak üzere sıradan olay bir sorun haline gelebilir. Bebekler ilk 6 ay içinde grip olursa bu durum onların anne sütü almasını bile zorlaştırabilir. Tabi biberonla beslenme de bu durumdan nasibini alır.

    Bebekler yetişkinlere kıyasla dış dünyayla çok fazla iç içe değildir. Fakat evde sürekli kalabalık ortamlara giren bir başka çocuk varsa veya anne baba toplu taşıma araçlarını çok fazla kullanıyorsa bu mikrobun eve taşınmazı çok zor olmaz.

    Bebeklerde grip belirtileri nelerdir 
    • Gribin en sık karşılaşılan belirtisi burun akıntısı ve burun tıkanıklığıdır. Her iki halde de bebeğin nefes alıp vermesi zorlaşır. Bu nedenle de bebek uyumakta ve yemek yemekte zorluk çekmeye başlar. Burun tıkanıklığı nedeniyle tat alma duygusu da geçici olarak kaybolduğu için yemek yeme isteği azalır. Yani iştahsızlık başlar.
    • Çok şiddetli setreden grip hastalığında ateş de meydana gelebilir. Bu durumda vücutta grip dışında farklı enfeksiyon hastalıkları da bulunabilir. Bunların başında boğaz enfeksiyonu gelir. 
    • Halsizlik gribin bir diğer belirtisidir. Bebekler grip olduğunda eski hareketliliğini bir süre kaybeder. Sürekli uyuma isteği oluşabilir. Bu durumda bebeğin uyuyarak istirahat etmesi sağlanmalıdır.
    • Burun ve çevresinde kızarıklık meydana gelir. Bu durumun temel sebebi akıntı anında kullanılan mendildir. Sert mendiller cildi tahriş eder.
    • Hapşırma  da en önemli şikayetlerden birisidir. Arka arkaya hapşırma bebeği yorsa da burnun açılması ve temizlenmesi için çok önemlidir. 
    Bebeklerde grip halinde yapılması gerekenler nelerdir
    • Bebekler grip olduğunda 4 ayın üzerindeyse onlara bitki çayı verebilirsiniz. Ihlamur, kuşburnu veya ada çayı içirerek bağışıklığını güçlendirip rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
    • Her zaman önemli olan beslenme bu dönemde daha büyük önem arz eder. Bebeğiniz için daha besleyici ek gıdalar hazırlayabilirsiniz. Bol limonlu et suyu çorba bunların başında gelir. Aynı zamanda bebeklere daha fazla C vitamini içeren meyveler yedirin.
    • Anne sütünü vermeye devam edin. Bu vücut direncini arttıracaktır.
    ]]>
    Bebeklerde Gaz Sancısı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-gaz-sancisi.html Mon, 12 Nov 2018 10:22:54 +0000 Bebeklerde gaz sancısı, yeni doğan ve dünyaya gözlerini açan her bebek mutlaka gelişmeyen sindirim sistemi nedeniyle gaz sancısı çeker. Anne sütü ile beslenen birçok bebeğin gaz sancısı sorunu hemen her bebekte görülür. Her Bebeklerde gaz sancısı, yeni doğan ve dünyaya gözlerini açan her bebek mutlaka gelişmeyen sindirim sistemi nedeniyle gaz sancısı çeker. Anne sütü ile beslenen birçok bebeğin gaz sancısı sorunu hemen her bebekte görülür. Her anne adayı huzurlu ve gaz sorunu olmayan bebeği olsun ister fakat gelişim sürecinin belli bir zamana kadar bu sorun yaşanır. Bebeklerde gaz sancısı zarar vermeyen, belli süre sonrası geçen fizyolojik bir olaydır. Tabii ki bu süre içinde birçok bebekte yaşanan gaz sancısı nedeniyle ağrı, ağlama, uykusuzluk gibi birtakım sorunlar kaçınılmazdır. 

    Anne sütü ile beslenen bebeklerde anne adaylarının yediği yiyeceklerden bebeğe geçer. Bu durumda anne adayı gaz yapan yiyecekler tüketmemelidir, bunlara dikkat ettiği sürece bebeğin gaz sancısı olayı çok az seviyede görülür. Birçok bebekte gaz sancısı yeni doğduğu aylardan yaklaşık altıncı aya kadar devam edebilir. Bu konuda her yolu deneyen anne adaylarının gösterdiği çaba bazı zamanlarda boştur, çünkü ne yapılsa bebeğin gaz sancısı hemen geçmeyebilir.

    Bebeklerde gaz sancısı nasıl anlaşılır mama ile beslenen beklerde de gaz sancısı anne sütü alan bebeğe göre daha fazla görülür. Bu durumda anne sütü verilen bebeğin bir an önce sindirimi çalıştırarak alışması en uygun doğal besindiröncelikle huzurlu ve gaz sancısı olmayan bir bebeğin ayakları serbest kalır. Hareketleri rahattır, fakat bebeğin gaz sancısı olması durumunda huzursuz hareketler ve ayakları yukarı doğru çekerek ağlama halleri oluşmaktadır. Anne adayları için çok zor bir süreç olan bu durumda annenin sakin olarak bebeğini sakinleştirmesi gerekir. Emziren anne adaylarında yememesi gereken bir takım gaz yapıcı yiyeceklerden uzak kalarak bebeğin huzurlu kalması sağlanır. Anne adayının yememesi gereken karnabahar, brokoli, turp, nohut, mercimek, sarımsak, çiğ soğan, baharatlı gıdalar gibi besinlere dikkat ederek belli bir süre tüketilmemelidir. Bebeklerde gaz sancısı yaklaşık bebeğin ilk üç aydan altı ay süreye kadar devam edebilir. 

    Bebeklerde gaz sancısı nasıl engellenir ve neler yapılmalıdır 
    • Bebeğin çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda tutulmamalıdır.
    • Bebeğin her karnı doyduğu zamanlarda mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
    • Anne adayı mutlaka gaz yapıcı besin yememeli ve kimyon içmelidir.
    • Bebeğe 1 çay kaşığı kimyon kaynatılıp ılık verilebilir.
    •  Gerek görülür ise çocuk hastalıkları uzman doktor tarafından önerilen gaz gidericiler kullanılır.
    Yukarıda yazılan bebeğin gaz sancısını azaltarak huzurlu olmasını sağlayacaktır. Anne bebek sakin ve keyifli olduğu zamanlarda hafif masajlarla bebeği rahatlatabilir. Unutulmamalı bebeklerde oluşan gaz sancısı geçici bir süreçtir bir hastalık değildir. Anne panik yapmadan bebeği sakinleştirerek kucağına alarak onu güvende his etmesini sağlayabilir.
    ]]>
    Bebek Beslenmesi https://www.bebeklerde.gen.tr/bebek-beslenmesi.html Mon, 12 Nov 2018 19:32:59 +0000 Bebek Beslenmesi, Bebeğiniz büyürken ve gelişirken dönem dönem farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların en önemli etkenleri bebeğinizin fiziksel gelişimleri, ilerleyen dönemlerde ruhsal ve zihinsel gelişimleri ve s Bebek Beslenmesi, Bebeğiniz büyürken ve gelişirken dönem dönem farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların en önemli etkenleri bebeğinizin fiziksel gelişimleri, ilerleyen dönemlerde ruhsal ve zihinsel gelişimleri ve son dönemlerinde çevresel ve sosyal etkenlerdir. Bu sorunlar bebeğin gelişimine ve beslenmesine yansır. Anne adayı da bu problemleri görünce hemen evhama kapılıp panikler. Bu şikayetleri azaltmak için bebeğine dönem dönem ne yedirebilir bunu araştırıp takip edebilir.

    Bebek Beslenmesi 12 Aylık Periyodik Tablo

    0-6 Ay Aralığında Beslenme: Bebek dünyaya geldiği andan itibaren mümkün olduğunca  6 aya kadar ilk olarak anne sütü ile beslenmelidir. Çok zor durumda kalmadıkça anne sütünden başka besin verilmemelidir. Anne sütü vitamin, mineral,organik ve inorganik bileşikler bakımından zengin  yapıya sahiptir. Kısacası bebek için gerekli olan tüm besin değerlerini içerir. Eğer annenin sütü yetmiyorsa ek gıda olarak devam sütü verilmelidir. Kesinlikle sütünüz yetmiyorsa ek besin vermenizin nedeni bebeğin direnci aç kaldığı takdirde çok çabuk düşer. Bu da bebeğinizi sarılık veya farklı hastalıklara sürükleyebilir.

    6-8 Ay Aralığında Beslenme: Ek gıdaya geçiş bir o kadar zor iken bir o kadar da anne için heyecan verici bir durumdur. Bu dönemde dikkat etmeniz gerek faktörler vardır. Bunlardan birincisi ek gıdaya neden geçildiğinin temel nedenlerini bilinçli bir şekilde öğrenmek. İkincisi bebeğinizi iyi tanımaya çalışarak ondan gelen sinyalleri değerlendirmeniz. Üçüncüsü ise bebeğinizin besin olarak neyi sevip sevmediğini takip etmek, yani tercihlerini önemseyerek ve zamanlamasına saygı göstermektir. Anne sütünden başka bir besine ilk olarak bu dönemde alışacağı için birçok yiyecek için hazır halde değildir. Yine esas besin kaynağı anne sütüdür.

    Mesela besin olarak kendi ellerinizle yaptığınız muhallebi olabilir. Sebze çorbası yaparak blender dan geçirip veya püre haline getirip verebilirsiniz. Yoğurt ek gıda olarak ideal besinlerden biridir. Mümkün olduğunca kendi evinizde mayalamaya çalışınız. Meyve püresi anne meyve denince ilk olarak aklına vitamin deposu gelir. Evet meyve yemelidir fakat her meyveyi değil. Meyveler çok hassas besinlerdir. Püre haline getirdiğiniz meyveyi asla uzun süre bekletmeyin. Bekletildikçe besin değerleri kaybolur. Sizlere tavsiyem meye rendelerken mümkünse cam rende kullanınız. Çünkü besin değerlerini kaybetmez. İlk olarak meyvelerden muz ile başlayabilirsiniz. Muzdan başka elma veya portakal posası da verebilirsiniz.

    8-12 Ay Aralığında Beslenme: Bu dönem bebeğiniz için ek besinlere geçişin en önemli evresidir. 9. ayın başlangıcı ile birlikte bebeğiniz artık dış dünya ile tamamen başlamış demektir. Bebeğinizin etten, yumurtadan, buğday ununa, balığa kadar birçok besinle tanışma vakti gelmiştir. Bazı bebekler iştahlı, meraklı ve yeni lezzetlere açıkken bazıları tam tersi her lezzete karşı kapalıdır. Bu yüzden bebeğe bu dönemde oldukça sabırlı ve saygılı davranılmalıdır. Bebeğiniz farklı besinleri yiyeceğinden ilk başlarda gaz, reflü, kabızlık gibi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin daha önce alışmadığı besinler metabolik faaliyetleri etkilemesidir. Bebekler bu süreçte anne sütü almaya devam etmelidir fakat gün gittikçe azaltılarak daha fazla ek gıdaya yoğunluk verilmelidir. Bu dönemde tam tahıllı ürünlere, meyve, sebze ve protein içerikli besinlere geçiş yapılmalıdır. Protein içerikli besinler yeşil mercimek, kuru fasulye, nohut, yumurta sarısı, köfte veya balık eti verilmelidir.
    ]]>
    Bebeklerde Ek Gıda https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-ek-gida.html Tue, 13 Nov 2018 02:38:54 +0000 Bebeklerde ek gıda; bebeğinizin doğumuyla beraber onu en sağlıklı bir şekilde besleyip büyütmek her annenin  önceliğidir. Bebeğinizi ne kadar çok beslediğinizin yanı sıra ne ölçüde  beslediğiniz çok daha önemlidir. Çü Bebeklerde ek gıda; bebeğinizin doğumuyla beraber onu en sağlıklı bir şekilde besleyip büyütmek her annenin  önceliğidir. Bebeğinizi ne kadar çok beslediğinizin yanı sıra ne ölçüde  beslediğiniz çok daha önemlidir. Çünkü bebeğiniz kalitesiz beslenmesi ileriki dönemlerine yansıyacaktır.
    Doğum yaptıktan sonra ilk olarak iki yıl boyunca öncelikle emzirmeniz gerekecek. İlk altı ay sadece anne sütü vermeniz gerekir. Anne sütü altı ay boyunca bebeğinizin tüm gereksinimleri karşılamaktadır. İlk altı ay sadece D vitamini dışında hiç bir şey vermeniz gerek yoktur. Fakat altıncı ayın sonundan itibaren bebeğin gereksinimleri değişmektedir. Anne sütü bu gereksinimlerin birçok kısmını karşılasa da dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Bebeklerde ek gıda geçişi son derece hassas bir dönemdir. Bu dönmede amaç bebeğin karnını doyurmak değildir. Bebeği besinlere yavaş yavaş alıştırmaktır.

    Bebeklerde ek gıda geçişi; 

    Öncelikle bebeğinizin sindirim sistemin zorlamayacak şekilde olmalıdır. Altıncı ay ile 9. ay arasında bebeğinizi pütürsüz bir şekilde püreli yiyecekler ile beslemelisiniz. Dokuzuncu ay ile bir yaş arasında ise pütürlü şekilde ve taneli gıdalara geçmelisiniz. Bu düzen bebeğinizin  1 yaş sonrası yutma problemi çekmemesi ,diş gelişiminin sağlıklı olması, çiğneme fonksiyonun gelişimi ve konuşmasını sağlıklı dönemde başlaması için son derece önemlidir. Ek gıdaya geçiş sırasında bebek anne sütünden kesilmez. 6. ayda günlük ihtiyacının %73 anne sütünde karşılanırken %27 si yani günde iki çay bardağını geçmeyecek şekilde ek gıda  olmalıdır.9. ayda ise anne sütü %50 şeklinde olmalıdır.

    Ek gıdaya geçiş sırasında dikkat edilecekler nelerdir
    • Asla yiyecekleri blendırdan geçirmeyin. Besin değerini düşürdüğünü unutmayın.
    • Yiyecekleri cam rendeden geçirin varsa tanesi çatal ile ezin
    • İlk bir yıl bal, çilek, yumurta akı, domates, fıstık, inek sütü  gibi alerjik gıdalar vermeyin
    • Sindirim sistemi için uygun gıdalar seçin .
    • Kahvaltı ve ara öğün seçenekleri ile başlayın.
    • Ek gıdaya geçişi tek çeşit besinler ile başlayın ve yavaş yavaş artırın.
    • Ek gıda miktarı bebeğin yumruğu kadar olduğunu unutmayın.
    • Dokuzuncu aydan sonra eti de menüye ekleyin.
    • Pirinç unu ve şeker karışımlı mamalardan kaçının.
    • Çorba ,yoğurt ve meyve püreleri ile başlayın.
    • Bir yaşında önce kuruyemişler gibi sert gıdalar vermeyin.
    • Ek gıdaları her gün aynı saatte verilebilir.
    • Besinleri tuz ve yağlı olarak hazırlamayın.
    Ek gıdada püf noktaları; daha önce söylediğimiz gibi ek gıda geçiş çok hassas bir noktadır. Bebeğin sindirim sistemini yormayacak ve kesinlikle alerjik reaksiyonlara neden olmayacak şekilde olmalıdır. Evde mayaladığını yoğurt, sebze çorbolarından ve meyve püresinden birini seçin. Bebeğinize 1 kaşık tattırın ve bırakın ertesi gün bebekte herhangi bir döküntü yoksa seçtiğiniz besini devam edebilirsin. Eğer bebekte döküntü varsa tattırdığınız besini tekrar vermeyin.

    Bir yaş öncesi bebeğinize verebileceğiniz besinler nelerdir;
    • Evde mayalanan yoğurt
    • Sebze çorbaları (tek çeşit sebzeden hazırlayın)
    • Yumurta sarısı (dörtte bir olarak başlayın)
    • Meyve püresi (muz, elma,kayısı gibi meyveler ile başlayabilirsiniz)
    • Su
    ]]>
    Bebeklerde Kabızlık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kabizlik.html Tue, 13 Nov 2018 03:44:38 +0000 Bebeklerde kabızlık, birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Kabızlık çağımızda sık görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle ilerleyen yaşlarda daha fazla görülen bu bağırsak hastalığının bebeklerde g Bebeklerde kabızlık, birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Kabızlık çağımızda sık görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle ilerleyen yaşlarda daha fazla görülen bu bağırsak hastalığının bebeklerde görülme olasılığı da oldukça fazladır. Bağırsak, boşaltım sisteminin bir parçasıdır ve sindirim sistemiyle irtibatlı olarak çalışır. Sindirim sistemi ne kadar iyi çalışırsa bağırsakta o kadar iyi çalışır. Bağırsak hareketliliği yaşa göre değişkenlik gösterin. Yeni doğan bir bebekle bir yetişkinin günlük dışkılama sayısı birbirinden oldukça farklıdır. Bebekler büyüdükçe dışkılama sayısı da azalır ve 2 yaşına geldiğinde günde maksimum 2 defa büyük tuvaletini yapar. Bir yetişkin için öngörülen günlük dışkılama miktarıysa 1'dir. Bunun gerçekleşmemesi halinde kabızlık oluşur. Bebeklerde görülen kabızlık geçici niteliktedir. Ancak büyüklerde bazı önlemler alınmadığı takdirde kronik kabızlık hastalığının yaşanması kaçınılmaz olur ve sonuçta bu durum kilo alma, kolon kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartabilir. Bebeklerde kabızlığın oluşum sebeplerine bakıldığında bunların bir çoğunun beslenme alışkanlığıyla yakından ilgili olduğu görülür. Sadece anne sütü alan bir bebekte kabızlık sorun yaşayabilir. Bu durumun da oluşumunun genetik veya bazı dışsal faktörlere bağlı oluşabileceği bilinmektedir. Eğer bebek yeteri kadar anne sütü almıyorsa ve takviye gıda da kullanılmıyorsa dışkılama sayısının azalması çok normaldir. Kabızlık halinde bebeklerin hem dışkılama sayısı azalır hem de ıkınarak ve katı olarak kakasını yapar. 

   Bebeklerde kabızlık neden oluşur    
   • Bebeklerde kabızlığın en ciddi nedeni bazı bağırsak hastalıkları olabilir. özellikle doğuştan veya sonradan gelişen bu bağırsak hastalıkları boşaltım sistemini olumsuz etkiler. 
   • Kabızlığın bir diğer nedeni de bebeğin yetersiz gıda almasıdır. Bebeğin anne sütüyle veya mamayla beslenmesi durumu değiştirmez. Eğer bebek tam anlamıyla doymuyorsa bir süre sonra dışkılama sayısı yaşıtlarına göre azalır. Bu durumda anne sütünü arttıracak bazı önlemler veya ek gıdaya başlamak gibi bazı önlemlerin alınması gerekir. 
   • Bebeklerde kabızlığın en sık görüldüğü evre ek gıdaya başlanıldığı dönemdir. İlk 4 veya 6 ay boyunca sadece anne sütü ve mamayla beslenen bebeğin tamamen yabancı olduğu gıda maddelerini yemeye başlaması halinde vücudun bu duruma alışması biraz zaman alabilir. Bu durumda bebeklerde boşaltım sorunları oluşur. Hemen hemen her bebekte görülen bu kabızlık hali geçici niteliktedir. Bir süre sonra bebeğin bağırsak hareketleri eski düzenine kavuşacaktır. 
   • Ek gıda olarak verilen besin maddelerinin niteliği  de kabızlığa neden olabilir. Özellikle nişastalı, unlu besin maddeleri dışkılamayı zorlaştırır. Ancak bu besin maddeleri karbonhidrat içerdiği için kilo yapsın diye bebeklere çok fazla yedirilir. bir bebeğe ne kadar az sebze ve meyve verilirse o bebek o kadar çok kabız olur. 
   • Yetersiz sıvı alımı da bağırsak hareketini etkiler. Bebeklere ilk 6 ay su verilmesi tavsiye edilmez. Bu durumun en temel sebebi su konusunda yeterli hijyenin sağlanamayacak olma ihtimalidir. Ancak bu aydan sonra bebeğin düzenli olarak su içmesi sağlanmalıdır. Çünkü ek gıda susuzluğu daha da tetikler ve bebeklerde kabızlık dışında bazı böbrek hastalıkları da oluşabilir.
   • Kullanılan hazır mamanın içeri de etkilidir. Bu durumda mamanın markasını veye türünü değiştirmeniz gerekebilir. 
   Bebeklerde kabızlık halinde yapılması gerekenler nelerdir
   • Kabızlık yetişkin insanların bile zor dayandığı bir sağlık sorunudur. Eğer tedavi edilmezse kilo alımı, iştahsızlık g,b, bazı şikayetleri beraberinde getirebilir., Bu nedenle birkaç hafta boyunca devam eden veya sık sık tekrarlayan kabızlık halinde bebeğinizi mutlaka bir çocuk doktoruna götürün. Doktor tarafından beslenme konusunda yapılan tavsiyeleri ve önerilen ilaçları uygularsanız bebeğin kısa sürede eski sağlığına kavuşur. Kabızlık halinde bebeğin rahatlaması için genellikle fitil gibi ilaçlar reçete edilir. 7 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/7-aylik-bebek.html Tue, 13 Nov 2018 10:34:17 +0000 7 aylık bebek; ilk 6 ayı geride  bıraktınız. Yemesi içmesi  hareketleri, tepkileri değişiyor. Artık sosyal hayata geçiş başladı. Bebeğiniz çevresinde daha somut tepkiler verebilmektedir. Ayrıca diş çıkarma, ek gıdaya geç 7 aylık bebek; ilk 6 ayı geride  bıraktınız. Yemesi içmesi  hareketleri, tepkileri değişiyor. Artık sosyal hayata geçiş başladı. Bebeğiniz çevresinde daha somut tepkiler verebilmektedir. Ayrıca diş çıkarma, ek gıdaya geçiş ve emekleme gibi zor süreçlerde devreye girmektedir.

    7 aylık bebek neler yapabilir
    • Oturma pozisyonunda emekleme pozisyonu alabilir.
    • Elinde nesneleri tutabilir ve düşen cismi alabilir.
    • Bir nesneyi bir elinden diğerine alabilir.
    • Her şeyi ağzına götürür.
    • Ellerini çırpar.
    • Kişileri ayırt edebilir.
    • Sesleri ayırt eder.
    • Dengesini sağlar
    • Destekli olarak ayakta kalabilir.
    • Yürüme refleksi vardır.
    7 aylık bebekte diş çıkarma; 

    7 aylık bebek diş çıkarmaya başlar. İlk kesici dişler çıkmaya başlar. Her ne kadar yedinci ay diş çıkarabildiği  bir ay olsa  da bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Daha önce daha ilerleyen aylarda diş çıkartabilir. Diş çıkarmak bebek için zor bir süreçtir. Bunun içi bazı önlemler almalısınız. Eline diş kaşıyıcı verebilirsiniz .Diş jelleri kullanılabilir. Ayrıca diş çıkarma döneminde bebeğiniz sık sık ateşlenecektir. Diş ateşi genellikle 24 saat sürer. Bebekler diş çıkarırken ağızdan salya akması.huzursuzluk veya sert cisimleri ağzına götürebilir. Aşırı huzursuz olduğu için sık sık emmek isteyecektir.

    7 aylık bebekte ek gıdaya geçiş; 

    İlk altı ay boyunca emzirdiğiniz bebeğinizin ihtiyaçları değişiyor. Bu aydan itibaren ek gıdaya geçebilirsiniz. Günde 2 çay bardağı kadar meyve püresi, sebze çorbaları ve evde mayalanan yoğurt verebilirsiniz. Tuzlu ,salçalı gibi yiyecekler  hazırlanmamalıdır. Cam rende de püre haline getirerek verebilirsiniz. Bir yaşına kadar bal, yumurta akı.inek sütü vermeyin. Tabiki de anne sütü vermeye devam etmelisiniz.
    Uyku düzeni; yedi aylık bebek günde 3 -4 saat uyku uyur. Geceleri on saate kadar uyuyabilir.Uyku düzenin oturduğu bir dönemdir.

    7 aylık bebeğin gelişimi neler yapılabilir
    • Bebeğinizi kendi haline bırakın.hareket etmesine izin verin 
    • Sesli ve hareketli oyuncaklar alabilirsiniz
    • Oyun oynamaya başladığı için artık ona katılabilirsiniz.
    • Renkli kitaplar ilgisini çekebilir.
    ]]>
    Bebeklerde Hıçkırık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-hickirik.html Wed, 14 Nov 2018 05:44:41 +0000 Bebeklerde Hıçkırık; Hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğunu bir birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takip ederek ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin de aniden kap Bebeklerde Hıçkırık; Hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğunu bir birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takip ederek ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin de aniden kapanması ile oluşmaktadır. Bu sırada da ses çıkmaktadır. 2-6 saniyede bir tekrarlayan bu kasılma bir reflekstir ve bebeklerde hıçkırık görüldüğünde özellikle annenin endişelenmemesi gerekmektedir. Bebeklerde çok hızlı beslendikleri zaman hıçkırık görülebilmektedir. Özellikle biberon kullanan bebeklerde hava yuttukları için daha fazla hıçkırık görülebilmektedir.

   Bebeklerde Hıçkırık Ne Zaman Olur

   Özellikle beslenme sonrasında görülen hıçkırık, için endişelenmemelidir. Çünkü; bebeklerde hıçkırık iyiye işarettir ve özellikle bebeğin sindirim sisteminin iyi çalıştığını göstermektedir. Bebeklerde hıçkırık özellikle sindirim sonrasında daha fazla olarak görülmesinin nedeni ise mide dolduktan sonra diyaframda bulunan sinirlerin uyarılmasıdır. Bebeklerde hıçkırık bazen bir anda başlayabilmektedir. Bazen çok kısa sürede geçebilirken bazen uzun süre  geçmeyerek devam edebilmektedir. Bazı bebekler hıçkırık tuttuğunda çıkan ses den rahatsız olup korkmaktadır. Hatta ağlayan bebekler bile görülebilmektedir. Kendisini rahatsız eden bu durumdan bir an önce kurtulmak istercesine annesinin gözünün içine bakmaktadır. Bu durumlarda annenin yapacağı bazı şeyler faydalı olacaktır.
     
   Bebeklerde Hıçkırık Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır
   • Emdikten sonra bebek hemen yatırılmamalı ve bebeğin sırtını beş dakika ovmak gerekmektedir.
   • Bebekte hıçkırık başladığı zaman bir çay kaşığı su verilmesi de hıçkırık azaltmaktadır.
   • Mümkün ise bebeği başka bir odaya götürerek ortamdan uzaklaştırılması sağlanmalıdır.
   • Biberon ile besleniyor ise arada bir nefes almasına izin verilmeli ve sakin içmesi sağlanmalıdır.
   • Hıçkırık başladığında yeniden emzirilmesi de faydalı olacaktır.
   • yüzüstü yatırarak, sırtını okşayıp hafif sallayarak da hıçkırığın geçmesini sağlayabilirsiniz.
   ]]> Bebeklerde Grip Ve Öksürük https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-grip-ve-oksuruk.html Wed, 14 Nov 2018 08:13:02 +0000 Bebeklerde grip ve öksürük; Özellikle de kış aylarında girilmesi ile birçok bebekte sık karşılaşılan bir durum olan grip beraberinde öksürük şikayetini de getirir. Bebeklerde grip aynı zamanda burun akıntısına neden olabi Bebeklerde grip ve öksürük; Özellikle de kış aylarında girilmesi ile birçok bebekte sık karşılaşılan bir durum olan grip beraberinde öksürük şikayetini de getirir. Bebeklerde grip aynı zamanda burun akıntısına neden olabilir. Bebeklerin iştahını da olumsuz yönde etkileyen bu durum da annelerin oldukça dikkatli olması gerekir Çünkü bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiş olan bebekler daha hassas oldukları için grip durumunda yetişkin insana göre daha çok etkilenirler. Huysuzluk ve güçsüzlük gibi belirtiler ile anneleri oldukça tedirgin eden bebeklerde grip ve öksürük birçok nedenden kaynaklanabilir. Bebeklerde grip durumunda solunum yolunda bulunan balgamdan kaynaklanan öksürük gıcık etkisi yaratarak oldukça uzun sürebilir. Bu nedenle bebeklerde grip ve öksürük probleminde durum daha da ilerlemeden mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

   Bebeklerde grip ve öksürük nedenleri, 

   Bebekler dış dünyayı tanımak için bir çok nesne ile temas haline girerler. Bu nedenden dolayı virüslere maruz kalma durumları daha fazla olur. Dokunarak algılamaya çalıştıkları birçok şeyi ağza götürerek elleriyle burun ve gözlerini ovalayabilirler. Bu durumda mikropların vücuda girmesini riskini artırır. Bu nedenden dolayı gelişen bebeklerde grip ve öksürük aynı zamanda bebeğin üşütmesi ile de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda grip nedeniyle ortaya çıkan burun akıntısının solunum borusuna gitmesi ve bu bölgenin bu nedenden dolayı tahriş olmasından dolayı öksürük problemi gelişebilir. Bebeğin aşırı sigara içilen ortamlarda bulundurulması neticesinde bu havanın solunması solunum yollarını tahriş olmasına neden olabileceği için bu durumda öksürüğü tetikleyebilir. 

   Bebeklerde grip ve öksürük tedavisi, 

   Bu durumda doktor tarafından reçete edilecek ilaçlar ilaçlar belli bir zaman diliminde grip ve öksürüğü azaltarak bebek ve annesinin rahatlamasını sağlar. Bununla beraber bebeklerde grip ve öksürük durumumda tedaviye destek vermek için bebeğin istirahat etmesini sağlayarak soğuk hava koşullarından korunması sağlanabilir. Aynı zamanda bu dönemde bebeğe bol bol sıvı verilmesi de en iyi tedavi yöntemleri arasındadır. Ancak bebek eğer 4 aylıktan küçük ise bu durumda anne sütünden başka herhangi bir sıvı verilmemesinde fayda vardır. 6 aydan büyük bebeklere meyve suyu verilebilir. Bunun haricinde doktorun tavsiye etmediği hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Aksi halde bu durum bebeklerde grip ve öksürüğü tedavi etmek yerine bu rahatsızlığın daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Bebeklerde grip ve öksürük durumunda bebeğin bulunduğu ortamın nemlendirmek için ısıtıcıların üzerine su koyulabilir. Bununla beraber bebeğe günde 4-5 çay kaşığı kadar ıhlamur çayı verilmesi grip ve öksürüğe iyi gelir.
   ]]>
   Bebeklerde Pamukçuk https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-pamukcuk.html Wed, 14 Nov 2018 10:37:06 +0000 Bebeklerde pamukçuk, doğumdan itibaren ilk birkaç ay içinde çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Pamukçuk bebeklere özgü bir hastalıktır. Pamukçuk, ağız içinde meydana gelir ve tam anlamıyla ağız yarası demek değ Bebeklerde pamukçuk, doğumdan itibaren ilk birkaç ay içinde çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Pamukçuk bebeklere özgü bir hastalıktır. Pamukçuk, ağız içinde meydana gelir ve tam anlamıyla ağız yarası demek değildir. Ağız yarasından daha hafif seyreden pamukçuk bebeğin başta beslenme olmak üzere bir çok fiziki aktivitesini etkiler. Pamukçuk hastalığının tıp literatüründeki adı moniliazis'tir. Ancak halk arasında bu isim yerine pamukçuk diye anılmasının temel sebebi görüntü itibariyle adeta pamuğu andırmasıdır. Pamukçuk hastalığının oluşumu evde alınacak bazı basit önlemler sayesinde engellenebilir. Eğer bu konuda hiç bir önlem almadığınız için bebeğiniz pamukçuk olmuş olsa bile paniğe kapılmadan bebeğinizi bu hastalıktan kısa süre içinde kurtarabilirsiniz. Bebeklerde pamukçuk dil ve yanak içlerinde daha yaygın olarak görülür. Rengi beyaz olan bu oluşumlar aslında bir çeşit mantardır. Mantar hastalığı vücudun ıslak ve temiz olmayan bölgelerinde meydana gelir. Ancak pamukçuk mantar hastalığı gibi bulaşıcı bir hastalık değildir. Aslında daha çok yeni doğan hastalığı olarak bilinen pamukçuk hastalığı ilerleyen aylarda daha az görülse de yaklaşık 1 yaşına kadar görülebilir. Pamukçuk hastalığı daha çok dış etkilere bağlı olarak meydana gelir. Bebeğe ne kadar hijyenik bakılırsa pamukçuk oluşma ihtimali de bir o kadar azaltılabilir. 

   Bebeklerde pamukçuk neden meydana gelir
   • Narin bir yapıya sahip olan bebekler özenli bir bakım ister. Anne sütü almak her bebeğin en doğal hakkıdır. Bu onların sağlıklı bir birey olarak yetişmelerini sağlayan en önemli şeydir. Bebekler anne sütü yerine mamayla beslenirse pamukçuk olma ihtimali daha da artar. Özellikle mamadan sonra ağız içinde kalan kalıntıların bir çoğu temizlenmediği zaman bu maddeler pamukçuk oluşumunu hızlandırır. Zaten anne sütü almadığı için diğer bebekler göre daha şanssız olan bebeğin ağız temizliği her beslenmeden sonra gerçekleştirilmelidir. Çünkü verilen hazır mamaların doğal hiçbir besin maddesini yerini tutmayacağı unutulmamalıdır. Aynı şekilde anne sütü sonrasında da ağız temizlenmezse süt kalıntıları pamukçuğa neden olabilir.  
   • Kullanılan bazı ilaçlar özellikle antibiyotikler pamukçuk oluşumunun en önemli sebebidir. 
   • Yeni doğan hastalığı olan pamukçuk premature olarak dünyaya gelen bebeklerde daha sık görülür. 
   • Anne sütüyle beslenen veya biberon kullanan bebeklerin ağız hijyeni kadar bu aracılarından da temiz olması gerekir. Özellikle annenin göğüs ucu temizliği ve biberonun sık sık dezenfekte edilmesi çok önemlidir. bu hijyen kurallarına riayet edilmediğinde pamukçuk oluşumu kaçınılmaz bir hal alır. Yine kullanılan biberon ucunun veya emziği kalitesiz olması da etkilidir.    

   Bebeklerde pamukçuk oluşumuna engel olmak için neler yapılmalıdır

   • Pratik ve sağlıklı beslenme şekli olan anne sütüyle besleme bebeği pamukçuk oluşumundan korur. Ancak her emzirme sonrasında temiz ve nemli bir bez yardımıyla bebeğin ağız içinin hafifçe silinmesi gerekir. Eğer bebek su içmeye başlamışsa emzirme sonrasında bir miktar su vererek de bu işi yerine getirebilirsiniz. Aynı işlemi biberonla besleme sonrası da yapmak gerekir.
   • Emzirmeden önce annenin göğsünü silmesi, günde bir defa yıkaması ve emzirdikten sonra da dezenfekte edip ıslak bırakmaması önemlidir.
   • Biberon, emzik ve biberon ucunun kaliteli malzemeden imal edilmiş olması gerekir. Ayrıca bu malzemeler sık sık kaynatılarak dezenfekte edilmeli ve diğer bebeklerin kullanımına izin verilmemelidir.  
   • Her şeye rağmen pamukçuk oluşumuna engel olunamamışsa bu durum bebeğin anne sütü almasını, biberon emmesini ve yemek yemesini zorlaştırır. Bu nedenle hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bunun için yapılması gereken en etkili şey tıbbi yardım almaktır. Genellikle damla gibi ilaçlar sayesinde pamukçuk kısa süre içinde iyileşir. Eğer annenin göğsü de bu durumdan etkilenmişse onun da tedavi edilmesi gerekir.
   ]]>
   Bebeklerde Alerji https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-alerji.html Thu, 15 Nov 2018 00:25:22 +0000 Bebeklerde alerji, Bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan alerji vücudun herhangi bir madde ya da gıdaya karşı tepki vermesi durumudur. Birçok insana hiçbir zararı olmayan bir madde veya yiyeceğin kişide birtakım reaksiyonlara Bebeklerde alerji, Bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan alerji vücudun herhangi bir madde ya da gıdaya karşı tepki vermesi durumudur. Birçok insana hiçbir zararı olmayan bir madde veya yiyeceğin kişide birtakım reaksiyonlara neden olması durumunda alerji ortaya çıkar. Bebeklerde alerji ise vücut yapılarının daha hassas olması nedeniyle daha yaygın görülür. Bebeklerde alerji genellikle doğuştan gelen bir durumdur. Anne ve babada alerji söz konusu ise bebeğin alerji olma durumu oldukça fazladır. 

   Bebeklerde alerji çeşitleri nelerdir

   Bebeklerde burun ile alakalı alerji, burun akıntısı, burun kaşıntısı ile kendini belli eden bu alerji durumunda aynı zamanda burun tıkanıklığı da görülebilir. Gözlerin sulanması ile de belirttiği veren burun ile alakalı bebek alerji bebeğin sigara dumanına maruz kalması ve toz gibi nedenlerden kaynaklanır. Bu alerji çeşidi çoğunlukla antihistamin dekonjestanlar ile tedavi edilebilir. Aynı zamanda bazı doktorlar tarafından bebeklere alerjik burun spreyleri de reçete edilebilir.

   Bebeklerde gıda alerjisi, burun tıkanıklığı olarak belirti veren bu bebeklerde alerji çeşidi aynı zamanda ciltte kızarıklık, egzema, isilik, gaz problemi, midede şişkinlik, ishal ya da kabızlık, kurdeşen, kusma şeklinde de gelişebilir. Bebeklerde gıda alerjisi oldukça yaygın görülen bir problemdir. Yumurta, buğday, ceviz, fıstık gibi gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkan gıda alerjisi bebeklerde alerjiye neden olan gıdaların bebeğe verilmemesi ile tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde bile anne sütünden alerji durumu gelişebilir. Bu durumda bebekte alerjiye neden olacak bir takım gıdaların anne tarafından tüketilmemesi gerekir. Bununla beraber bebeklerde gıda alerjisi durumunda epinefrin oto enjektörü tedavisi uygulanabilir. Bu sayede bebeklerde alerji durumumun durdurulması sağlanabilir.

   Bebeklerde çevresel alerji, bu alerji çeşidi ağız ve dil gibi vücudun bölgesinde şişme, isilik, kurdeşen, nefes alma problemi, kalp atışının hızlanması, bulantı, baş dönmesi, sersemlik hali ve ishal gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bebeklerde çevresel alerji bir böcek ısırması sonucunda reaksiyon gelişmesi nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda bir takım ilaçların içerisinde bulunan kimyasallara karşı vücudun tepki vermesi ile de gelişebilir. Bu duruma en çok da arı sokması neden olabileceği için bu bölgenin temizlenmesi ve etkilenen bölgeye soğuk uygulama yapılması oldukça iyi gelir. Ancak nefes alma zorluğu ve bayılma gibi herhangi bir belirti görüldüğü zaman acilen doktora başvurmakta fayda vardır.

   Bebeklerde mevsimsel alerji, bu alerji çeşidinde burun akıntısı ya da burunda tıkanıklık, gözlerin sulanması, öksürük ve hapşırık gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler devamlı olabileceği gibi belirli aralıklarla da gelişebilir. Mevsimsel gelişen bebeklerde alerji durumu özellikle de baharın gelmesi ile ortaya çıkan polenlerden kaynaklanır. Bu durumda 6. ayını doldurmuş bebeklere antihistaminler reçete edilebilir.

   Bebeklerde anafilaksi, diğer alerjilere göre daha farklı olan bu alerji herhangi bir yiyecek ilaç yada böcek ısırığına karşı vücudun aşırı ve şiddetli bir reaksiyon vermesidir. Bu durum herhangi bir alerjiye nedeni olmadan kaynaklanır. Bayılma, solunum zorluğu, yüz, boğaz ve dilde şişlik gibi belirtiler ile ortaya çıkan anafilaksi oldukça ciddi olması nedeniyle kesinlikle ilk müdahale tıbbi olarak yapılmalıdır. 

   Bebeklerde evcil hayvan alerjisi, bu durumda bebekte göz sulanması, burun akıntısı, öksürük, solunum hırıltılı olması, hapşırma, kurdeşen veya deride kızarıklık gibi belirtiler ile ortaya çıkan bebeklerde alerjiye neden olan bu durum nazal spreyler ve reçete edilecek bir takım ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.
   ]]>
   Bebek Bakımı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebek-bakimi.html Thu, 15 Nov 2018 00:47:59 +0000 Bebek Bakımı, İlk defa bebek sahibi olacak olan anneler ister istemez tereddüt yaşayabiliyorlar. Bebeğime nasıl bakım yapabilirim, bebek bakımında ne kadar zorlanırım diye endişeleri olabiliyor. Bebek bakımında bir h Bebek Bakımı, İlk defa bebek sahibi olacak olan anneler ister istemez tereddüt yaşayabiliyorlar. Bebeğime nasıl bakım yapabilirim, bebek bakımında ne kadar zorlanırım diye endişeleri olabiliyor. Bebek bakımında bir hayli zorlanan anneler olabiliyor. Kimi zaman eş, dost ve akrabadan bile destek istenebiliyor. Annenin bebeğe, bebeğin anneye alışma evresinde anne ile bebek arasında ki ilişki çok büyük önem taşır .Eğer bir anne tereddütlerini yenerek bebeğine yaklaşırsa verilecek olan tüyolarla bebeğine doğru olan bakımı yapabilir.

   Bebek Bakımı İçin Uygulanması Gerekenler

   • Emzirme Düzeni; İlk zamanlar emzirmeler düzensizdir ve bebek her istediğinde sık sık emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit olarak emzirmeli ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. İlk emzirmede tek göğsü emiyorsa bebek ikinci emzirmede diğer göğsü emzirmek gerekir. İlk 10 dakika yavan olan süt 10 dakika sonra dağa yağlı olur ve doyurucu hissi verir bebeğe. Gün içerisinde 10-12 kere emzirilmesi gereken bebek 4-6 aya kadar anne sütüyle beslenmeli. Bu süreçte anne sütü dışında meyve püresi, mama gibi ek gıdalarla beslenmemeli.
   • Dışkı ve İdrar Sıklığı; İlk ayında bebeğin dışkıya çıkması gün içerisinde 6-8 sayısını bulabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin ilk günlerde dışkısı yeşilimsi daha sonra altın sarısı olur. Ek gıdalara geçen bebeklerde ise dışkı daha katı ve daha az olur hatta kabızlık problemi bile olabilir. Bebeğin gün içerisinde 6-8 kere idrara çıkması onun yeteri kadar beslendiğini gösterir.
   • Alt Değiştirme; Bebeklerin en çok huzursuzluk yaptıkları problemler arasında alt ıslatma vardır. Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Özellikle beslenme öncesi bebeğinizin altı kirli ise huzursuzluk sebebi bu olabilir. Bebeğinizin beslenme problemlerine alt ıslaklığı etki edebilir. Bebeğinizin altını değiştirirken kimyasal içeren ıslak mendiller kullanmamaya özen gösteriniz. Islak pamukla silebilir eğer çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Bezi uzun süre değiştirmediğinizde pişik problemleri ortaya çıkabilir ve pişik kremi kullanmanızda bir sakınca yoktur.
   • Göbek Bakımı; Göbek ve etrafının temiz tutulması gerekir. Göbek bağının günde bir iki kere alkollü pamuk ile temizliğini sağlayabilirsiniz. Göbek 1 veya 2 hafta içerisinde düşebilir. Düşme esnasında kanama olması normaldir temizliğini yine alkollü pamukla yapabilirsiniz.
   • Bebek Banyosu; Eğer bebeğinizin göbeği düşmediyse bakımını yumuşak bir bezle bebeğin cildine uygun bir sabunla silip sonra durulayınız. Genital bölgesini, ağzını, çenesini sık sık ıslak bir bezle siliniz. Bebeğinizi banyo yaptırırken suyun ısısını kontrol etmenizde fayda vardır yoksa bebeğin cildi hassas olduğu için  tahriş olabilir.
   • Cilt Bakımı; Bebek cildi hassas bir cilt olduğu için banyodan sonra sürekli krem ve yağlar sürülmez. Bebeğin terlemesi önlenirse ileride isilik dökebilir. Kuru ciltli bebekler için 2 günde bir losyon ve nemlendirici kullanılabilir. Bebeğin cildi kuru ise banyo yaptırırken suyuna bebek yağı ekleyebilirsiniz.
   • Tırnak Bakımı; Bebeğin tırnakları tek başına kesmekte zorlanabilirsiniz. Bunun için ikinci bir kişiden yardım alabilirsiniz. Bebeğinizin kendine ait bir tırnak makası olmalı ve tırnakları uzamadan kesilmesi gereklidir. Bebek uzun tırnaklarıyla kendi göz korneasına ve cildine zararlar verebilir.
   • Hapşırık ve Hıçkırıklar; Hıçkırık ve hapşırık problemini ortadan kaldırmak çok basittir. Bebeğinizi kısa süre emzirirseniz eğer bu refleksleri ortadan kaldırabilirsiniz.
   • Yatma Pozisyonu; En güvenli yatma şekli sırt üstü yatış şeklidir. Bebeğinizin kollarının kuvvetlenmesi için uyanıkken yüz üstü yatırabilirsiniz. Bebeğinizin yüzünü örtmeyiniz, yumuşak yastık kullanmayınız. Beşiğinde yumuşak oyuncaklar bırakmayınız. Bu önlemler beşik ölümlerini önlemek için tavsiye edilir.
   • Oda Isısı; Bebeklerin ısınma şekli yetişkinlerle aynıdır. Yetişkin]]> Bebeklerde Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kizariklik.html Thu, 15 Nov 2018 17:01:41 +0000 Bebeklerde kızarıklık, vücudunun çeşitli bölgelerinde etkili olabilmektedir. Yüzünde, kol yada bacaklarında, göğsünde, koltuk altında, poposunda, genital olan bölgede ve gözlerinde kızarıklık en fazla görülenler arasındad Bebeklerde kızarıklık, vücudunun çeşitli bölgelerinde etkili olabilmektedir. Yüzünde, kol yada bacaklarında, göğsünde, koltuk altında, poposunda, genital olan bölgede ve gözlerinde kızarıklık en fazla görülenler arasındadır. Bunların her biri çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bebeklerin hassas olan cildi her zaman özen istemektedir. En küçük olan bir ihmal bile cildin tahriş olmasına kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi olan sorunların yaşanmasına da sebep olabilmektedir. Ancak bebeklerde de kızarıklık bazen ciddi sorunların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de her türlü kızarıklığın nedeni belirlenmeli yada gereken önlemler alınması gerekmektedir.

    Bebeklerde kızarıklık neden olur,

    Pişik: Bebeklerin vücudunda görülen kızarıklığın en bilinen nedenlerinden biri pişik sorunudur. Pişik nedeni ile oluşabilen kızarıklık özellikle bez bölgesinde idrar yada dışkının neden olabildiği tahrişten ishal yüzünden oluşabilen tahrişten kandida mantarı adı verilen mantar enfeksiyonundan veya aşırı terleme nedeni ile oluşabilmektedir. Bu bebeklerde de oldukça yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Mantar enfeksiyonu nedeni ile oluşabilen pişik daha çok popo yada genital olan bölgede etkili olabilmektedir. Ancak ağız bölgesini etkilerse bunu aft veya pamukçuk adı verilmektedir. 

    İsilik, egzama ve sıcak döküntüsü: Bebeklerde sıcağın etkisi ile görülen terleme yüzünden ortaya çıkabilen döküntü gibi kızarıklıklar oldukça rahatsız edici olabilmektedir.  Bu tür kızarıklıklara engel olmak amacı ile bebekleri ortama uygun giydirmek, sık sık banyo yaptırarak serinlemelerini sağlamak yada cildi kuru tutmak gerekmektedir. Giysilerin pamuktan olması, cildini nemlendirecek olan kremler ve losyonların kullanılması oldukça önemlidir. Bu önlemler alınmadığı zaman kızarıklıklar alevlenir yada kaşıntılı olan bir hale gelebilmektedir. Bazı kızarıklıklar ise hastalık belirtisi olarak oluşabilmektedir. Bebeğinizde böyle bir durumun varlığından şüpheye düşerseniz hemen bir doktora götürmeyi ihmal etmemelisiniz.

    Enfeksiyonlar: Bebeklerde de kızarıklık enfeksiyonlar sonucunda da gelişebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından etkilendikleri zaman bebeklerin gözlerinde kızarıklık burun çevresinde ve yüzünde yanaklarında kızarıklık oluşabilmektedir. Bu kızarıklıklar soğuk hava nedeni ile oluşabilmektedir.

    Darbe, travma ve çizik gibi nedenler: Bu tür etkenlerde bebeklerde kızarıklık sorunun da yaşamasına sebep olabilmektedir. Bebekler bu dönem sık sık düşebilir ve vücudunun herhangi bir yerinde de bu yüzden kızarıklık oluşabilmektedir. Tırnakları uzun olursa kendi cildini çizebilir ve kızarıklığa sebep olabilmektedir. Şiddetli olan darbelere maruz kalırsa bu bebeğiniz için tehlikeli olabilmektedir. 

    Bebeklik dönemi hastalıkları: Bu çağda genellikle kızamık ve su çiçeği gibi bulaşıcı olan hastalıklar nedeni ile oluşabilen kırmızı döküntüler de kızarıklığa sebep olabilmektedir. Bunlar hastalık belirtisi olduğu için bebeklerin doktora götürülmesi yada tedavi edilmesi gerekmektedir. Bebeklerde kızarıklık her zaman ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu nedenle ailelerin dikkatli olması gerekmektedir.
    ]]>
    Bebeklerde İshal https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-ishal.html Fri, 16 Nov 2018 17:00:50 +0000 Bebeklerde ishal, genellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde pek fazla rastlanan bir durum değildir, zira anne sütünde bulunan bazı maddeler, ishal oluşturan mikroorganizmaları büyük ölçüde engeller. İshal her mevsimde görül Bebeklerde ishal, genellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde pek fazla rastlanan bir durum değildir, zira anne sütünde bulunan bazı maddeler, ishal oluşturan mikroorganizmaları büyük ölçüde engeller. İshal her mevsimde görülmekle birlikte yazları taze meyve tüketiminin daha fazla olmasından dolayı daha sıklıkla görülür. 

    Bebeklerde ishal nedenleri: Hastalık, diş çıkarma, bazı gıdalara hassasiyet, özellikle elma ve üzüm olmak üzere fazla meyve veya meyve suyu tüketimi, mikroorganizmaların neden olduğu mide ve bağırsak semptomları, bazı hastalıklar nedeni ile uygulanan antibiyotik tedavisi gibi nedenlere bağlı bebeklerde görülen ishalin tedavisine yönelik bazen doktor ilaç önerebilir, fakat kesinlikle ishal sorunu yaşayan bebeğe doktorun tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

    Bebeklerde ishalin belirtileri: Bebeklerde ishalin etkileri bebeğin vücudunda su ve tuz dengesini bozabilir. İshal nedeni ile çok fazla sıvı ve mineral kaybı, bebeklerde susuzluğa neden olduğu gibi, özellikle yeni doğanlarda bu durum çok daha ciddi olmaktadır. Aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka bir çocuk doktoruna veya en yakın sağlık kurumuna başvurmanız bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.
    • Sık sık ve sulu dışkılama
    • dışkının miktarının ve sıklığının artması, 
    • dışkının sümüksü bir hal alması ile birlikte kusma belirtilerinin görülmesi. 
    • Bebeğinizin idrar yapma sıklığı önemli ölçüde azaldıysa. 
    • Bebeğinizde ağız ve göz kuruluğu varsa. 
    • Bebeğinizin derisi elastikliğini bir nebze de olsa yitirdiyse. 
    • Bebeğinizde daha önce hiç rastlamadığınız halsizlik ve şaşkınlık durumu varsa. 
    Bu belirtilerin dışında 6 aydan küçük bebeklerde ishalle birlikte 39 derece ve üstü ateş ile birlikte ortaya çıkan şiddetli karın ağrısı, kusma, dışkıda kan veya siyah veya beyaz dışkılama gibi belirtilerin ortaya çıkması durumunda acil bir şekilde en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.  

    Bebeklerde ishal nasıl iyileşir 

    Bebeğe ishal olduğu süre içerisinde kaybettiği sıvının yerine, yeni sıvı besinler ve kaynatılıp soğutulmuş su verilmelidir. İshal olan bir bebeğin dışkısı bir süre katıya dönmez ortalama bir haftalık süreç içerisinde yavaş yavaş katıya döner. İshal olan bebek kaybettiği sıvıyı tekrar ikame edebilmesi için anne sütü almalı, daha sıklıkla emzirilmelidir. 6 ay ve daha yukarı yaştaki bebekler için sıklıkla kaynatılmış su verilmelidir. Bebek ishal ile ilişkili olarak altı tahriş olabilir, bu nedenle bebeğin altını sık sık sabunlu su ile yıkamak ve pişik oluşumlarına karşı pişik önleyici  bir krem kullanmak oldukça faydalı olduğu gibi, bebeğin özellikle geceleri daha rahat uyumasını kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra ishalin bir an önce iyileşmesi için bebeğin altını sık sık değiştirmekte gereklidir. Ayrıca çevre ve ev hijyeni, annenin ellerinin temizliği, kullanılan malzemelerin temizliği, mama hazırlamadan önce ellerin yıkanması, bebeğin daha çabuk iyileşmesinde önemli rol oynar. Özellikle anne bu hususlara azami dikkat göstermelidir. Bebek emiyorsa ayrıca sıklıkla su vermenize gerek yoktur zaten suyu anne sütünden alacaktır. Bunun için de bebeği az ve sık emzirmeye gayret gösterin. İnek sütünü veya hazır sütleri bir yaşından önce bebeğe fazla vermeyin.

    Bebeklerde ishal tedavisi

    Bebeklerde görülen ishal çoğunlukla geçicidir fakat, yüksek ateş, kusma, kanlı ve ağız kuruluğu sümüksü dışkı, sık sık dışkı yapması ve dışkının siyah veya beyaz gibi değişik renkte olması gibi tehlikeli bulguların ortaya çıkması durumunda, bebek acil olarak en yakın bir doktora veya sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar dışında bebeğe asla başka ilaç vermeyiniz. 
    ]]>
    Bebeklerde Antibiyotik https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-antibiyotik.html Fri, 16 Nov 2018 19:34:01 +0000 Bebeklerde antibiyotik; Antibiyotik denilince akla ilk olarak enfeksiyon gelir. Bazı hastalıkların oluşum sebebi değişik enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar vücut savunmasının zayıf olduğu dönemlerde vücuda yerleşir ve bir s Bebeklerde antibiyotik; Antibiyotik denilince akla ilk olarak enfeksiyon gelir. Bazı hastalıkların oluşum sebebi değişik enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar vücut savunmasının zayıf olduğu dönemlerde vücuda yerleşir ve bir süre sonra kendisini hissettirir. Antiboyotik ilaçlar bileşen olarak ağrı kabul edilen ilaçlardır. Üstelik bazı antibiyotik ilaçlar vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle bir hekim tarafından tavsiye edilmediği takdirde antibiyotik ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle bebeklere verilecek antibiyotik ilaçlarda daha hassas davranılması bebek sağlığı açısından önemlidir. 

   Antiboyotik ilaçlar daha çok ağız yoluyla alınır. Ancak bebekler için verilen antibiyotik ilaçlar şurup şeklindedir. Bebeklerin daha kolay içmesini sağlamak amacıyla bir çoğu tatlandırılmış bu antibiyotik ilaçlar enfeksiyonun neden olduğu hastalığa göre değişiklik gösterir. Örneğin boğaz enfeksiyonu için önerilecek antibiyotik ilaçlar idrar yolu enfeksiyonu için önerilecek antibiyotikten farklı özelliklere sahiptir. 

   Bebeklerde antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir
   • Rastgele yani doktor önerisi olmadan asla bebeğinize antibiyotik ilaç içirmeyi. Hatta daha önce aynı ilacı içirmiş olsanız bile bundan kaçının. Çünkü antibiyotiğe gerek olmadığı halde gereksiz yere bebeğinize ilaç vermiş olma ihtimaliniz olduğunu unutmayın. 
   • Reçete edilecek antibiyotiğin türü gibi dozu da hastalığa göre belirlenir. Yani enfeksiyonun şiddeti ve ciddiyeti arttıkça önerilecek antibiyotiğin de dozu artar. Genellikle 250, 500 ve 1000 mg olan antibiyotikler reçete edilir. Doktor tarafından bazen hangi antibiyotiğe ve dozuna karar vermesi gerektiği yapılan kültürle ortaya konulabilir. 
   • Bebeklerde antibiyotik kullanırken mutlaka günlük olarak öngörülen doza riayet edilmesi gerekir. Genellikle 6,8,12 veya 24 saatte bir olarak verilen antibiyotik şuruplar için kutunun içinden çıkan plastik ölçeği kullanmak önemlidir. Bu ölçek sayesinde şurubun dozunu daha kolay ayarlayabilirsiniz.
   • Bebeğiniz antibiyotik içmeye başladıktan sonra birkaç gün içinde kendisini toparlamaya başlar. Sakın iyileştiğini düşünerek tedaviyi yarıda bırakmayın. Doktorun önerdiği şekilde şurubu tüketin. Bebeğiniz iyileşmiş olsa bile kullanma süresi geçmediği takdirde tüm kutuyu bitirin. Bazı şurupların açıldığı tarihten itibaren 3 gün içinde bitmesi gerektiğini unutmayın.
   • Antibiyotik şuruplar daha çok cam veya plastik şişe içinde toz halde bulunur. Bunu içindeki talimata uygun şekilde hazırlayıp şurup haline getirmeniz gerekir. Bu işlemi içme suyunu kaynatıp ılık haldeyken şişeye öngörülen miktarda boşaltarak yapabilirsiniz.
   • İdrar yolu, boğaz enfeksiyonu veya diğer enfeksiyon hastalıkları için kullandığınız antibiyotik öngörülen şekilde kullanıldıktan sonra bebeğinizi mutlaka kontrole götürün. Bu sayede dozun yeterli olup olmadığı ortaya konulabilir.  
   ]]>
   Bebeklerde Ateş Ve İshal https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-ates-ve-ishal.html Sat, 17 Nov 2018 08:22:47 +0000 Bebeklerde ateş ve ishal; hemen hemen tüm bebeklerin yaşadığı bir durumdur. Zaten anne sütü alan bebekler kakasını ishal şeklide yapar. Çünkü anne sütü bebeğin sıvı ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.Bebeklerde ate Bebeklerde ateş ve ishal; hemen hemen tüm bebeklerin yaşadığı bir durumdur. Zaten anne sütü alan bebekler kakasını ishal şeklide yapar. Çünkü anne sütü bebeğin sıvı ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.Bebeklerde ateş ve ishal birlikte eşlik edildiğinde ya bir hastalığın habercisidir ya da bebek diş çıkarıyordur.İshal ve ateş genellikle birlikte görülür.

   Bebeklerde ateş ve ishalin olduğu durumlar; 

   Diş çıkarma, rota salgını,enfeksiyon ,temiz olmayan suların içilmesi gibi.

   Bebeklerde diş çıkarma; genellikle 7 aydan itibaren tüm bebekler diş çıkarmaya başlar. Bunu yaparken 24 saat süren ateşleri çıkar ve ishal olurlar. 24 saatin sonun belirtiler gerilemeye başlar. Bu dönemimde bebeğiniz için çok fazla yapacağınız bir şey yok.Bunlar;
   • Ateşini kontrol altına almak için ılık uygulama yapın ve doktorunuzun önerdiği biçimde ateş düşürücü kullanın.
   • Paniklemeyin. Diş çıkarırken yaşananların çok doğal bir süreç olduğunu unutmayın.Bebeğinizin yaşadığı ateş ve ishal hiçbir zaman zarar verecek düzeyde olmaz.Kendiliğinden geçer.
   • bebeğinizi emziriyorsanız daha sık sık emzirmeye devam edin. Ayrıca su verebilirsiniz.
   • Ek gıdaya başlamışsanız muz ya da gibi ishali önleyecek besinler verebilirsiniz.
   • Ayrıca anne sütü veriyorsanız kendinizden bol bol sıvı alın ve gazlı yiyecekler, kayısı ,incir gibi yiyecekler yemeyin.
   Rota virüsü; rota virüs etkeniyle bulaşan ve ateş, ağır ishal ile devem eden bir tablodur. Bebek aşırı sıvı kaybı yaşar. Bu yüzden derhal hastane şartlarında tedavi edilmesi gerekir. Rotanın aşısı olduğu için bu virüsten korunabilirsiniz. Bebeğinize ikinci aydan itibaren 2 doz şeklinde aşısı yaptırabilirsiniz. Aşı özel bir aşıdır. Eczaneden kendiniz temine edebilir yada özel bir doktorda yaptırabilirsiniz. Aşı olan bebek rota geçirebilir. Fakat bu daha hafif bir seyirdir.

   Bebeklerde enfeksiyon; kulak enfeksiyonu,boğaz enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi yüksek ateş ile seyreden enfeksiyon hastalıklarında bebeğiniz ishalde olabilir. Bu  yüzden bebeğinizin ateşini düşürmeye yönelik uygulamalar yapmalısınız.Bunlar;
   • Ilık banyo
   • Sık sık emzirme
   • Doktorunuzun önerdiği antibiyotiklerin kullanılması
   • Ateş düşürücüler.
   Akut gastroenterit; bebeğinize vereceğiniz çeşme suyundan dolayı bağırsak enfeksiyonu olmasıdır. Ateşle birlikte yoğun ishal vardır..Evde sıvı alımı sağlanamayan bebek hastane ortamında tedavi edilmelidir.Genellikle antibiyotik tedavisi başlanır.Rotadan farklı olarak arada bir etken yoktur. Bebeğinize asla çeşme suyu vermeyin. Günlük şişe sular en idealidir.
   ]]>
   Bebeklerde Dilde Pamukçuk https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-dilde-pamukcuk.html Sat, 17 Nov 2018 14:14:03 +0000 Bebeklerde dilde pamukçuk; sıradan bir yeni doğan hastalığıdır. Yanak içinde ve dilde oluşan bu lezyonun görüntüsü adeta bir pamuğa benzediği için bu isimle anılan hastalığın gerçek adı Moniliazis'tir. Pamukçuk hast Bebeklerde dilde pamukçuk; sıradan bir yeni doğan hastalığıdır. Yanak içinde ve dilde oluşan bu lezyonun görüntüsü adeta bir pamuğa benzediği için bu isimle anılan hastalığın gerçek adı Moniliazis'tir. Pamukçuk hastalığı daha çok doğumdan itibaren ilk aylarda yoğun olarak görülse de yaklaşık 1 yaşına kadar da tekrarlaması muhtemeldir. Bebeklerde pamukçuk dilde yoğun olduğu zaman bu durum bebeğin beslenmesinde bazı zorluklar yaşamasına sebep olabilir. Bebeklerin temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü dilde pamukçuk oluşma ihtimalini azaltır. Ancak doğru emzirme usulleri takip edilmediği takdirde aynı zamanda pamukçuk oluşumuna da davetiye çıkartabilir. 

  Bebeklerde dilde pamukçuk oluşumu nasıl önlenebilir

  Pamukçuğun kaynağı bebeğin kendisi, annesin göğüs ucu veya beslenmede kullanılan bazı aparatlar olduğu akıldan çıkartılmamalıdır. İlk 6 ay anne sütü veya sadece mamayla beslenen bebekler için ağız içi temizlik çok önemlidir. Pamukçuk oluşumunu yok edebilmek için her beslenme sonrasında ağız içi bu iş için tahsis edilmiş nemli bir tülbentle düzenli olarak silinmelidir. Ayrıca ilerleyen aylarda silmek yerine bebeğe bir yudum da olsa su içirmeyi de deneyebilirsiniz. Diğer taraftan, biberon başlığı ve emzik alınırken bilindik markalar tercih edilmeli, bunlar daha sık değiştirilmeli eğer değiştirilmesi mümkün değilse sık sık kaynatılarak hijyenik olması sağlanmalıdır. 

  Bebeklerde dilde pamukçuk halinde ne olursa olsun anne sütüne devam edilmesi gerekir. Eğer bebek emmekte zorlandığı için reddediyorsa sağarak vermeyi deneyebilirsiniz. Ağzına da biberon yerine şırıngayla akıtmayı deneyin.  Bebeğin dilini sakın karbonatlı suyla silmeyin. Bu kısa vadede etkili olsa da yeni pamukçuk oluşumunu engellemez.
  ]]>
  Bebeklerde Gaza Ne İyi Gelir https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-gaza-ne-iyi-gelir.html Sun, 18 Nov 2018 13:45:15 +0000 Bebeklerde Gaza Ne İyi Gelir, Bebeklerde gaza oldukça dikkat etmek gerekir. Çünkü gaz bebeklerde ciddi bir gaz sancısına neden olur. Özellikle bebekleri emzirirken bebeğin hava yutması sonucu bebeklerde gaz oluşur. Aynı zamanda ga Bebeklerde Gaza Ne İyi Gelir, Bebeklerde gaza oldukça dikkat etmek gerekir. Çünkü gaz bebeklerde ciddi bir gaz sancısına neden olur. Özellikle bebekleri emzirirken bebeğin hava yutması sonucu bebeklerde gaz oluşur. Aynı zamanda gaz oluşmasının birçok nedeni vardır. Bebeklerde gaz olduğunu anlamak için bebeğin sancısı olup olmadığına bakılır. Gaz sancısı olan bir bebek sürekli huysuz olur. Bebekteki gazı çıkarana kadar bebekler sürekli ağlar.

  Bebekler hazır mama yedikleri zaman yedikleri ve hazır süt içtikleri zaman bu hazır gıdalar soğuk ise soğuk süt ve mama bebekte gaz yapar. Bebek biberonda süt emerken veya annesinin göğsünden süt emerken hava yutması bebekte gaz oluşmasına neden olur. Bebeği emzirirken dik bir açıyla tutmamak bebeğin hava yutmasına neden olur. Bebeğin üşütmesi, soğuk bir ortamda durması, bebeğin gaz sancısına neden olur. Bebeğin gaz sancısını ortadan kaldırmak için gaz sancısına neden olan etkenlerin mutlaka bilinmesi gerekir ve ona göre bir tedavi şekli uygulanmalıdır. 

  Bebeklerde Gaza Ne İyi Gelir

  Bebeklerde meydana gelen gaz genellikle bebeğin hava yutmasından dolayı oluştuğu için bebeği kucağınıza alarak başını omzunuza yaslayınız. Daha sonra bir elinizle bebeği kucaklarken diğer elinizle bebeğin sırtını hafif bir baskı ile ovalayınız. Bu bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır ve gazının daha çabuk çıkarmasını sağlayacaktır. Bebeği emzirirken yarım dik bir açıyla bebeği tutarak ve bebek emerken göğüs ucunu tam kavrayarak tutmasını sağlayınız. Aynı zamanda burnunun kapanmamasına özen gösteriniz. Hazır mamalar ve hazır sütler verdiğiniz zaman sütün ve mamanın ılık olmasına özen gösterin. Ilık olan hazır sütler ve mamalar bebekte gaz oluşmasını engeller. Bebekler ılık ortamları severler. Bu nedenle olabildiğince bebekleri ılık ortamlarda tutun. Bulundukları ılık ortamlar bebeğin gaz sancısı da azalacaktır. Bebeğin gaz sancısını azaltmak için bir diğer yöntem de bebeği bebek arabasına oturtarak gezdirmektir. Açık alanlarda bebeği bebek arabasıyla gezdirmek, bebeğin gaz sancısına giderecektir. Oldukça etkili olan bu yöntem mutlaka denenmelidir. İnanılmaz faydaları vardır. 
  ]]>
  Bebeklerde Ağız İçi Pamukçuk https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-agiz-ici-pamukcuk.html Mon, 19 Nov 2018 06:26:13 +0000 Bebeklerde ağız içi pamukçuk; oluşumu birbirine benzer nedenlerden kaynaklanmaktadır. Pamukçuk ağız yarası olarak bilinen ve daha çok çocuklarda görülen aftdan daha farklı bir görünüm ve özelliğe sahiptir. Pamukçuk ö Bebeklerde ağız içi pamukçuk; oluşumu birbirine benzer nedenlerden kaynaklanmaktadır. Pamukçuk ağız yarası olarak bilinen ve daha çok çocuklarda görülen aftdan daha farklı bir görünüm ve özelliğe sahiptir. Pamukçuk özellikle 0-1 yaş bebeklerde sık görülür. En çok dilde ve yanağın iç kısımlarında oluşan bu lezyon halk arasındaki ismini tamamen görüntüsünden almıştır. Pamukçuğun oluşumu da tedavisi de çok kolaydır. Bu nedenle alınacak bazı basit önlemler sayesinde bebeğinizi pamukçuk gibi acı veren bir hastalıktan koruyabilirsiniz. Bunun için pamukçuğa neden olan faktörlerin çok iyi bilinmesi gerekir. Ağız içi pamukçuğu, antibiyotik kullanımı ve bebeğin ağız içi hijyeninin sağlanamadığı durumlarda meydana gelir. Ağız içinde kalan beslenme artıkları hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Özellikle süt mikrop üretmeye elverişli bir besin maddesidir. Bu nedenle anne sütü veya mamalar pamukçuk oluşumunda çok etkilidir. Bebeklere bu iki besin maddesi verildikten sonra mutlaka ağız içi temizliği gerçekleştirilmelidir. Ayrıca beslenmede etkin olarak kullanılan materyaller (biberon, biberon ucu, emzik, göğüs ucu gibi) de sık sık temizlenmelidir.

  Bebeklerde ağız içi pamukçuk oluşumuna karşı ağız nasıl temizlenmelidir

  Ağız temizliği için ihtiyaç duyulacak tek malzemem temiz ve sadece bu iş için ayrılmış bir mendildir. Bu mendil ıslatılarak her beslenmeden sonra ya da en azından günde bir iki kez ağız içinde gezdirilerek işlem yerine getirilebilir. Aynı zamanda bebek su içmeye başlayacak kadar büyümüşse özellikle süt içeren besinlerden sonra mutlaka bir miktar su içmesi sağlanarak ağız içi temizliği yerine getirilebilir. Eskiler ağız içini dezenfekte etmek için tuz veya karbonat gibi maddelerden istifade edilmesini tavsiye ederler. Bu uyulamalar bebeğin canının yanmasına sebep olur. Dozunu çok abartmamak kaydıyla nadiren denenebilir.
  ]]>
  Bebeklerde Deride Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-deride-kizariklik.html Mon, 19 Nov 2018 11:52:54 +0000 Bebeklerde deride kızarıklık, Bağışıklık sistemi bebeklerde, yaşlılarda ve ağır hastalık seyri geçiren kimselerde oldukça zayıftır. Bebeklerde ilerleyen yaşlar ile birlikte bağışıklık sistemi güçlenir ve kızarı Bebeklerde deride kızarıklık, Bağışıklık sistemi bebeklerde, yaşlılarda ve ağır hastalık seyri geçiren kimselerde oldukça zayıftır. Bebeklerde ilerleyen yaşlar ile birlikte bağışıklık sistemi güçlenir ve kızarıklığı neden olan etkenler ile mücadele güçlenir, özellikle ergenliğe yakın alerjik yada benzeri nedenlerle oluşan kızarıklık artık oluşmamaya başlar. Bebeklerde deride kızarıklık çoğunlukla bağışıklık sisteminin zayıflığı ile ilgilidir. 

  Bununla birlikte ateşli hastalıkların oluşması veya teşhisi özel muayene gerektiren çeşitli hastalıklar olabilir. Bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi veya hastalıklarla mücadele ile bu sorun aşılabilir. 0-2 yaş Bebeklerde deride kızarıklık bölgesel olabileceği gibi derinin tamamını da kaplayabilir.

  Bebeklerde deride kızarıklık nedenleri nelerdir

  Pişik, bütün bebeklerde görülen bu durum daha çok dışkı ve idrar içinde bulunan ürikasit nedeniyle olur. Asitin oluşturduğu tahribatın yerinde mantar türleri oluşmaya başlar. Bebeğin poposunda meydana gelen bu durum bebek için oldukça rahatsız edicidir. Kaşıntı ve kızarıklık en önemli belirtisidir. Deri tahribatına bağlı kızarıklık ağız içinde meydana geldiğinde ise pamukçuk yada aft gibi yaraların oluşmasına neden olur. Pişik nedeniyle bebeklerde deride kızarıklığın geçmesi için temiz su ile yıkamak, sık sık altını değiştirmek, kaliteni bebek bezin kullanmak ve bepanten krem kullanmak gerekir.

  Kızamık, Bebeklerde deride kızarıklık nedenlerindendir. Günümüzde genel aşılama yöntemleri ile ülkemizde pek rastlanmasa da bunun nedeni anne ve bebek üzerinde aşıların günü gününe takip edilmesidir. Fakat son yıllarda bebeklerde yeniden kızamık görülmeye başlamıştır. Kızamık ile bebeklerde deride kızarıklık görülür, beraberinde nezle, ateş ve titreme olur, bebeğin özellikle gözleri iyice kızarmıştır, ışığa bakamaz hale gelir. Öksürük başlar, bademcikler şiş haldedir. Hastalığın tedavisi için genel tedavi şekilleri uygulanarak hasta bebeğin cildini kaşıyarak yaralamaması için gerekli önlemler alınır.

  İsilik, Yaz mevsiminde sıcakların artması ile terleme de çoğalır. Ter, çok hassas olan bebek derisinde tahribat oluşturarak bebeklerde deride kızarıklık oluşmasına neden olur. Cildin tamamında görülen bu durum tedavi edilebilmesi için terlemenin önlenmesi, sıcaklardan uzak durulması gerekir. Ayrıca başka bir hastalık şüphesi ile hekime gösterilmelidir.
  ]]>
  Bebeklerde Vücutta Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-vucutta-kizariklik.html Tue, 20 Nov 2018 09:44:42 +0000 Bebeklerde Vücutta Kızarıklık, Bebeklerin hassas yapılı deri dokusuna maruz kalan enfeksiyon varlığından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Asıl kaynağı zararlı bakteri ve virüsler olan söz konusu bu rahatsızlık geçici ni Bebeklerde Vücutta Kızarıklık, Bebeklerin hassas yapılı deri dokusuna maruz kalan enfeksiyon varlığından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Asıl kaynağı zararlı bakteri ve virüsler olan söz konusu bu rahatsızlık geçici niteliktedir. Öte yandan birtakım farklı sebeplerden ötürü de meydana gelebilen bu kızarıklık kalıtsal özelliğe bağlı olarak belli aralıklarla süreklilik gösterebilir. Cildi tahriş eden bu sağlık problemi ile birlikte kaşıntı, pullanma, şişlik ve ağrı hissi ortaya çıkabilir. Bebeklerin cilt dokusunda oluşan bu kızarıklık oluşumunun beraberinde uykusuzluk, iştahsızlık ve sürekli ağlama gibi durumlar belirir. Vücudun her bölgesinde oluşma imkanı bulan kızarıklık sorunu ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Öte yandan naylon nitelikli giysi kullanımı, aşırı sıcaklık, terleme ve vücudun dezenfekte edilmemesi gibi unsurlar da bu sorunu tetikler. 

  Bebeklerde vücutta kızarıklık meydana geldiğinde derhal doktora başvuru yapılmalıdır. Aksi halde bulaşıcı özellikteki bu rahatsızlık tüm alana yayılma imkanı bulabilir. Egzama, mantar, su çiçeği, kızamık gibi deri hastalıklarının var olması bebeklerin vücudunda kızarıklık oluşmasına neden olur. Söz gelimi bebeklerin cildinin öpülmesi ve sürekli el temasının yapılması doku tahrişine sebebiyet vereceğinden kızarıklık ile kendini gösterir. Bebeklerde vücutta kızarıklık probleminin devamlılık arz etmemesi için derhal önlem alınması gerekir.

  Bebeklerde Vücutta Kızarıklık Tedavisi

  Bebeklerde vücutta kızarıklık tedavisine yönelik bebeğin kıyafetlerinin günlük olarak değiştirilip kirli olanların kaynatılarak yıkanmasında fayda var. Hatta giysilerde varlığını sürdüren zararlı bakterilerin ölmesi için ütü işleminin yapılması da önemlidir. Diğer yandan bebeğin sıklıkla yıkanıp vücut kitlerinden arındırılması da son derece önemlidir. Hassas vücut yapısına sahip olan bebeklerin bu sağlık probleminden bir an önce kurtulması için beslenme koşullarının da doğru bir şekilde sağlanması esastır. Bu hususta anne sütünün yanı sıra vitamin ve mineral değeri yüksek besin maddelerinin lapa haline getirilip tüketilmesi önemlidir.
  ]]>
  Bebeklerde Pişik https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-pisik.html Wed, 21 Nov 2018 09:24:40 +0000 Bebeklerde Pişik; Bebeklik döneminde yaygın olarak karşılaşılan bir cilt sorunudur. Genel olarak bebeğin bacak arasında olur. Cildin o bölümünde küçük yumuşak bir doku ve elle dokunulduğu zaman ılık bir yapıdır. Bebek cil Bebeklerde Pişik; Bebeklik döneminde yaygın olarak karşılaşılan bir cilt sorunudur. Genel olarak bebeğin bacak arasında olur. Cildin o bölümünde küçük yumuşak bir doku ve elle dokunulduğu zaman ılık bir yapıdır. Bebek cildi aşırı derecede hassas olduğun için pişik olmasını önlemek en güzel yöntemdir. Fakat tüm işlemlere rağmen pişik ile karşılaştıysanız acil olarak müdahale etmeniz gerekir. 

  Bebeklerde Pişik Nedenleri
  • Dışkı ve idrarda tahriş nedeni pişik olur. Özellikle ishal olan bebeklerde rastlanır. Uzun süre dışkıya yada idrar maruz kalmak cildi tahriş eder ve pişik olur. Bu nedenle bebek alt bezinin sık sık değiştirilmesi gerekir. Özellikle ilk aylarda bebeklerde idrar sık yapılır. 
  • Bebek bezinin kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz alt bezi kullanmak da bebeğin cildinde pişiğe neden olur.
  • Bebeğin bezi bağlanırken sıkı bağlandı ise yada bebeğin cildinde ovuşturma sık yapılıyor ise pişik oluşur. 
  • Bebek cildi ıslak mendillere, yeni marka bebek bezine, eski tarzda devamlı yıkanan bezlerdeki deterjanlara, çamaşır suyuna, yumuşatıcılara karşı hassas olur. Bu tarz yeni ürünler bebek cildinde pişik meydana getirir.
  • Bebeklerde özellikle ek gıdaya geçilen dönemlerde pişik sık rastlanılır. Özellikle katı besinlerde bebeğin dışkı içeriği değişir. Bunun yanı sıra emzirirken de annenin tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekir. Bu besinler de bebeği geçer ve pişik oluşumuna neden olabilir. 
  • Çinko eksikliği bebekte pişiğe neden olur. Anne emzirirken çinko bakımından zengin gıdalar ile beslenmelidir. 
  • Bebeklerde antibiyotik kullanımı tavsiye edilmez. Genel sağlık sorunlarında mümkün olduğunca doğal tedavi yöntemlerini tercih edin. Fakat yine de mecbur kalındığı zaman antibiyotiklerde bebeklerde pişik oluşumuna neden olur.
  Bebeklerde Pişik Oluşumunun Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır
  • Bebek için kaliteli ve ideal olan alt bezini kullanın. Bebek cildine, kilosuna uygun ve doğru boylarda olan bezleri tercih edin.
  • Bebeğin altını sık sık değiştirin. Özellikle geceleri de bebeğin altını değiştirmeye dikkat edin.
  • Bebek bezini bağlarken bel bölgesinden gevşek bağlayın ve havanın bez içinde dolaşmasını sağlayın.
  • Bebeğin altını her gün mutlaka havalandırın. En az 15 dakika kadar bezi bağlanmadan durmasını sağlayın.
  • Bebeğin altını temizlerken ıslak mendil yerine su ile yıkamayı tercih edin. Eğer temizleme mendili kullanılacak ise alkolsüz olanları tercih edin.
  • Alt bezinin hemen üstüne sentetik kıyafet giydirmeyin.
  • Anne emzirme döneminde aldığı gıdalara dikkat etmelidir. 
  • Anne eğer emzirme döneminde ise kullandığı ilaçları doktor kontrolünde kullanmalıdır
  • Çok uzun süre kalmamak şartı ile güneşe çıkmalısınız. Bebeğin vitamin almasını sağlamak için.
  • Bebeği sık sık duş aldırın. Hijyene dikkat edin.
  • Duş aldıktan sonra nem dengesi için bebeğin cildine kaliteli bebek yağı kullanabilirsiniz.
  Bebeklerde Pişik Tedavisi Nasıl Olur
  Bebeklerde pişik için doktor tarafından verilen reçeteli ilaçlar;
  • Hafif hidrokortizon
  • Bir antifungal krem
  • Topikal yada oral antibiyotikler
  Bebeklerde pişik için kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri; Güvercin ağacı (kış çiçeği), anne sütü, nergis ve aloe Vera, killi şampuan, pudra, anti mantar kremleri, çuha çiçeği ve bal karışımı, zeytinyağı ve bal mumu karışımı, sarı kantaron yağı, saf zeytinyağı, ceviz yaprakları, hindistan cevizi yağı, yumurta akı,taze yoğurt, vazelin ve mısır nişastası, dulavrat otu, ada çayı ve aynı safa bitkisi karışımı, papatya çayı.
  ]]>
  Bebeklerde Sancı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-sanci.html Wed, 21 Nov 2018 23:33:04 +0000 Bebeklerde sancı; Hastalıkların pek çoğu çok belirgin olmasa da bazı belirtilerle kendisini hissettirir. Bu belirtilerin en klasiklerinden bir tanesi de sancıdır. Sancı özellikle karın bölgesiyle ilgili sağlık sorunlarınd Bebeklerde sancı; Hastalıkların pek çoğu çok belirgin olmasa da bazı belirtilerle kendisini hissettirir. Bu belirtilerin en klasiklerinden bir tanesi de sancıdır. Sancı özellikle karın bölgesiyle ilgili sağlık sorunlarında daha çok görülür. Bebekler sancılandığında ilk olarak bunu yetişkinler duyurmak için ağlamaya başlarlar. Ancak çoğu defa bu ağlamaların sebebi açlık olarak görülür ve anne bebeğini doyurmak için bir kısım girişimlerde bulunur. Oysaki bebekler sancı çekerken beslenmeyi reddeder. Bebeklerin dilinden anlamak kolay olmasa da sancıya eşlik eden diğer belirtileri de takip ederek bebeğin bir sağlık sorunu olup olmadığı yetişkinler tarafından kolaylıkla anlaşılır. Örneğin eğer bebeğin sancısı gaz sancısıyla asla emmek istemez ve belirli aralıklarla avazı çıktığı kadar bağırır. Ayrıca bu durumda ayaklarını karnına doğru çekerek katı bir hal alması muhtemeldir. İşte bu sancının gaz sancısı olma ihtimali göz önüne alınarak bebeğe basit bazı müdahalelerde bulunulabilir. Ancak sancı idrar yolu enfeksiyonu gibi bir nedenden kaynaklanıyorsa idrar yaparken sancılanarak ağlayabilir. Yine idrar renginde değişiklik de gözlemlerseniz bebeğin böbrek veya idrar yolu hastalıkları olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.   

Bebeklerde sancı için neler yapılabilir
 • Bebeklerde sancının temel sebebi gazdır. Bebek bakımıyla ilgilenenler sancılanma anında bebek şiddetli şekilde ağlayacağından panik yaparlar. Oysaki sakin olup bazı basit uygulamalar bebeğe yardımcı olmak mümkündür. İlk yapılması gereken şey bebeği yüz aşağı yatırıp sırtına saat önünde masaj yapmaktır. Yatmayı ederse elinizle bu pozisyonu aldırabilirsiniz. Daha sonra yüz üstü yatırın ve ayaklarını dizlerinden büküp karnına doğru sürekli itin. Bu şekilde bebeğin gaz çıkarması kolaylaşır. 
 • Bebeklerde sancının azalması için ayak altının acı elma yağıyla ovulması da tavsiye edilmektedir. Ayrıca bebeğe bir miktar rezene çayı içirmek veya kaynatılmış çörek otu suyu içirmek de oldukça etkilidir.
 • Doğal içeriğe sahip gaz damlalarından yararlanabilirsiniz. 
 • Ayrıca bebek ek gıdaya başlamışsa gaz yapacak besinler yerine bir süre sindirimi daha kolay olan besinlerle beslenilmesi tercih edilmelidir. Aynı şekilde her yemekten sonra kısa süre içinde süt üretimi sağlandığı için anneler de mutlaka sancı çeken bebekleri için daha özenli beslenmelidir. Özellikle kış aylarında gaz oluşumunu tetikleyen gıdalar yerine başka gıdalara daha fazla ağırlık vermelidir.
 • Eğer bebeklerde sancı yapılan tüm basit müdahalelere rağmen geçmiyor ve başka belirtiler de baş gösteriyorsa mutlaka tıbbi yardım almanız gerekir. Özellikle enfeksiyon gibi ciddi hastalıkların teşhisi için doktor muayenesi gerekir.
]]>
3 Aylık Bebek https://www.bebeklerde.gen.tr/3-aylik-bebek.html Thu, 22 Nov 2018 19:20:29 +0000 3 aylık bebek, daha önceki aylara göre daha hızlı ilerleme kaydeder. Artık kendi başını kontrol edebilir ve dik tutabilir. Hatta başını kaldırmaya çalışır. Ellerinden tutunca kafasını yerden iyice kaldırmaya çalışır. H 3 aylık bebek, daha önceki aylara göre daha hızlı ilerleme kaydeder. Artık kendi başını kontrol edebilir ve dik tutabilir. Hatta başını kaldırmaya çalışır. Ellerinden tutunca kafasını yerden iyice kaldırmaya çalışır. Hatta bebeği ayakta ayaklarının üstünde tutunca yere kuvvetli bir şekilde basmaya ve yürümeye çalışır. 3 aylık bebeğin  beyin gelişiminde hızlı bir artış görülür. Çevresini tanımaya başlayarak  yeni doğduğu dünyayı tanımaya çalışır. Bebek etrafında ne olup bittiğini dikkatli bir şekilde izlemeye başlar. Özellikle anne sesini duyunca fazla tepki verir. 3 ay itibarı ile ellerinde farklılık oluşur ve özellikle Kendi ellerini birbirine vurarak çıkardığı sesleri şaşırır. Bir şeyi tuttuğu zaman kimse onu elinden alamaz. Ve elindeki nesneleri sallamayı 3 aylık Bebekken öğrenir. Eline geçen her şeyi ağzına sokarak bütün mikropları vücuduna almış olur. Ve artık anne babasını diğer kişilerden ayırt etmeye başlar. 

3 aylık bebek neler yapabilir

Üç  aylık bebek artık daha az ağlamaya başlar. Etrafına gülücükler dağıtır. Artık annesini iyi tanıdığı için arkasından ağlamaya başlar. Kendiliğinden çığlık atar ve kendi kendine gülmeye başlar. Ve yavaş hareket ettirilen bir cismi çok iyi takip etme yeteneğine sahiptir. Başını ve gövdesini çok daha hızlı hareket ettirir. Ve kendiliğinden durup dururken çığlık atar yada gülmeye başlar. 3 aylık bebek yatağında ve olduğu her yerde yuvarlanmaya öğrenmiştir. Yüzü koyun yattığı yerden başını 45 derecelik bir açı ile kaldırabilir. Aynı zamanda yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz ve bu durumu çevresindekilere hemen huysuzlanarak hissettirir. İki elini birbirine kavuşturur kenetler ve sürekli elleriyle oynar. Yabancılara olan tepkisi bu ayda gelişir. Üç aylık bebeği yabancı biri kucağına aldığı zaman onu inceler ve tanımayınca hemen ağlamaya başlar. Bu aylarda bebeklerin refleksleri gelişir.

3 aylık bebeğin gelişimi için neler yapılır

Bu sorunun cevabı mutlaka çok fazla ilgi olmalıdır. Çünkü  bu aylarda bebeğe gösterilen İlginin duygusal gelişimini çok fazla etkilediği bildirilmektedir. 3 aylık bebeğin inanılmaz derecede çevresindeki olaylara merakı artar ve çevresindeki her şeyi öğrenmeye çalışır. Bu dönemdeki bebeklerle konuşabilirsiniz Sizi dikkatli bir şekilde dinlediğini göreceksiniz. Bebeğinizin ellerine farklı cisimler verip dokunsal öğrenimine katkıda bulunabilirsiniz farklı tarzda yumuşak tüylü oyuncaklardan alarak nesneleri tanımasını sağlayabilirsiniz 3 aylık bebeğinizin eline kırılmaz bir ayna vererek kendi ağzını burnunu tanımasını sağlayabilirsiniz ve göreceksiniz ki bebeğiniz aynayı eline aldığı andan itibaren büyük bir zevkle oynayacak ve kendini takip edecektir.  Artık her şeyi ağzına götürdüğü için kesinlikle bebeğinizin odasında küçük nesneler bırakmayın. Bebeğinizi yıkadıktan sonra herhangi bir masaj yağı ile bütün vücuduna masaj yaparak rahatlamasına katkı sağlayabilirsiniz. 

3 aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır.

3 aylık bebeğinizin artık beslenme düzeni iyice oturmuş ve gaz sancıları bitmiştir. Bebek artık genel olarak aynı saatlerde uyanır ve anne sütünden beslenir ve tekrar uyur. Ve öğlene uyandıktan sonra uzunca bir süre uyanık kalır. Bu süre zarfında bebeğim izle bolca oynayabilirsiniz Bebeğinizi İki saatte saatte bir beslemek ideal bir zamandır. Ancak bebeğiniz doymuyorsa daha sık aralıklarla beslenebilir. Anne sütü yeterli gelmezse eczanelerde satılan hazır mamalarla takviye yapılabilir. 3 aylık bebeğinizin gece emzirmelerini biraz daha azaltarak gece derin uykuya dalmasını sağlayınız Çünkü sık uyanan çocuk tam olarak gelişimini tamamlayamaz Bebeğinizin odasının gece karanlık olmasına dikkat ediniz çünkü büyüme hormonu karanlıkta salgılandığı için karanlık bir oda şarttır. Eğer bebeğiniz emerken uyuyorsa mutlaka kaldırarak gazını çıkararak uyutmalısınız. Böylelikle bebeğiniz deliksiz bir uyku çeker.

Bebeklerde Sırtta Kızarıklık https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-sirtta-kizariklik.html Fri, 23 Nov 2018 15:15:24 +0000 Bebeklerde sırtta kızarıklık, Çeşitli etkenlerin neden olduğu kızarıklıklar çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir. Çoğu zaman bebeklere rahatsızlık vermeyen bu tür kızarıklıkların geçmesi içinde herhangi bir ilaç Bebeklerde sırtta kızarıklık, Çeşitli etkenlerin neden olduğu kızarıklıklar çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir. Çoğu zaman bebeklere rahatsızlık vermeyen bu tür kızarıklıkların geçmesi içinde herhangi bir ilaç veya krem kullanımına gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda bebeğin sırtında çıkan kızarıklara dikkat etmek gerekmektedir. Ciddi hastalıkların habercisi olabilen bu tür durumların ciddi sorunlar oluşturmaması için çocuk doktoruna gitmek gerekmektedir.

Bebeklerde sırtta kızarıklık oluşmasının nedenleri 
 • Bebeklerin ciltleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Çevresinde bulanan maddelere karşı ufak bir teması dahi bebeğin cildinde sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Bebeklerde sırtta kızarıklık oluşmasının bir diğer nedeni ise annenin beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Annenin tüketmiş olduğu yiyecekler anne sütüne etki etmektedir. Anne sütüne etki eden bazı yiyecekler bebeğin vücudunda bazı sorunların oluşmasına yol açabilirler. 
 • Bebeğin temiz olmayan ortamlarda bulunması ve temiz olmayan yüzeylere temas etmesi bebeklerde sırtta kızarıklık oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Bununu yanı sıra böceklerin bebek derisini ısırması gibi durumlarda da bu tür durumlar meydana gelebilmektedir. 
 • Bebeklere giydirilen kıyafetler de sırt bölgesinde kızarıklık oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumların oluşmaması için bebeklere giydirilen kıyafetlerin kaliteli olanlarından seçilmesi gerekmektedir. 
 • Bebekte meydana gelen hastalığın tedavisi için verilen ilaçların kullanımı ile de sırt bölgesinde kızarıklıklar meydana gelmektedir. İlacın içerisinde bulunan etkin madde kızarıklık, kabarma ve deri dökülmesin gibi durumlara yol açabilmektedir. 
 • Bebeklerde sırtta kızarıklık oluşmasının bir diğer nedeni ise bebeğe verilen yiyeceklerdir. Bebeğin beslenmesi için verilen yiyeceklerin içerisinde bulunan bazı maddeler bebek vücudunun tepki vermesine ve alerji oluşturmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumların oluşmaması için bebeğin alerjisinin olduğu yiyeceklerin bebeğe verilmemesi gerekmektedir. 
 • Bunun yanı sıra bebeklerde meydana gelebilecek kızamık, su çiçeği ve benzeri hastalıklarda bebeğin sırtında kızarıklık oluşmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar bebekte oluşmuş ise zaman kaybetmeden çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir. Bu hastalıkların ihmal edilmesi ve tedavisine başlanmaması durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. 
 • Bu tür durumların oluşmasının bir diğer nedeni ise virüs ve bakterilerin oluşturduğu mantar hastalıklarıdır. Aşırı terleme ve sıcak dolayı oluşmakta  olan mantar hastalığı bebeğin sırtında kızarıklık oluşturabilmektedir. Bu tür hastalıkların tedavisi için öncelikle bir çocuk doktoruna baş vurmak gerekmektedir. Doktorlar tarafından verilen ilacın dengeli ve yeterli bir şekilde kullanılması halinde mantar hastalığı kısa bir süre içerisinde vücuttan atılacaktır. 
]]>
Bebeklerde Kızarıklık Ve Kabarma https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-kizariklik-ve-kabarma.html Fri, 23 Nov 2018 21:57:39 +0000 Bebeklerde Kızarıklık Ve Kabarma; Bebeklerin cildi çok hassastır, her durumdan, olaydan etkilenir ve tepki verirler. Bebeklerde görülen her anormal durum anneleri ve babaları telaşa sokar. Bu durumlardan biri de bebeklerin cildinde me Bebeklerde Kızarıklık Ve Kabarma; Bebeklerin cildi çok hassastır, her durumdan, olaydan etkilenir ve tepki verirler. Bebeklerde görülen her anormal durum anneleri ve babaları telaşa sokar. Bu durumlardan biri de bebeklerin cildinde meydana gelen kızarıklık ve kabarmalardır. Ciltte kızarıklık ve kabarıklık bebeklerde yaygın olarak karşılaşılan cilt hastalığıdır. Genel olarak bakıldığı zaman bebeklerde kızarıklık ve kabarıklık ciddi derecede bir sorun değildir, tedavileri hem evde kolay yapılacak hem de eczane ürünleri ile halledebilecek problemlerdir. Fakat yine ihmale gelmemeli, alanında uzman olan bir dermatoloji uzmanına gösterilmelidir. Bebeklerde kızarıklık ve kabarmanın birçok farklı sebebi ve sebebe bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri vardır. 

Bebeklerde Kızarıklık Ve Kabarma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İsilik; Özellikle yaz aylarında sıvı kaybına bağlı olarak bebeklerde ortaya çıkar. İsilik bebeğin tüm vücudunda ufak kızarıklıklar, kırmızı noktacıklar halinde ortaya çıkabilir. İsiliğin bebeklerde oluşum nedenleri; vücudu sıkı saran kıyafet seçimi, çok terlemek, aşırı kilolu olma durumları. Bebeklerin kıyafet seçimlerini daha bol ve pamuklu olanlardan tercih etmek gerekir, sıcak havalarda kat kat giydirilmemelidir. genel olarak birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Fakat yine kendiliğinden geçmesini beklemeyin ve tedavi için doktora danışın. İsiliğin iyileşmesi için doktor kontrolünde bebeğe karbonat kullanabilirsiniz. Bir bardak su içerisine 2 kaşık karbonat ilave edin. Hazırlanan karışımı günde 5 defa bebeğin cildinde isilik olan bölgeye uygulayın. Bunun dışında denize sokmak, kalamin losyonu, cilt kremi, cildin hava ile kuruması şeklinde de tedavi edilir.

Kurdeşen; Bebeklerde yaygın olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıp dilinde ürtriker olarak bilinir. Kurdeşen ciltte kızarıklık, kaşıntı, kırmızı kabarcık, pul pul olma ve su baloncukları olarak kendisini gösterir. Kurdeşen beraberinde nefes darlığı, baş dönmesi gibi yan etkileri getirir. Kurdeşenin tedavisinde; Omalizumab,  Tropikal kremler, Antihistamin  ilaçları gibi eczanelerde kolayca bulabileceğiniz ilaçlar ve papatya yağı, zencefil, maydanoz ve eğrelti otu gibi bitkisel olan ilaçlar kullanılır. 

Çilek lekeleri; Bebeklerde genel olarak 1 yaşından itibaren kaybolan çilek lekeleri, deri altında yer alan kan damarlarının genişlemesi şeklinde kendini gösterir. Kalıcı iz bırakmayan lekelerdir.

Su Çiçeği; Herpes virüsü kaynaklı bir hastalıktır. Bebeklerde su çiçeği; genital bölgede, yüzde, boyunda, başta ve göğüste ortaya çıkar. Kaşıntı hissi, iştahsızlık, mide bulantısı oluşturur. Hemen hemen 5 gün içinde iyileşir ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bebeklerde su çiçeğinin önüne geçilmesinin en güzel yolu aşıdır. 

Egzama; Bebeğin cildinde kızarıklık ve kaşıntı olarak ortaya çıkan cilt hastalığıdır. Hem kalıtsal faktörlerden hem de çevresel faktörlerden (besin alerjisi, polenler gibi) kaynaklanabilir. Egzama tam olarak tedavi edilen bir hastalık olmasa da belirtiler hafifletilebilir. Antihistamin ilaçlar, kaşıntı giderici ilaçlar kullanılabilir. Cildin devamlı nemli tutulması gerekir.

Kızamık; Yaklaşık olarak 3 hafta içinde iyileşen bir cilt hastalığıdır. Bebeklerde kızamık deride kızarıklık, mide bulantısı, baş dönmesi, yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik olarak ortaya çıkar. Tedavi için kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Hemajiom; Halk arasında damar beni olarak bilinir. Bebeklerde ciltteki damarların büyümesine bağlı olarak kızarıklık ve kabarıklık olarak ortaya çıkar. Kendi kendine zaman içinde iyileşebilen bir hastalıktır.

Bunların yanı sıra bebeklerde kızarıklık ve kabarma nedenleri; 
 • Bebek sivilcesi
 • Yüksek ateşli hastalıkların yaşanması
 • Mantar enfeksiyonları
 • Mongol lekesi
 • Alerji<]]> Bebeklerde Yürüme https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-yurume.html Sat, 24 Nov 2018 04:17:31 +0000 Bebeklerde Yürüme; Oturma, sürünme derken sıra 8-9 aylıkken yürümeye gelmiştir. Bebeklere için annenin de yardımcı olması gerekmektedir. Bacak kaslarını güçlendirmek için bebeklere desteksiz oturabilmeyi öğretmek ger Bebeklerde Yürüme; Oturma, sürünme derken sıra 8-9 aylıkken yürümeye gelmiştir. Bebeklere için annenin de yardımcı olması gerekmektedir. Bacak kaslarını güçlendirmek için bebeklere desteksiz oturabilmeyi öğretmek gerekmektedir.  Ayakta durmayı öğrenmesi gereken bebeklere yine ailesinin desteği gerekmektedir. Her anne baba bebeklerinin bir an önce yürümesini isterler. Başka bir bebeğin yürüdüğünü görünce darısı bizimkine diyerek bebeklerinin yürüdüğünü hayal ederler. Bebekler oldukça meraklıdırlar ve meraklarının arkasından gitmek için yürümeye gayret ederek oturdukları yerden kalkarak bazı şeylere tutunarak gayret gösterirler ve bazen de küçük küçük adımlar atarak yürümeye çalışmaktadır. 

Bebeklerde İlk Yürüme

Bebeklere ilk olarak bacak kaslarının güçlenmesi ve dengeli yürüyebilmesi için ayakta durmayı öğretmek gerekmektedir. Bebeğiniz ayakta durmayı birkaç saniyeliğine yapabildikten sonra bunu bir oyun gibi düşünerek sürekli yapmak isteyecektir. Bebeğinizi cesaretlendirmeniz çok önemlidir. Alıştırma yapmak için ona öz güven vermeniz gerekmektedir. Öz güven bebeklerde bile önemini göstermektedir. Bunun devamında da artık bebeğiniz daha dengeli adımlar atabiliyor ve düşmeden kanepelerden, duvarlardan veya eşyalara tutunarak minik adımlar atmaya başlayacaktır. Bebeğiniz tabi ki ilk yürümeye başladığında çok dengeli bir şekilde yürüyemeyecek ve düşmeler yaşayacaktır. Fakat her düşmeden sonra bebeğinizi cesaretlendirerek ona yeniden adım atmak için cesaretinize ihtiyaç duyacaktır. En sevdiği oyuncağını çok fazla olmamak şartı ile bir iki adım öteye bırakarak onu almasını bu sayede severek yürümeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Yürüme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz yürüme aylarına geldiğinde evinizdeki her şey minik bebek için tehlike arz etmektedir. Bebeğiniz yürümeye başladığı daha ilk anlardan itibaren masanın üzerindeki örtüleri bile kendi kafasına çekebileceği için dikkatli olmalı ve evinizde bebeğinizin yürümesini kolaylaştırabilmek için mekanda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Özellikle dolaplar için kilitler almalı ve küçük parmaklarını sıkıştırmalarına engel olmalısınız.
]]>
Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-ates-kac-olmali.html Sat, 24 Nov 2018 19:50:23 +0000 Bebeklerde ateş kaç olmalı; bebekler hemen hemen dertlerini ateşlenerek belli ederler. Bazı hastalıklarda ve diş çıkarmada kolaylıkla ateşlenebilirler.  Bu hastalıklarda annelere süreçte ateş takibi yapması söylenir. Fakat an Bebeklerde ateş kaç olmalı; bebekler hemen hemen dertlerini ateşlenerek belli ederler. Bazı hastalıklarda ve diş çıkarmada kolaylıkla ateşlenebilirler.  Bu hastalıklarda annelere süreçte ateş takibi yapması söylenir. Fakat anneler ateşi değerlendiremedikleri için panik yaparlar.O zaman bebeklerde ateş kaç olmalı sorusunun cevabını şöyle verebiliriz. Ateşi ölçüsü aldığınız yere göre değişebileceği gibi ölçüm zamanınıza göre de değişir. Ayrıca ilk üç ayda bebekler hemen hemen hiç ateşlenmezler. İlk üç ayda ateşlenme bebekler genellikle sıcak mevsimlerde doğan bebeklerde görülür. Bebeğin sıvı kaybı yaşamasından kaynaklanır.

Bebeklerde ateş ne zaman olur
 • Diş çıkarmada
 • Aşı döneminde
 • Enfeksiyon hastalıklarında 
Ateş ölçme yöntemleri nelerdir;
 • Koltuk altı ölçümü
 • Ağızdan ölçüm
 • Makattan ölçüm olmak üzere üç tanedir.
Koltuk altından ölçüm; koltuk altından yapılan ateş ölçümlerde öncelik koltuk altının kuru ve temiz olmasıdır. Islak ve nemli durumlarda yalancı sonuçlar çıkabilir. Ateş ölçerin uç kısmını tamamen koltuk altında olsun. Otomatik cihazlar genellikle ölçüm yapınca sinyal vermektedir.Daha sonra okunan ateş bebeğinizin ateşini göstermektedir. Koltuk altından ölçülen ateş en fazla 37.2 derece olmalıdır. Bu değerden fazla çıkan değerler bebeğinizin ateşi olduğunu gösterir.Kolaylık bakımında en çok tercih edilendir.

Ağızdan ölçüm; ateş ölçerin hassas kısmı bebeğin ağzında olmalıdır. Ateş ölçümü bittiğinde  sinyal veren değer en fazla 37.5 derece olmalıdır. Bunun üstündekiler ölçümler risklidir.

Makattan ölçüm; genellikle tercih edilmez.Koltuk altından ya da ağızdan ölçüm yapılamadığı durumlarda tercihtir. Ateş ölçerin uç kısmı vazelin ile hafifçe yağlanır. Popodan 2 cm kadar ilerletilir. Sinyal verdikten sonra okunan değer 38 derece olmalıdır. Makat ölçümleri diğerlerine daha yüksek ölçülür.

Ateş ölçümünde dikkat edilecek hususlar nelerdir
 • Bebeğinizin üstündekileri inceltin. 
 • Oda sıcaklığınız  çok fazla sıcak yada soğuk olmasın
 • Belirli periyotlar ile ölçüm yapın. sık sık yapılan ölçümler stresinizi artıracaktır.
 • İlk üç ayda bebeklerde makattan ölçüm yapın .
 • Eğer bebeğinizin ateşi 37.8 üzerinde çıkmışsa doktora başvurun
 • İki yaş altı çocuklardaki ateşi önemseyin
 • Ilık banyo sonrası ve ateş düşürücü verdikten hemen sonra ateş ölçmeyin.
Ateşi yüksek çıkan bebeğe yaklaşım; 

Bebeğinizin üstündekileri çıkarın. Ilık banyo yaptırın. Doktorunuzun verdiği ateş düşürücüleri verebilirsin. İki saatte bir ateş takibi yapın. Düşmeyen ateşte doktora danışın.
]]>
Bebeklerde Terleme https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-terleme.html Sun, 25 Nov 2018 10:47:04 +0000 Bebeklerde terleme, olayı ailelerin genellikle merak ettiği konulardandır. Anne ve babaların devamlı endişe duyduğu bebeklerinin hareket etmemesi üzerine neden terlediklerini merak etmeleri oldukça fazladır. Yetişkinlerde oldu Bebeklerde terleme, olayı ailelerin genellikle merak ettiği konulardandır. Anne ve babaların devamlı endişe duyduğu bebeklerinin hareket etmemesi üzerine neden terlediklerini merak etmeleri oldukça fazladır. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de terleme görülmektedir. Normal terleme seviyelerinde ise korkulacak bir durum sergilememektedir. Vücuttaki oluşan toksinlerin ter bezleri sayesinde dışarı atılmasını sağlayan sistemdir. Bu sistem toksinlerden dolayı vücutta oluşabilecek rahatsızlıkları ve hastalıkları önlemiş olur. Bir nevi savunma sistemi de diyebiliriz. 

Bebeklerde terleme durumu genelle küçük oldukları için aşırı vücut ısısının oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bebekler ufak ve dirençsiz oldukları için günlük yaşantılarında veya gece yatırılırken devamlı kalın giysiler ile giydirilir. Kalın giysilerin olması üzerine bide gece uykuda kalın yorgan veya battaniye kullanılırsa bebeklerde terleme daha fazla görülecektir. Anne ve babalar kalın giydirme ile çocukların sağlıklarını koruduklarını sanıyorlar ama maalesef bu durum bebeklerin sağlığını daha riske atmaktadır. Gece uykuda bebeklerin terlemesinin farkına varılmaz ise bu ter gece boyunca bebeğin vücudunda kurumuş olacaktır.bebeğin sırtında üstünde kuruyan ter bebeğe birden çok hastalık getirecektir. Kalın elbiseler veya gecelikler giydirilmesi yerine oda sıcaklığının saat başı kontrol edilerek uygun oda sıcaklığına göre bebeklerin giydirilmesi gerekir. Bebekler gece veya gündüz olsun ısıları arttığında rahatsızlık duysalar bile bunu dile getiremeyecekleri için bunalmış olup ve rahatsızlanmaya başlayacaklardır. 

Bebeklerde terleme olayının olmaması için bebek odasının düzenli şekilde günlük bir kaç saat havalandırılması ve oda ısısına göre bilinçli şekilde davranılmalıdır. Bu konu hakkında bilgi ve tecrübesiz durumunda olunursa çocuk gelişim uzmanlarından yardım alınmalıdır.

Bebeklerde aşırı terleme hastalık belirtisi midir

Bebeklerde terleme, aile bireylerinin bebeklerinin gelişim dönemlerinde dikkat etmesi gerekir. Giyinmesi ve uyuması gibi faaliyetlerinde bilinçli olunulduğu takdirde bebeklerde halen aşırı bir terleme oluyorsa durum ciddi olunabilir. Bebeklerin terlememesi gibi durumlarda sakıncalı olduğu gibi, aşırı terleme durumunda hastalık belirtilerinin izleri olabilir. Aile bireyleri ilk baş kendi üstelerine düşen görevlerini düzenli ve özenli şekilde yerine getirmeli daha sonra durum düzelmez ise uzman bir doktora başvurmalıdırlar. Aksi takdirde bebeklerin ter bezlerinde olabilecek sorunlar da bebeğin devamlı terlemesine neden olabilecektir. 

Uzman doktor tarafından gerekli tahliller ve yöntemler ile tanı koyularak bebeklerde terlemenin önüne geçilebilir. Ter bezlerinde sorun görülebileceği gibi bebeğin başka organlarında da sorunlar veya hasarlar görülebilir. Bebeklerin başka organlarında ve vücudunun diğer bölümlerinde hastalıklarının görülmesi üzerine erkenden tedaviye başlanmış olunur.

Bebeklerde aşırı terlemenin nedenleri
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Solunum yolu rahatsızlıkları
 • Metabolik hastalıklar
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Vitamin eksikliği
 • Burun ve geniz eti sorunları
Bebeklerde terleme, aile bireylerinin tutumları bilinçli ve tecrübeli şekilde olduktan sonra genellikle terleme olayı azalacaktır. Ve kısa bir zaman içerisinde bebeğinde bünyesi ve vücut ısısı bu duruma alışmış olup düzenli olarak yaşama devam edecektir. Anne ve babanın bebeklerinin terleme durumuna çok dikkat etmeleri gerekecek. Bebeklerde terleme olması durumunda sağlık açısından bir sorun olmamış olsa bile ki, zamanla terlemeye dikkat edilmemesi halinde hastalık oluşacaktır. Sağlıklı bir bebek olsa dahi ter bebeğin ciğerlerine ve bronşlarına zarar vererek hasta edecektir. Ciğerde oluşan hastalık ise zor ve uzun zaman gerektirecek bir hastalık haline dönüşecektir. O]]> Bebeklerde Yüzde Egzama https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-yuzde-egzama.html Sun, 25 Nov 2018 17:56:25 +0000 Bebeklerde yüzde egzama; Genellikle ilk aylar da görülen bu rahatsızlık yüzde kızarıklık, döküntü ve tam ama halinde nasıra benzeyebilen şekillerin görülmesine yok açabilir. Vücudun tüm bölgelerinde olabildiği gibi yanak k Bebeklerde yüzde egzama; Genellikle ilk aylar da görülen bu rahatsızlık yüzde kızarıklık, döküntü ve tam ama halinde nasıra benzeyebilen şekillerin görülmesine yok açabilir. Vücudun tüm bölgelerinde olabildiği gibi yanak kol ve bacak eklem yerlerinde de görülebilir. 
Kesin nedeni bilinmesede bebeklerde oluşan egzamanın meydana gelmesinin başlıca nedenleri kozmetik ürünleri, besin alerjisi, ailesel yatkınlık, deterjan ve kremlerin terli cilt ile birleşmesi olarak sıralanabilir.  Bebeklerde yüzde egzama genellikle bebek 6 yaşına gelmeden iyileşerek ortadan kalkar. Fakat bazen egzama sorunu cilt hassasiyetine bağlı olarak ergenlik çağına kadar devam edebilmektedir. 

Bebeklerde Yüzde Egzama Sebepleri;
 
Kuru Cilt: Cilt ihtiyaç duyduğu nemi kazanamazsa özellikle ısıtıcı kullanılan odalarda kuru hava dolayısıyla Bebeklerde yüzde egzama olan bölgelerde daha fazla kaşınmaya yol açacaktır. 

Tahriş Edici ve Yıpratıcılar: Bebeğe rahatsızlık verip batan yün giysiler parfümler, bakın kremleri, sabunlar özellikle hassas cildi etkileyerek alerjik reaksiyona yol açabilecek ürünlerin kullanılması bebeklerde egzamanın etkilerini oldukça artırmaktadır.

Sıcak ve Terleme: Sıcak olan ortamlarda bulunması ve aşırı güneşe maruz kalması bebeklerde yüzde egzamayı kötü yönde etkilemektedir.

Bebeklerde Yüzde Egzama Tedavisi;

Bebeklerde yüzde egzama görülmesi durumunda ılık suyla yıkamak ve banyolardan sonra cilt henüz ıslakken doğal içerikli nemlendiriciler sürmek kaşıntı ve kızarıklığın hafiflemesine yardımcı olur. Bunun dışında içerisinde hidrokortizon barındıran merhemler bebeklerde yüzde egzamanın etkilerini azaltmaktadır doktorunuza başvurduktan sonra uygulayabilirsiniz. Yeni aldığınız giysileri giydirmeden önce mutlaka yıkamaya dikkat ediniz bunun haricinde bebeği yıkarken sabun kullanımını sınırlandırın sadece kirlenen bölgelere sabun değdirmelisiniz.
]]>
Bebek Boy Kilo https://www.bebeklerde.gen.tr/bebek-boy-kilo.html Mon, 26 Nov 2018 05:11:21 +0000 Bebek Boy Kilo: Normal zamanında doğan bir bebeğin ortalama kilosu 3-3.5 kilo olmalıdır. Ortalama boy ise 48-55 cm olmalıdır. Boy ve kilo oranları özel durumlara göre değişebilir. Bebeklerde boy ve kilo annenin hamilelik sürecind Bebek Boy Kilo: Normal zamanında doğan bir bebeğin ortalama kilosu 3-3.5 kilo olmalıdır. Ortalama boy ise 48-55 cm olmalıdır. Boy ve kilo oranları özel durumlara göre değişebilir. Bebeklerde boy ve kilo annenin hamilelik sürecinde iyi beslenmesi ve tabi ki en önemlisi genetik faktördür. Bebeğinizin boyunun ve kilosunun ideal aralıklarda olmasını istiyorsanız anne gebe kaldığını öğrendiği andan itibaren araştırmalar yaparak bebeğin gelişiminde her ay düzenli olarak neler yenmeli ve içilmeli bunları takip ederek sağlıklı bir şekilde boy ve kilo alınımının olduğunu görecektir.

Bebek Boy Kilo; Vücut ağırlığı bebeğin gelişip gelişmediğini gösteren önemli bir veridir. Annenin hamilelik öncesi veya sonrası iyi beslenmemesi, sigara kullanması, bebeğin cinsiyetinin kız olması, annenin ilk gebeliğinin olması bebeğinin doğumdan sonra zayıf olmasını tetikler. Bebeğin kilolu doğmasında yine annenin hamilelik sürecinde dikkatli beslenmesi etkilidir. Bazen de annenin elinde olmayan sebeplerden bebek kilolu doğabilir. Mesela annede hamileliğe bağlı şeker var ise bu hastalık hem anne de hem de bebekte kilo alımına yol açar. Hatta bebek bile şeker hastası olarak dünyaya gelebilir. 

Yeni doğan bebekler doğduğu günden sonraki ilk 3 gün içerisinde ortalama 300 gram kilo verirler. Bunun temel nedeni ise anne karnında oluşan ödemin su kaybı ile atılmasıdır. Bebek kaybettiği kiloyu ortalama 10 gün içerisinde tekrar geri alır. Bebeğin kilosu bu süreçten sonra beslenmesiyle doğru orantılı olarak artar. Bu nedenle bebekler belirli aralıklarla boy ölçümü ve kilo tartımı yapılmalıdır. Bebekler yaşamın ilk ayında günde 20-30 gram, haftada 150-200 gram, ayda ise 600-900 gramlık bir artış gösterir. İkinci altı ayda büyüme de ve gelişme de hafif bir gerileme görülür. Günlük ağırlığı 15-20 gram, haftada 100-150 gram, ayda ise 350-400 gram kadar artış görülür. Bir yaşına ulaşmış bebeğin kilosu ortalama olarak doğum kilosunun 3 katına kadar ulaşır.

Bebekte Boy Kilo; Normal zamanında doğmuş bir bebeğin ortalama uzunluğu 48-55 cm olmalıdır. Kiloda olduğu gibi boyda da annenin beslenmesi, genetik faktörler ve çevresel faktörler etkilidir. İlk 3 ayda bebeğin boyu ortalama 10 cm uzar. İkinci 3 ayda ise 7 cm uzar. Üçüncü 3 ayda ise ortalama 3 cm uzar. Bir yaşına gelmiş bir bebek doğduğu zamanki boyun yüzde 50 sine yani ortalama 75 cm olmuş demektir. Bebeklerde boy ve kilo birbirine doğru orantılı şekilde takip etmelidir. Eğer etmiyorsa bir problemin varlığını ortaya koyar. Problemin tespiti için en kısa sürede doktora başvurmalısınız.
]]>
Bebeklerde Balgam Söktürücü https://www.bebeklerde.gen.tr/bebeklerde-balgam-sokturucu.html Mon, 26 Nov 2018 19:24:29 +0000 Bebeklerde Balgam Söktürücü; Boğazda ve solunum yolunda biriken sıvıya balgam denir. Balgam bebeklerde olur. Bebeklerde balgam, üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı bronşlarda ortaya çıkan mukusu yani balgamı dışarı at Bebeklerde Balgam Söktürücü; Boğazda ve solunum yolunda biriken sıvıya balgam denir. Balgam bebeklerde olur. Bebeklerde balgam, üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı bronşlarda ortaya çıkan mukusu yani balgamı dışarı atmaya yönelik olarak vücudun refleks olarak geliştirdiği bir durumdur. Bir nevi balgam vücudu hastalıklardan koruyan ve bazı zamanlarda hastalanmaya engel olan vücut salgısıdır. 

Bebeklerde Balgam Oluşum Nedenleri

Bebeklerde akciğerler ve solunum yolları fazla gelişmemiştir. Bu nedenle çok kolay toz, yabancı madde ve mikropa maruz kalır ve tahriş olurlar. Mikropların birikimi, burun tıkanıklığı, genizde mukus birikimi, solunum yollatının tahrişi ile bebeklerde balgam meydana gelir. Bebeklerde gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, mevsimsel salgınlar, bebeğin bulunduğu ortamda havanın temiz olmaması, bebeğin sigara dumanının soluması, tozların vücuda girmesi, emzik yada biberonun temiz olmaması gibi nedenlerden dolayı bebeklerde balgam oluşur. 

Bebeklerde Balgam Söktürücü

Bebeklerin için balgamın dışa söktürülmesi yetişkinlerde olduğu kadar kolay değildir. Bebeklerde balgamın söktürülmesi için birtakım farklı yollar vardır. Balgam sökmede zorlanan bebekte solunum hırıltılı olur ve bebeklerde uyumamam sorunları baş gösterir. Başlangıç olarak bebeğin mikroplardan korunması gerekir. Çok fazla kişi ile bebeği temas ettirmemek gerekir. Bebeğin balgamı dışarı atması öksürük ile mümkün olur. Bu nedenle bebeğe verilen sıvı ve katı besinler bebeği öksürtmelidir. Bunun yanı sıra bebeğin bulunduğu ortam devamlı nemli tutulmalıdır. Bu bebeğin balgamının daha kısa zaman içinde sökülmesine yardımcı olur. 

Bebeklerde Balgam Söktürücü Bitkisel
 • Ihlamur bebeklerde balgam söktürücü olarak yaygın kullanılır. Ihlamuru sıcak su içinde kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyin. Ardından ıhlamuru ılıtın. Böylelikle balgamın sökülmesi boğazların yumuşaması sağlanmış olur.
 • Adaçayı bebeklerde balgam için iyi bir söktürücüdür. Fakat tadından dolayı bebekler için tüketimi zor bir bitki çayıdır. İçerisine tatlandırıcı olarak bal, şeker tarzı bir şeyler ilave edip bebeğe içirebilirsiniz.
 • Bir yaşından sonra bebeklerde balgam söktürücü olarak bal ve antep fıstığını karıştırıp yedirebilirsiniz.
 • Çörek otu çok az su ile kaynatılır. Demlendikten sonra ılınmasını bekleyin. Ilıyan çörek otu çayını bebeğe içirin. Kısa zaman içinde şifa olacaktır.
 • Taze sıkılmış havuç suyunu balgam tamamen sökülene kadar bebeğe içirebilirsiniz. Havuç iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Enginar da bebeklerde balgam söktürücü olarak kullanılır. Enginarı püre halinde bebeğe yedirebilirsiniz. Yada bebek yiyebiliyorsa enginarı direk yedirebilirsiniz.
 • Bebeğe bol bol su içirilmelidir. Su ile beraber balgam atmak daha kolay olur.
 • 18 aydan daha büyük olan bebekler için ılık su, limon ve bal karışımı içirilebilir. 
 • Elma kabuğu, armut kabuğu, zencefil ve tarçın karıştırılır. Bu karışım kaynatılır. Bu karışımın süzülmüş suyu bebeğe içirilir.
Bebeklerde Balgam Söktürücü Fiziksel Müdahale

Bebek yüzükoyun yatırılır, sırtına hafifçe ovalanır ve rahat ve kolayca balgamının sökülmesini sağlarsınız. Bebeğin yastığının altına destek koyabilirsiniz ve dik şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra akla ilk gelen ilaç tedavisidir. Fakat bebekler çok küçük olduğu için doğal olmayan ilaç tedavisi hemen hemen hiç önerilmez. Bu nedenle tüm hastalıklarda olduğu gibi bebeklerde balgam söktürücü için de kesinlikle doğal olan yöntemleri tercih etmelisiniz. Öksürük şuruplarından, balgam söktürücü ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bunlar bebekte mide mukoza tabakasına zarar verir. Hem bitkisel hem de fiziksel tedavileri uygulamadan önce kesinlikle alanında uzman bir doktora danışın. Bilinçsiz olarak yapılan her uygulama bebek için risklidir. 
]]>